Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Anguilla, 2010, čistá

Článok zo sekcie Vivaristika na známkach

obrázokVivaristika na známkach Anguilla je koralový a vápencový ostrov v súostroví Malých Antíl, ktorý má rozlohu 91 km². Situovaný je približne 250 kilometrov východne od Portorika. Pomenovanie ostrova pochádza od legendárneho moreplavca Krištofa Kolumbusa v roku 1493, ktorý ho nazval pravdepodobne pre jeho dlhý a útly tvar podľa španielskeho slova úhor.

Anguilla má navyše aj fascinujúcu endemickú, teda iba tu vyskytujúcu sa faunu a flóru, ktorá podnietila k vydaniu prvej kolekcie známok s nie náhodným názvom „Endemics of Anguilla“ pre rok 2010. Táto kolekcia má za svoju prednostnú úlohu informovať širokú verejnosť a aj odborníkov z oblasti herpetológie a botaniky o unikátnosti, jedinečnosti a potrebe chrániť tunajšiu faunu i flóru tohto ostrova prostredníctvom aj filatelistických známok.
Poďme si bližšie predstaviť jednotlivých vyobrazených zástupcov plazov a rastlín.

Ameiva corax je jašter tmavej farby (od bridlicovo sivej až po čiernu, zvyčajne bez akéhokoľvek vzoru, no niektoré jedince majú na sebe naznačené pruhy a škvrny) vyskytujúci sa po celom ostrove Sombrero Island. Samec je o niečo väčší než samica, pričom ich chvosty sú dvojnásobne dlhšie než samotné telo. Jeho potravou sú oveľa menšie druhy tu vyskytujúcich sa jašterov, no v období hniezdenia vtáctva si rád pochutná aj na ich vajíčkach a rastlinnú zložku stravy vyváži požieraním divo rastúcich kaktusov.

Ameiva corvina sa na prvý pohľad nápadne podobá predošlému druhu jaštera, pričom aj jej sfarbenie je bridlicovo sivej až čiernej farby. Odlišnosť medzi týmito dvomi druhmi jašterov ale nájdeme v tvare ich tela. U Ameiva corvina je telo podlhovasté, so špicatou hlavou, ktorá nie je dobre zreteľne oddelená od tela s dlhým chvostom. Ameiva corvina možno nájsť po celom ostrove, ale najhojnejšie je zastúpená v blízkosti majáku na ostrove.

Orchidea Epidendrum kraenzlinii bello patrí k jednej z dvoch známych druhov na Anguille. Rastlina má tendenciu sa tváriť ako parazitický druh. Jej jemná štíhla stonka nesie niekoľko krásnych, veľkých ružovo sfarbených kvetov na vrchole. Tento druh rastliny je na ostrove zastúpený pomerne zriedkavo, navyše mu v posledných rokoch hrozí priame vyhubenie. Na vine je zvyšujúci sa tlak cestovného ruchu.

Rondeletia anguillensis patrí medzi endemickú rastlinu. Je to malý, tuhý ker s miniatúrnymi zelenými listami a ružovými kvetmi. Zriedka je to viac než tri metre vysoký druh rastliny rastúci prevažne vo východnej oblasti ostrova Anguilla. Je stále viac ohrozovaný stratou prirodzeného prostredia a fragmentáciou krajiny v dôsledku cestovného ruchu.

Vyobrazený druh (podľa údajov na segmentoch kolekcie):

Ameiva corvina (Sombrero Island Ground Lizard) – 1.50 $
Ameiva corax (Little scrub Island Ground Lizard) – 2.00 $
Rondeletia anguillensis (Anguilla bush) – 2.25 $









Na ostrove Anguilla sa platí východokaribským dolárom, ktorý je menou šiestich nezávislých štátov a dvoch britských zámorských teritórií vo východnom Karibiku v oblasti Malých Antíl, ktoré vytvorili menovú úniu: Antigua a Barbuda, Dominika, Grenada, Svätý Krištof a Nevis, Svätá Lucia, Svätý Vincenc a Grenadiny, Anguilla, Montserrat.
Značka pre dolár je $, ale pre rozlíšenie od iných mien sa pred tento znak dávajú písmená EC (EC$). ISO 4217 kód meny je XCD. Jedna stotina doláru sa nazýva cent. Bankovky východokaribského doláru sa do obehu dostali hneď v roku zavedenia tejto meny (1965). Na lícovej strane všetkých bankoviek je vyobrazená britská kráľovná Alžbeta II. Až do roku 1981 sa používali mince predošlej meny - doláru Britských západných Indií. Až v roku 1981 boli vyrazené prvé vlastné mince. Všetky členské štáty tejto menovej únie boli medzi rokmi 1958 a 1962 súčasťou štátu Západoindická federácia. Tento politický útvar používal ako svoju menu dolár Britských západných Indií (symbol BWI$). Súčasný východokaribský dolár vznikol na základe tohto doláru v roku 1965 v pomere 1:1. Až do roku 1972 používal túto menu i Barbados.
V obehu sú mince hodnôt 1, 2, 5, 10, 25 centov a 1 dolár. Bankovky majú hodnoty 5, 10, 20, 50 a 100 dolárov.









Zo zbierok Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 9.3.2014 09:55 | 0 komentárov | 2484x


Dátum: 28.3.2024 08:57:11
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2885