Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Nematobrycon palmeri (C. H. Eigenmann, 1911

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Animalia
Chordata
Osteichthyes
Characiformes
Characidae
Nematobrycon

Synonymum: Nematobrycon amphiloxus

Veľkosť: 5 - 6 cm, samčekovia 7 cm, no zvyčajne aj oni v akváriu dosahujú len 6 cm
Teplota: 22 - 28°C
pH: 5 - 7,5
Tvrdosť: 5 - 25°dGH, 12°dKH, pri odchove ale mäkšia voda. Bez prídavku rašeliny
Dĺžka života: 3 - 4 roky
Pôvod: Južná Amerika, povodie Rio Atrato a San Juan, Kolumbia

Charakteristika: Tetra cisárska je mierumilovný kŕdľový (tu sa literatúra prie) druh tetry, u ktorej samce tvoria krátkodobé revíre. Tetry cisárske zaraďujeme medzi bežne chované druhy tetier k tým stredne veľkým druhom. V pokoji rybky zaujímajú postoj šikmo mierne dolu hlavou, ktorý dokáže narušiť podanie vhodnej potravy.
Tento druh má veľmi dobre odlíšitelné pohlavie – samičky sú menšie, prítomné sú aj neónové prvky na tele (oko, stredná partia bokov) tie sú skôr žltozelené, chvostová plutva má dva cípy. Samce sú celkovo väčšie s mohutnejšou prednou časťou tela a dlhšou zadnou partiou, neónové prvky opalizujú skôr do modrozelena, ich chvostová plutva je trojcípa, pričom jej paprsky vo vrcholoch cípov sú na dĺžku predĺžené rovnako ako prvné paprsky plutvy chrbtovej. Staré samce majú vyklenutejší chrbát a plochšie brucho.


Čierna forma N.palmeri

Staré jedince občas postihuje čiastočná slepota, kedy sa typicky zornička jedného oka postupne v rôznej miere potiahne neónovým prelivom, bez predošlého viditeľného poškodenia rohovky.

Potrava: Živá, mrazená i vločkovaná nie príliš jemná potrava každého druhu v odpovedajúcej veľkosti, občas doplnená o rastlinnú zložku. Inak budú obhryzávať pestované akváriové rastlinky. Vhodné je aspoň občas vhodiť na vodnú hladinu drobný hmyz (mucha, moľ, drobný motýľ, húsenica...). Kŕmime len striedmo no pritom pestrou potravou, pretože hlavne samičky majú pri prekŕmení problém s vodnateľnosťou.


Samička N.palmeri

Chov: Vhodný je chov v skupinke aspoň 6 jedincov (1 samec a samičky) svojho druhu a v spoločnosti mierumilovných pokojných druhov rybiek (tetry, cichlidy rodu Apistogramma, Corydoras sp.). Nechováme ju ale spolu s príbuznými druhmi rodu (Nematobrycon lacortei či N. amphiloxus). Na chov sú vhodné holandské nádrže o veľkosti aspoň 60 - 80 litrov. V akváriu by mali byť miesta zarastené rastlinami, tak ale aj voľný priestor. Vhodné je nádrž doplniť aj plávajúcimi rastlinami alebo takými, ktoré svoje listy rozkladajú blízko pod vodnou hladinou. Nemali by chýbať aj korene či tmavšie pozadie i dno, ktoré umožní týmto krásnym rybkám naplno vyniknúť.


Samček N.plameri na filatelistickej známke

Odchov: Do trenia ju nasadzujeme v pároch. Každopádne vo vytieračke pripravíme vodu o pH 5,6-6,2, teplote 26-28°C, vodivosti 80-100 mS/cm. Pri vhodných podmienkach a parametroch vody i teploty sa občas môže vytrieť aj v spoločenskom akváriu. Do vytieračky pridáme aj jemnolisté rastliny, chumáče mechu alebo vytierací rošt. Po prelovení páru samček začne dvoriť samičke a lákať ju do spleti rastlín. Pri samotnom dvorení sa samček vyfarbí do výrazných farieb. K samotnému treniu dochádza do 5 dní. Odložených ikier je 50-100 a tie sú veľmi drobné. Samotné trenie trvá aj niekoľko hodín. Po ňom pár odlovíme, vodu mierne vzduchujeme a nádrž ľahko zatienime. Poter sa liahne za cca 36 hodín. Po rozplávaní (za asi 5 dní) je nutné začať podávať jemnú živú potravu. V tejto dobe odchovu je nutné sa starať o čistotu vody a zbytky neskonzumovanej potravy čo najskôr odstrániť. Popritom je ale nutné udržovať poter v kľude, nevystavovať ho stresu.



Poznámka: Občas sa v dodávkach zo zahraničných veľkoobchodov a teda aj v akvaristikách vyskytnú rybky s chýbajúcou spodnou čeľusťou, čo si obsluhujúci personál nemusí ani len všimnúť. Dva krát som sa stretol s týmto prípadom tetier cisárskych, ktoré, samozrejme, čoskoro uhynuli hladom. Či to bola len opakujúca sa náhoda, nevedno.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 14.4.2014 16:48 | 0 komentárov | 3142x


Dátum: 29.3.2024 15:16:51
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2963