Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Európsky parlament napokon schválil kontroverzný zákaz invazivných druhov zvierat a rastlín

Článok zo sekcie Aktuality

obrázok Členské krajiny Európskej únie budú svoje územia ešte prísnejšie chrániť pred prenikaním nepôvodných a invazívnych druhov zvierat a rastlín. Vyplýva to zo smernice schválenej europoslancami, ktorá zakazuje dovoz niektorých druhov zvierat či rastlín do krajín EU. Niektorí kritici sa ale obávajú, že to môže viesť k obmedzovaniu práv na dovoz hojne rozšírených exotických zvierat.

Parlament chce týmto nariadením výrazne prispieť k poklesu hospodárskych a ekologických škôd, ktoré na európskom území spôsobujú niektoré agresívne druhy zvierat, rastlín a hmyzu. “Invazivní nepůvodní druhy způsobují v EU škody ve výši minimálně 12 miliard eur ročně a mnohé členské státy musí již nyní na jejich vypořádání vynakládat značné prostředky," uviedol vo svojom vyhlásení pre české médiá sociálnodemokratický europoslanec Pavel Poc, ktorý bol spravodajom tohto návrhu.

Zatiaľ čo pôvodné znenie zavádzalo zákaz 50 vybraných najškodlivejších druhov zvierat a rastlín, Pocova verzie počíta s tým, že budú o nebezpečnosti a zákazu dovozu jednotlivých druhov rozhodovať u každého prípadu samostatne európske úrady. To sa ale nepáči niektorým kritikom smernice, ktorí upozorňujú na možné obmedzenia i v prípade menej nebezpečných exotických druhov.

„Nařízení o invazivních druzích považuji za nepřijatelnou invazi do života lidí i přírody jako celku," uviedol europoslanec Jan Březina. Podľa neho sa v krajnom prípade môžu zásahom zo strany EU obávať aj napríklad chovatelia papagájov, hadov či akvarijných rybičiek.

Nepôvodné druhy, ktoré úradníci označia ako "s významom pre Úniu", nebude podľa schválenej regule možné prepravovať, uvádzať na trh, držať, chovať, pestovať či uvolňovať do životného prostredia.

Veľká rozhodovacia právomoc bruselských úradníkov prekáža aj brnenskému politikovi a kandidátovi TOP 09 do europarlamentu Bohumilu Strakovi, ktorý za tým vidí ekonomický tlak. "Obávám se, že celé tažení proti nepůvodním druhům není snahou o praktickou ochranu přírody, ale novým obrovským byznysem, na který je vyčleněná více než miliarda eur," povedal Straka, ktorý sa vraj ako sokolník obáva, aby toto nariadenie nedopadlo i na jeho chov dravých vtákov.

Podľa Poce je však smernica v tomto rozsahu potrebná, pretože rôzne pravidlá v jednotlivých krajinách neumožňovali efektívne chrániť ich územia pred zvieratmi či rastlinami, ktoré ich hospodárstvu spôsobovali významné škody. “Jejich snahy jsou často neúčinné jednoduše proto, že se šíření těchto druhů nezastavuje na hranicích jednotlivých států. Spolupráce mezi členskými státy je proto zásadní," dodal Poc.

Ilustračné foto: VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 16.4.2014 18:18 | 0 komentárov | 2845x


Dátum: 19.4.2024 12:16:27
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2973