Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Pseudoplatystoma fasciatum - obor len do veľkého akvária

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Animalia
Chordata
Actinopterygii
Siluriformes
Pimelodidae
Pseudoplatystoma
Pseudoplatystoma fasciatum
(Linnaeus, 1766)

Synonymá:
Platystoma fasciatum
Platystoma punctifer
Platystoma truncatum
Pseudoplatystoma punctifer
Silurus fasciatus

Poddruhy:
P. f. brevifile C. H. Eigenmann & R. S. Eigenmann, 1882
P. f. fasciatum Linnaeus, 1766
P. f. intermedium C. H. Eigenmann & R. S. Eigenmann, 1888
P. f. nigricans C. H. Eigenmann & R. S. Eigenmann, 1889
P. f. reticulatum C. H. Eigenmann & R. S. Eigenmann, 1889


Základné sfarbenie Pseudoplatystoma fasciatum

Veľkosť: 70 -120 cm
Teplota vody: 24 - 28°C
pH: 6 - 8
Tvrdosť vody: 5 -19°dGH
Výskyt: Južná Amerika, konkrétne povodie riek Orinoco a Paraná.
V reči domorodcov býva nazývaný Bagre rayado alebo Pintadillo (sumec tigrí alebo tigrí lopatonos), po španielsky ho volajú surubí. V prírode dosahuje váhy až 15 kg a dĺžky až 150 cm.


V Zoo Bojnice chovaný jedinec (2013)

Popis: Anténovec pruhovaný sa vyznačuje prítomnosťou 10 až 11 tmavých zvislých pruhov, ktoré sú širšie ako u väčšiny príbuzných druhov. Aj hlavu majú zo svojho príbuzenstva relatívne najužšiu. Nápadné sú jeho mimoriadne dlhé fúzy v okolí úst. Jeho sfarbenie pozostáva z mnohých pruhov a škvŕn (predovšetkým v oblasti plutiev), ale občas sa vyskytne aj albín. Jedinca, ktorého chová od roku 2007 i naša Zoo Bojnice sa v priebehu rokov z času na čas úplne odfarbil tj. stratil farebný pigment a niekedy je celý úplne biely. Potom, po určitom čase sa akoby vracia k pôvodnému sfarbeniu, no zväčša iba v čiastočnom rozsahu. Následne sa ryba znova zmení na bielu, v rokoch 2012 a 2013 bol tento jedinec celý biely. Príčiny tohto javu, tejto opakujúcej sa poruchy pigmentácie, sa pracovníci bojnického Vivária iba domnievajú a tento jav nevedia úplne presne vysvetliť.


U tohto druhu sú znakom dlhé fúzy

Rozlíšenie pohlavia: Veľmi obtiažne rozlíšiteľné. V literatúre sa uvádza, že samice sú v brušnej časti tela plnšie a rozmerovo aj robustnejšie.



Chov v akváriu: Pleudoplatystoma fasciatum pre svoju mohutnosť a veľkosť v dospelosti vyžaduje skutočne veľké akváriá kľudne aj nad obsah 500 (skôr nad 1000 l) litrov s dostatočne kvalitnou a výkonnou filtráciou. Vodu napriek tomu je ale nutné často meniť. Nákup tejto veľmi krásnej a nesmierne zaujímavej ryby by si mal dobre zvážiť každý akvarista, pretože s jej rastom sa z peknej rybky môže stať doslova a do písmena ryba terorizujúca celé osadenstvo akvária. Podobnú skúsenosť majú aj ošetrovatelia bojnickej zoo, kde nimi chovaný jedinec, hoci vyrastal so svojím súkmeňovcov v dostatočne veľkej nádrži, rastovo svojho súkmeňovca razantne predbehol a svoju prevahu začal prejavovať aj zvýšenou agresivitou. Na jeho vrub pripadá úhyn spoločne chovaných rají, pretože ich napádal, stresoval a nedovoľoval im poriadne sa nakŕmiť. Jeho agresivita gradovala koncom roka 2013, kedy "ubil" i svojho klasicky pruhovaného spoločníka.



Potrava: Je to nočný lovec vyžadujúci predovšetkým živú zložku potravy ako sú primerane veľké živé ryby, krevety, dážďovky, pečeň atď., no možno ho kŕmiť aj doplnkovo tabletami určenými pre dnové druhy rýb.


Hlboko vykrojený chvost umožňuje rybe veľmi veľké zrýchlenie

Pozn.: Pomerne zle znáša chemikálie a prevažnú väčšinu bežne používaných liečiv pre ochorenia akváriových rýb.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 28.3.2014 10:27 | 0 komentárov | 2815x


Dátum: 20.4.2024 11:44:00
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2925