Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Caridina babaulti, Bouvier 1918

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázok Animalia
Arthropoda
Crustacea
Malacostraca
Decapoda
Caridea
Atyidae
Veľkosť: 1,5 - 4 cm
Teplota: 24 - 28 °C
pH: 6,8 - 4,5
Tvrdosť: 5 - 18°dGH
Obchodný názov: Green shrimp, Ceylon shrimp, Malaya shrimp
Neplatný názov a synonymum: Caridina ceylanica, Caridina weberi. V poslednej dobe sa objavuje hneď niekoľko farebne odlišných variet krevetiek radiacich do komplexu tohto druhu, ktoré nesú v názve označenie "cf.", teda napr. Caridina cf. babaulti, alebo "var." ako varieta.
Svoj druhový názov získala podľa prírodovedca Babaulta Guy, ktorý ich zbieral po prvý krát v Indii v roku 1914
Dĺžka života: 1 - 1,5 roka



Výskyt: tropické a subtropické oblasti Východnej Indie a Malajzie. Poddruh C. babaulti basrensis obýva brakickú vodu pri pobreží Iráku


Folidóza hlavy Caridina babaulti

Rozlíšenie pohlavia: Samček je menší (3 cm), samička väčšia (4 cm), robustná a sýto sfarbená



Popis: Základné sfarbenie tohto druhu, ktorý sa prvý krát v akvaristikách objavil v roku 2007, je zelené s tým, že aj ono miestne prechádza do hneda, ale popri tom existuje veľké množstvo farebných foriem, napr. žltá, oranžová, zelenomodrá či pruhovaná. U niektorých jedincov sa vyskytuje rôzne široký svetlý pruh na chrbáte. Je schopná farbozmeny podľa podmienok v akváriu. Dospelé samice sú sýto zelené, zelenou farbu majú aj ich vajíčka.



Chov: Caridina babaulti je druhom krevetiek mierumilovný, kľudný a dá sa bez problémov chovať s inými krevetkami i menšími rybami, ktoré ich ale môžu považovať za potravu, preto dôkladne vyberajme druhy rýb. Je preto vhodný pre začiatočníkov i nadšencov nano akvaristiky. Vzhľadom k inému spôsobu reprodukcie sa vzájomne s inými druhmi krevetiek (Caridina, Neocaridina) nekríži.
Prikryté akvárium pre tento druh môže byť aj menšie, ale záleží na veľkosti chovanej populácie. Odporúča sa chov aspoň 6 jedincov. Ako vnútorné zariadenie možno použiť rôzne skalky, korene, je vhodné im vytvoriť aj množstvo vhodných úkrytov aj pre ich úspešné zvliekanie. Starý zvlečený pancier im nechávame, získavajú z neho dôležitý vápnik.
Nezabudnime ani na umiestnenie suchých listov dubov, bukov či mandľovníka morského do vody.



Odchov: Táto krevetka má rovnako ako Caridina japonica medzištádium vývoja. Miesto malých krevetiek sa z vajíčok, ktorých býva v znáške aj 30, liahnu larvy vo veľmi pokročilom štádiu vývoja. Po vyliahnutí sa tieto larvy zdržujú pri dne a v substráte. Pre úspešný odchov je dôležité, aby bolo akvárium husto zarastené rastlinami s množstvom úkrytov a príliš často sa nečistilo od detritu. Aj filtráciu je treba používať s ohľadom na drobné larvičky. Pre odchov volíme mierne kyslú a mäkkú vodu.



Pozn.: Rovnako ako prevažná väčšina druhov krevetiek, tak i Caridina babaulti je veľmi citlivá na prítomnosť ťažkých kovov a chemikálií (i liečivá). Ak akvarista zaregistruje všemožnú snahu krevetiek opustiť chovné akvárium, alebo z neho dokonca vyskočiť, mal by skontrolovať kvalitu vody. Snaha opustiť akvárium môže signalizovať aj nevhodné podmienky v ňom.

Text: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk
Fotky: (šč) a archív
Ilustrácia: www.aquaesfera.org, upravené



Šéfredaktor | 31.1.2014 18:18 | 0 komentárov | 5742x


Dátum: 29.3.2024 07:00:50
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2808