Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Astronotus ocellatus (Agassiz, 1831)

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Animalia
Chordata
Actinopterygii
Perciformes
Cichlidae
Astronotinae
Astronotus

Synonymum: V niektorej literatúre sa uvádzajú ako synonymá druhy Acara compressus, Acara hyposticta, Astronotus ocellatus zebra a Astronotus orbiculatus.

Výskyt: Brazília, Argentína, Kolumbia, Peru, Fr. Guyana, Čína, Austrália, Spojené štáty.

Pôvod: Amazónia, Ica, Negro, Solimoes, Ucayali, Approuague a Oyapock.



Teplota: 23 - 28 °C
pH: 6 - 8
Tvrdosť vody: 5 - 19 °dKH
Vek: 15 rokov
Akvárium od: pre jeden pár minimálne 250 l, vhodnejšia veľkosť ale je 400 l, kde obýva dno a strednú vrstvu nádrže
Veľkosť: 28 - 45 cm


Juvenilné sfarbenie

Popis: Astronotus ocellatus bol do československých akvárií dovezený v roku 1934 (iný údaj ale uvádza rok 1929) a v susednom Nemecku sa zakrátko po svojom dovoze aj rozmnožil (Akvarium Berlín). V roku 1935-1936 bol odchovaný aj českým akvaristom Kropáčkom. Cichlida pávia je majestátny druh vhodný iba do značne veľkých akvárií s rybami rovnako veľkými. Na to netreba zabúdať pri ich kúpe. Menšie druhy môžu byť pokladané za potravu. Ich sfarbenie sa rastom, ale aj náladou, mení. Vďaka svojej predajnej veľkosti asi 6 cm a atraktívnemu čokoládovo hnedému sfarbeniu s bielou kresbou, ktorá je jemne čierno lemovaná sa často ocitajú v akváriách začínajúcich akvaristov. No v dospelosti sú tieto isté rybky jednoliato sivohnedé s občasnou sivobielou kresbou. Na koreni chvostovej plutvy sa nachádza tmavá škvrna, ktorá je červeno ohraničená. Napriek tomu aj v dospelosti táto cichlida patrí ku krásnym druhom, ktoré za tie roky čo ich človek chová, bolo vyšľachtených veľké množstvo najrôznejších farebných foriem či jedincov s dlhými plutvami. Povaha Astronotus ocellatus je veľmi individuálna a mení sa od jedinca ku jedincovi. Aj problém s prerábkou interiéru akvária je u tohto druhu pomerne povästný. Občas môžu vytrhnúť aj mohutný trs rastliny, preto je vhodné ich umiestniť do kvetináčov. Rovnako všetky predmety v akváriu musia byť stabilné, inak hrozí ich posunutie a poškodenie akvária.



Potrava: chudé mäso, múčne červy, granule pre veľké cichlidy, primerane veľké živé, mrazené rybky, vločková potrava určená pre cichlidy, dážďovky, hmyz, patentky, ulitníky atď. Niektorí akvaristi uvádzajú príjem varených špagiet a iných cestovín.
Apetít cichlidy pávej je skutočne veľký a v dospelosti dokáže spotrebovať naozaj veľké množstvo potravy.
Dospelé ryby sa často špatne aklimatizujú v nových podmienkach a dlhodobo sú stresované, čoho sprievodným znakom môže byť aj odmietanie potravy.


Mladý jedinec

Pohlavie: Rozlíšiť jednotlivé pohlavia je pomerne ťažké, ale samček má často trojicu zreteľných guľatých škvŕn na ostnatej časti chrbtovej plutve, ale ani to nie je pravidlom. U pohlavne dospelých jedincov možno pohlavie rozpoznať podľa veľkosti a tvaru plutiev, samec ich má mohutnejšie. Pre ďalší chov je vhodné si na samom začiatku obstarať skupinku mladých jedincov, z ktorých sa časom vyberie pár.


Farebná forma A.ocellatus

Odchov: Chovný pár, ktorý sa vzájomne časom nájde a k sebe sa hodí, sa nasadí do trenia hneď ako je samička pripravená. Ku treniu dochádza zväčša v ranných hodinách po výmene vody. Svoje ikry kladú na vopred očistený povrch (kameň, samorast...), nemajú žiadne požiadavky na podklad a často sa trú aj na dno nádrže. Trenie týchto obrov vyzerá na prvý pohľad nebezpečne, ale väčšinou si ryby vôbec neublížia. Z jedného trenia môže byť až 1000 - 1500 (2000) ikier.
Na tie dozerajú a ošetrujú ich obaja rodičia, ktorí sa spoločne starajú aj o poter. Ten prenášajú do jamiek v piesku. U niektorých zväčša mladých párov bolo zaznamenané požieranie ikier, čo môže byť spôsobené aj pritesným životným priestorom. Plôdik sa liahne zhruba za 55 až 70 hodín a za ďalších 50 až 80 hodín sa rozpláva. Ich ďalší odchov je bezproblémový, mladé rybky s chuťou prijímajú primeranú potravu a rýchlo rastú. Zhruba za tri mesiace majú už okolo 4 až 5 cm.




Astronotus ocellatus je predmetom aj filatelistických známok...


...či dokonca aj pohľadníc

Pozn.: V prípade, že v budúcnosti chceme zariadiť spoločenské akváriu, mali by Astronotus ocellatus už ako mladé rybky spoločne vyrastať s inými. V dospelosti sa totiž môže stať, že na novo pridanú rybku do ich akvária zaútočia (aj na svojho príslušníka druhu).
Pozor na to, že ak z chovného páru uhynie jeden jedinec a chceme pokračovať v zostavení páru, zostávajúci jedinec nového nemusí prijať.
Nebojí sa zaútočiť aj na ruku človeka, takže je nutná opatrnosť, no na strane druhej je ich možné naučiť na príjem potravy aj z ruky.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 13.5.2014 11:09 | 0 komentárov | 4852x


Dátum: 28.3.2024 21:32:07
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/3034