Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Pangio kuhlii

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Animalia
Chordata
Actinopterygii
Cypriniformes
Cobitidae
Pangio
(Valenciennes in Cuvier & Valenciennes, 1846)

Synonymum:
Acanthophtalmus kuhli (Valenciennes, 1846)
Acanthophthalmus fasciatus Bleeker, 1860
Acanthophthalmus fasciatus van Hasselt, 1823
Acanthophthalmus kuhli
Acanthophthalmus kuhlii (Valenciennes, 1846)
Acanthopthalmus semicinctus Fraser-Brunner, 1940
Acantophthalmus fasciatus van Hasselt, 1823
Cobitis kuhlii Valenciennes, 1846
Pangio fasciatus (Bleeker, 1860)
Pangio semicinctus (Fraser-Brunner, 1940)

Poddruhy:
Pangio kuhlii kuhli
poddruh Pangio kuhlii sumatranus (Fraser-Brunner, 1940)

Výskyt: JV Ázia, SV Bengálsko, Asám, Malajsko, Indonézia, Singapur - v stojatých a pomaličky tečúcich plytkých vodách


Portrét

Veľkosť: 10 - 12 cm
Teplota vody: 25 - 28°C, pri teplote pod 24°C sa im nie dobre darí
pH: 6,5 - 7,5
Tvrdosť vody: 5 -12°dGH
Dĺžka života: pri dobrých podmienkach až 6 rokov

Potrava: Pangio kuhli je všežravec uprednostňujúci ale živé či mrazené krmivo. Osvedčili sa mi tabletky určené pre obyvateľov spodnej časti akvária.

Pohlavie: To je u tohto druhu pomerne zložito zistiteľné, ale v literatúre sa uvádza, že samček je veľkostne menší a štíhlejší než samička.


Vďaka svojmu telu sa dokáže Pangio kuhli "napasovať" aj za rúrku od filtra. A najideálnejšie je, keď je ich tam viac jedincov

Popis: Tento druh rybky je typický svojím červovitým tvarom tela, ktorý v spojitosti s nízkym priemerom tela spôsobuje problém pri snahe ju uloviť do sieťky. Základ jej sfarbenia tvorí zlatohnedá farba. Má malé šupinky. Oči chráni priehľadná koža. Prsné a análne plutvy sú posadené netradične vzadu. Pangio kuhli má v okolí ústneho otvoru tri pári fúzikov a 15-20 priečnych tmavých čiernych až hnedých pruhov, ktoré sa u niektorých jedincov môžu zlievať či dokonca úplne aj chýbať. Cez chrbát prechádzajú pruhy plynulo, na brušnej stene sú ale prerušované. Samotné sfarbenie je veľmi variabilné. Jedince pôvodom z určitých lokalít na Sumatre majú nižší počet priečnych pruhov a to len 12-15. Tieto jedince boli vedecky popísané v roku 1940 Frasser-Brunnerem ako samostatný poddruh Acanthopothalmus kuhlii sumatranus.



Chov: Pangio kuhli má rád akvárium o veľkosti aspoň 60 l s tlmeným osvetlením a ich aktivita sa začína súmrakom a trvá až do noci. Chováme ho vždy v menšej skupinke tvoriacej aspoň 4 - 6 jedincov, samostatne chovaný jedinec je veľmi bojazlivý. Dno akvária zariadime jemným pieskom, pretože tento druh veľmi rád ryje do piesku a zahrabáva sa do neho. Vyvarujme sa ale ostrému piesku! Aj keď sa tento druh rybky s obľubou zarýva do dna akvária, neškodí samotným akváriovým rastlinkám a možno ho chovať aj v husto osadenom akváriu. Tento druh rybky vyžaduje dostatok vhodných úkrytov v podobe koreňov, jaskyniek, trúbiek.
Akvárium je vhodné zakryť sklom či plexisklom bez otvorov a aj v okolí vývodov kabeláže z filtra či ohrievača je vhodné dobre utesniť, aby nám chovanci neušli či nevyskočili. Vodu pomocou dôkladného výkonného filtra (pozor na fakt, že tieto rybky sa aj tými maličkými otvormi dostanú do neho) udržujme vždy čistú bez prítomnosti medi, pretože ten na rybky pôsobí smrteľne. Rovnako je rizikové používanie rôznych liečiv.



Odchov: Úspešný odchov docielime zväčša pri hormonálnej stimulácii, ale pri samotnom trení vystupuje chovný pár v zvláštnej špirále k hladine, pričom sa samec doslova ovíja okolo samice. Ikier býva veľký počet, okolo 2-3 tisíc, ale veľká väčšina z nich býva neoplodnená. Ikry ihneď po ich nakladení prenesieme do odstátej, dobre prekysličenej vody. Pri teplote 26 °C sa plôdik liahne už za 24 hodín. Ikry i vyliahnuté eleuterembrya sú zelenavo sfarbené. Eleuterembrya i protopterygiolarvy majú spočiatku keríčkovité žiabre. Tento pomocný dýchací orgán im zmizne až asi po 14 dňoch. Do 3 dní sa plôdik rozpláva a začne prijímať potravu.



Poznámka: Pangio kuhli je obľúbeným druhom peknej a aj etologicky zaujímavej rybky, o ktorú má záujem nielen akvaristická mládež ale i akvaristi, čo sa tomuto koníčku venujú dlhšiu dobu. Povahovo mierumilovná rybka sa nám svojím tak trošku tajomným spôsobom života istotne odvďačí.

Text: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk
Ilustrácia: Peter Hoffmann, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 1.4.2014 11:23 | 0 komentárov | 2421x


Dátum: 29.3.2024 11:19:19
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2929