Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Triops longicaudatus (LeConte, 1846)

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Animalia
Arthropoda
Crustacea
Branchiopoda
Notostraca
Triopsidae
Triops

Synonymum: Apus longicaudatus LeConte, 1846

Veľkosť: 4-6 cm
Teplota vody: 20-28°C
pH: 6-8
Tvrdosť: 2-15°dGH
Výskyt: J a S Amerika, USA a Japonsko



Popis: Triops longicaudatus je až 60 mm dlhý kôrovec s telom chráneným hnedým až hnedožlto sfarbeným pancierom (vyskytnú sa jedince aj pestro sfarbené), tvarom mierne pripomínajúc trilobita. Hlava nesie tri oči, z ktorých jedno reaguje na svetlo a pomáha mu pohybovať sa za svetlom. K pohybu mu slúži 140 nôh (nimi aj dýcha) a dlhý chvost rozdelený do vidlice.

Život v prírode: Vyskytuje sa v malých vodných nádržiach s čerstvou, kľudnou vodou, ktoré nie sú príliš hlboké a obsahujú teplú vodu. Niekedy ale žijú i v bahnitej či zakalenej vode. Volne plávu, ale často klesajú a noria sa na dno nádrže, kde neskôr nakladú vajíčka. Sú výbornými a rýchlymi plavcami.



Potrava: Je to všežravec. Pri chove v akváriu mu podávame potravu pre akváriové rybičky alebo jemne nastrúhanú mrkvu či jablká. Každá podávaná potrava ale musí byť dôkladne rozdrvená. Vari najlepšou a prirodzenou potravou pre ne je tzv. zelená voda – mikroskopický fyto a zooplanktón. Pozor na prekŕmenie, následné znehodnotenie vody, ktoré môže skončiť aj smrťou chovaných jedincov.

Chov: Nie je to na priestor náročný druh a vhodné podmienky mu v akváriu napodobníme tým, že na dno akvária dáme piesok a necháme plávať akváriový mach. Chov je vhodný samostatne. Tento druh nemá prakticky žiadne zvláštne nároky na kvalitu vody.



Odchov: Rozmnožuje sa sexuálne, aj ako hermafrodit i parthenogenéziou. Liahne sa z vajíčok, ktoré sa zalejú čistou (pramenitou, mäkkou) vodou a do 2 - 4 dní sa vyliahnu malé jedince, ktoré veľmi rýchlo vyrastú. Za 9 dní sú už schopné sa rozmnožovať. Adultné jedince žijú asi 90 dní.



Poznámka: Zaujímavosťou je, že jeho vajíčka vydržia vo vhodných podmienkach (v prírode dochádza k tomu, že po znáške vajíčok kaluže, kde sa Triops longicaudatus vyskytuje, vyschnú, dospelce uhynú a vajíčka prečkávajú do najbližšieho obdobia dažďov. Po znáške preto je vhodné suché obdobie vajíčkam napodobniť a vysušiť ich. Ale s úspechom sa mladej generácie dočkáme aj keď vajíčka nevysušíme) až 25 rokov.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 25.1.2014 20:26 | 0 komentárov | 3161x


Dátum: 29.3.2024 10:55:06
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2781