Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Belon Pierre (*1517, Souletiére - † 1564, Paríž)

Článok zo sekcie Žabčonoviny

obrázokPrírodovedci, ktorí zmenili svet Pierre Belon, známy tiež ako Pierre Belon du Manse či Petrus Bellonius Cenomanus sa narodil blízko Cérans-Foulletourteu. Už od útleho detstva sa venoval prírode, pričom túto záľubu v ňom podporoval René du Bellay, u ktorého spočiatku slúžil. Práve ten mu umožnil odísť do Paríža študovať lekárstvo. Pri tomto štúdiu ho aj finančne podporoval. U roku 1540 získal Belon doktorát medicíny a následne odchádza do Wittenbergu v Nemecku. Tu sa venuje botanike pod vedením botanika Valeriuse Corduse (1515- 1544). Po návrate do Paríža ho podporujú mnohé významné osobnosti, ako napr. kardinál de Lorraine či kardinál Françoise de Tournona, ktorý mu financoval cesty do Grécka, Malej Ázie, Egypta, Arábii a Palestíny, z ktorých sa vrátil v roku 1549. V priebehu svojho dlhého putovania, ktoré inak možno označiť za jednu z prvých zoologických expedícií v histórii, napísal ilustrované dielo Observations, ktoré vydal v roku 1553. Ešte predtým, v roku 1553, podal o svojej ceste správu v knihe Voyage au Levant, les observations de Pierre Belon du Mans, de plusieurs singularités et choses mémorables, trouvées en Gréce, Turquie, Judée, Égypte, Arabie et autres pays estranges.



Belon patril medzi obľúbencov Juraja II., ktorý mu poskytol ako výraz uznania penziu, ktorá mu umožnila po celý zbytok života vykonávať prírodovedecké výskumy, sa tak mohol bez strachu o svoju budúcnosť venovať svojmu najmilšiemu - prírode. Aj Karol IX. Belonovi pomohol a venoval apartmá v Madridskom zámku v Bouloňskom parku (Bois de Boulogne). Aj vďaka tomu mohol v roku 1551 vydať unikátny spis o morských živočíchoch L' histoire naturelle des estranges poissons marins, avec la vraie peincture et description du daulphin, et de plusieurs autres de son espéce, o niečo neskôr (1555) dielo La Nature et diversité des poissons, avec leurs pourtraicts représentez au plus prés du naturel. Toto dielo je vskutku unikátne, keďže obsahuje nielen veľryby, uškatce, kôrovce, sasanky až po hrocha či vydru a ryby. Bola vyslovená domnienka, že v tomto diele sú uvedené všetky druhy rýb, ktoré katolícka cirkev povoľovala konzumovať cez pôst. Prečo sa ale v tomto diele nachádza aj chameleón, je dodnes záhadou.



Napriek tomu ale možno toto dielo pokladať za základ systému rýb, ktoré samotný Belon delil na dve skupiny: tie, ktoré majú chrupavku a tie čo majú kosti. Dielo obsahuje viac než 110 druhov druhov rýb a ďalších živočíchov, ktoré v Európe boli prakticky neznáme. Napriek tomu ale v tomto jeho diele nájdeme mnoho nezrovnalostí. Napríklad medzi vtáctvo zaradil aj netopiere.
Vtáctvu sa venuje aj vo svojom diele Pourtraicts d'oyseaux (1557), ktoré obsahuje 70 rytín.

V apríli 1564 Belon umiera za záhadných okolností, zrejme pri lúpežnom prepade, v Paríži pri večernej prechádzke po Bois de Boulogne.

(šč), VIVARISTA.sk
Foto: www.nndb.com, www.strangescience.net, www.pinterest.com



Šéfredaktor | 22.3.2014 12:24 | 0 komentárov | 4745x


Dátum: 20.4.2024 17:23:35
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2917