Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Heteroscodra maculata Pocock, 1899

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokATLAS Animalia
Arthropoda
Arachnida
Araneae
Theraphosidae
Heteroscodra



Výskyt: Západná a Stredná Afrika
Veľkosť: Rozpätie končatín 11 cm, samice majú v tele aj 6-7 cm
Doba dospievania: 2 - 3 roky
Dĺžka života: Samice viac než 10 rokov
Vlhkosť: 70-85%
Teplota: 22-26°C



Popis: Základná farba je sivá až sivastá s množstvom tmavých a čiernych pásikov, škvŕn čomu zodpovedá aj jej vedecký názov maculata (škvrnitá). Dospelé samice nesú na svojom tele škvrny rôznych variácií sivej, bielej a čiernych fľakov po karapaxe. Stredom abdomenu sa tiahne menej výrazná čierna čiara, inak je celý pokrytý čiernymi škvrnami (bodkami). Nohy sú krátke a silnejšie, predovšetkým posledný pár je viditeľne hrubší.


Príklad dokonalého sfarbenia Heteroscodra maculata

Obranné a ochranné správanie: Je to agresívny druh, ktorý pri ohrození neváha sa postaviť do obranného postoja a ak ten nepomôže, dať sa na útek. Niektoré jedince ale pred útokom skôr preferujú útek. Navyše sa bráni aj uhryznutím, je to toxicky významný druh, navyše aj veľmi rýchly. Obranné chĺpky ale nevykopáva. Treba uviesť, že uhryznutie týmto druhom môže spôsobiť zdravotné ťažkosti. Aj preto sa jeho chov neodporúča začiatočníkom. Heteroscodra maculata je jeden z najjedovanejších vtáčkarov vôbec.

Spôsob života: V prírode si stavia pavučinové hniezda vo vyšších častiach lesa v korunách stromov, v odchlípenej stromovej kôre atď.

Potrava: akýkoľvek primerane veľký druh hmyzu i holíčatká.


Vhodný úkryt možno vytvoriť aj použitím skrútenej dutej korkovej rúrky

Chov: Je to stromový druh vtáčkara, ktorému vyhovuje terárium o veľkosti 20x25x35 cm (dxšxv). Zariadiť ho možno kúskom kôry, neplesnivejúcimi konármi, rastlinami, pričom substrát tvorí zmes rašeliny a lignocelu i suchého lístia. Skúsenosti s chovom tohto druhu naznačujú, že si tento druh vtáčkara zvykne, ak mu to dostatočná výška substrátu dovolí, vyhlbovať aj nory, ktoré obýva. Stretol som sa s chovom tohto druhu v teráriu, kde do vysokej vrstvy substrátu bola zasunutá dutá korková trubica takmer až po horný otvor, ktorý vyčnieval nad substrát. Tu si chovanec vybudoval svoje hniezdo. Substrát pomocou častého rosenia udržujeme stredne vlhký. Treba tu upozorniť na veľmi častý jav, kedy tento na vlhko pomerne náročný druh doslova "vystrelí" z ubikácie pri rosení a utečie. Vodu tento druh prijíma predovšetkým vo forme rosy pri rosení terária, no nemala by chýbať v teráriu aj napájačka.


Na chov mladých Heteroscodra maculata sa hodia predovšetkým na výšku orientované plastové ubikácie

Odchov: Párenie u tohto druhu nebýva problematické a podľa skúseností chovateľov trvá ani nie 2 minúty. Pred samotným párením samičku radšej vykŕmime, samec sa občas predsa len stane jej korisťou. Po úspešnej kopulácii samička vytvorí kokón(zaznamenalo sa vytvorenie dvoch
či dokonca aj troch) kokónov dva mesiace po spárení. Mláďatá sa liahnu asi za mesiac. V kokóne býva od 50 – 250 vajíčok. Samostatný odchov mladých nebýva problémom. Potravu prijímajú aj mladé jedince s veľkou chuťou a ich rast medzi jednotlivými zvlekmi je doslova obrovský.


Sub-adult Heteroscodra maculata

Poznámka: Heteroscodra maculata sa len nedávno pomerne často dovážala z voľnej prírody a vo veľkom množstve za primerané a dostupné ceny ponúkala. Tým sa rozšírila medzi chovateľov a stala sa tak často chovaným i odchovávaným druhom farebne pekného druhu vtáčkara.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk
Foto: Alex Mihálik a Štefan Čambal (archív), VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 30.1.2014 09:39 | 0 komentárov | 5893x


Dátum: 19.4.2024 07:38:59
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2802