Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Limnophila sessiliflora (Vahl) Blume, 1826

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Plantae
Angiosperms
Eudicots
Asterids
Lamiales
Plantaginaceae
Limnophila
Synonymá: Ambulia sessiliflora, Hottonia sessiliflora, Stemodia sessiliflora, Terebinthina sessiliflora, Stemodiacra sessiliflora



Výška rastliny: 15 - 60 cm
Teplota: 18 - 28°C
pH: 6 - 7,5
Tvrdosť: 2 - 9°dKH teda stredne až veľmi tvrdá voda. Voči skutočne veľmi tvrdej vode je dobre uspôsobený druh Limnophila aquatica.
Osvetlenie: 75W/100 l, rozptýlené svetlo, ale pre dobrý rast vyžaduje nezatienené miesto, keďže je veľmi svetlomilná.
Substrát v akváriu: Jemný piesok 2-4 mm, možno použiť aj prímes rašeliny alebo hnedého či čierneho uhlia.



Výskyt: Vody Ázie - India, Srí Lanka, Pakistan, Indonézia, Filipíny, JV Ázia, Čína, Japonsko a ďalšie vody. Umelo bola donesená aj do vôd v Severnej Ameriky (Florida) a Afriky.



Limnophila sessiliflora je atraktívna, nenáročná a akvaristami vyhľadávaná rastlina, ktorá dobre prospieva v spoločnosti kryptokorýn a šípatkovcov. Jej rast je mimoriadne rýchly a lodyha vyrastá až o 20 cm týždenne. Ponorené listy sú až 4 cm dlhé a vyrastajú v 8 -13 preslanoch. Listové úkrojky sú čiarkovité a pomerne jemné, čím sú veľmi obľúbené u niektorých gurám. Úlomky listov sú často použité ako základ ich penového hniezda.
Pri pestovaní tejto rastlinky je nutné často a pravidelne prihnojovanie železom.
Sonky plávajúce na vodnej hladine sa ochotne rozvetvujú, ale potom spodné časti rastlinky strácajú olistenie. Kvety sa objavujú iba na lodyhách vyrastajúcich z vody. Sú drobné, fialové a môžu vytvoriť 200-300 semien s klíčivosťou 96%.



Rozmnožovanie: Túto dekoratívnu rastlinku množíme vegetatívne delením olistenej lodyhy. Sadíme ju do stredných a zadných častí akvária po skupinke asi 3 - 6 kusoch, no nesmies a sadiť príliš husto. Pri intenzívnom osvetlení akvária majú mladé listy hnedočervený odtieň.
Táto rastlinka je veľmi vhodná aj pre začiatočníkov - akvaristov.



Pozn.: Akvaristi pri jej pestovaní zaznamenali, že posledných niekoľko "poschodí" tejto rastlinky má tendenciu sa k večeru zatvárať a ráno sa zas otvárať. Nové listy u nej sú do červena, aby neskôr zozelenali. Je to rastlina veľmi náchylná na riasy, ktoré ju dokážu priam obaliť a tým ju vlastne pripravia o tak potrebné svetlo a živiny. To vedie k následnému rozpadu rastlinky a k jej rýchlemu úhynu.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 8.3.2014 11:30 | 0 komentárov | 3761x


Dátum: 20.4.2024 05:45:44
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2883