Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Cabomba aquatica Aublet, 1775

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Plantae
Angiosperms
Nymphaeales
Cabombaceae
Cabomba

Výška: 40-60 cm
Šírka: 5-8 cm
Teplota vody: 24-28°C, v zime 18-20°C
pH: 6,0-6,8
Tvrdosť: 2-8°dKH
Výskyt: menšie a bočné ramená riek Amazónie, kde vytvára 2 až 3 m dlhé lodyhy. Kvety sa tvoria na hladine, sú okrúhle alebo zvonkovité, žlté.



Popis: Cabomba aquatica sa radí medzi krásne jemnolisté druhy. Lodyhy sú u tohto druhu veľmi silno olistené. Jednotlivé listy sú veľké, 9,5 cm široké a až 8,5 cm dlhé a sú tvorené veľkým množstvom listových úkrojkov, ktoré sú nitkovité a sotva 0,4 mm široké. Ponorené rastliny sú zelené, niekedy hnedozelené so zlatavým nádychom. Plávajúce listy sú štítovito oválne, alebo okrúhle. Kvety majú korunné i kališné lístky pomerne široké, koruna je okrúhla, jednofarebne sýto žltá.



Osvetlenie: Je to druh extrémne náročný, vyžadujúci si silné osvetlenie 100 W/100 l. Počas jesenných mesiacoch, kedy je priameho svetla menej, má snahu strácať listy a hniť. Samozrejme, že ju možno pestovať aj pri umelom svetle, ale pozor na zariasenie.



Umiestenie v akváriu: Tento druh je nemožné pestovať emerzne, v akváriu s veľmi kyslou, mäkkou vodou, kyslým substrátom, umiestňujeme do prostriedku alebo k zadnej stene vysokých nádrží skupinku rastlín asi 5-6 cm od seba na silné svetlo. Je to druh vhodný k tmavým a veľkolistým rastlinám. Nesadíme ju do nádrže s rastlinožravými a ryjúcimi druhmi rýb a so silným vzduchovaním.



Pestovanie: Cabomba aquatica patrí medzi obtiažne pestovateľné rastliny s vysokými nárokmi na svetlo, je náchylná k zariaseniu. Potrebuje mäkkú neslanú, kyslú vodu a neznáša trvalé vysoké teploty. Pri slabšom svetle sa príliš vyťahuje a jednotlivé poschodia listov sú priďaleko od seba. Prihnojovať sa odporúča pomocou CO2 a stopových prvkov a odporúča sa pridávať aj železo. Neznáša tvrdú alebo alkalickú vodu, v ktorej sa zbavuje listov a živorí.



Množenie: Rozmnožuje sa vegetatívne, odštipovaním vrcholových častí lodýh, ktoré ľahko zakoreňujú.

Poznámka: V staršej akvaristickej literatúre sa môžeme stretnúť s jej názvom Chebule vodní.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 25.1.2014 13:15 | 2 komentáre | 2665x


Dátum: 19.4.2024 09:29:32
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2780