Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Mandľovník morský (Terminalia catappa) v akvaristike

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázok Listy mandľovníka morského sa stali nepostrádateľnou súčasťou mnohých akvárií. Ich použitie (1-2 listy na 100 l vody) je najrozšírenejšie pri chove rôznych druhov krevetiek a bojovníc, ale nielen ich. Ich hlavnou úlohou a dôvodom prečo sa do akvária pridávajú je, že pomáhajú vytvoriť takmer prírodné podmienky tropických vôd a zlepšujú samotnú kvalitu vody. Obsahujú veľké množstvo voderozpustných látok (taníny, flavonoidy), ktoré tiež posilňujú imunitu vodných živočíchov. Listy znižujú aj pH vody a dodávajú jej prirodzenú farbu. Rybky, raci a krevetky sú odolnejšie voči ochoreniam, plesniam a parazitom. Zranenia sa im hoja veľmi rýchlo predovšetkým u bojovníc.

V neposledom rade listy poskytujú potravu pre množstvo baktérií a mikróbov, ktoré sú zas nenahraditeľnou potravou krevetiek. Aj preto ich z krevetkárií neodstraňujeme. Krevetky dokážu listy kompletne skonzumovať. Okrem mikróbov na ich povrchu, totiž časom skonzumujú aj rozkladajúci sa list, ktorý je pre ne neoceniteľným zdrojom vlákniny a minerálnych prvkov. Z listu tak po niekoľkých týždňoch až mesiacoch zostane len hlavná "kostra", ktorú už môžete odstrániť.
Suché list mandľovníka (s mandľami okrem podobného názvu nemá ale nič spoločné) treba na dne akvária zaťažiť, inak nám budú plávať.

V ponuke rôznych spoločností sa objavili i vrecúška s mandľovníkmi. Tie stačí zaliať horúcou vodou a necháme min. 10 minút lúhovať, výsledný koncentrát možno použit na úpravu cca 100 litrov akvarijnej vody. Druhý spôsob použitia je ponorenie vrecka priamo do akvária, kde vydrží pôsobiť cca 2 týždne, eventuelne jeho umiestnenie do filtra. Každé vrecko je možné zaliať aj viackrát, je ale potrebné počítať so slabším výluhom. U sáčkov Bio-Lif od EasyFish treba ale upozorniť na zlé skúsenosti akvaristov, ktorí po ich aplikácii zaznamenali dokonca aj úhyn akváriových rýb.

Ak nechceme alebo nemôžeme použiť suché listy mandľovníka, možno s rovnakým úspechom ako náhradu použiť olšové šišky alebo dubové listy, ktoré si nazbierame na jeseň po ich opadnutí a necháme ich dôkladne oschnúť. Tak je ich možno uchovať aj dlhšiu dobu. Je samozrejmé, že na zber vyberáme iba zdravé a nepoškodené listy bez zárodkov plesní a húb.

(šč), VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 28.1.2014 19:55 | 1 komentár | 2516x


Dátum: 28.3.2024 18:19:57
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2798