Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Pozorovania Darwina potvrdené

Článok zo sekcie Teraristika

obrázok Život na ostrovoch má za následok, že plazy nezvyčajne skrotnú a stratia svoju plachosť. Výskum amerických vedcov tak len potvrdil pozorovania, ktoré už dávno spravil Charles Darwin.

Na zhotovených videozáznamoch z Galapážskych ostrovoch je nápadná jedna vec: tunajšie vtáctvo, korytnačky i leguáni sú nezvyčajne krotké a človeka k sebe nechajú priblížiť na veľmi malú vzdialenosť. Tohto fenoménu si všimol už Charles Darwin, ktorý práve na Galapágach našiel bohatý zdroj inšpirácie svojich evolučných teorií. Jednou z nich bolo, že organizmus stratí štruktúry, funkcie a chovanie, ktoré im v danom prostredí neslúžia k úžitku. Krotkosť galapážskych zvierat si vysvetloval tým, že v prostredí, kde sa nevyskytujú žiadne dravé cicavce, sa útekové reakcie stávajú vlastne zbytočnými.

Darwinove pozorovania v súčasnosti potvrdili i moderní vedci. Je zvláštne, že ale neexistovali žiadne štúdie, ktoré by systematicky zrovnávali chovanie zvierat z jednej taxonomickej skupiny žijúce na ostrovoch a na pevnine. Tejto práce sa až teraz ujal tým vedcov z troch amerických univerzít, ktorý zrovnával útekovú vzdialenosť 66 druhov plazov z piatich kontinentov a ostrovov v Pacifiku, Atlantiku a Stredozemného mora. Na ostrovoch, kde sa predátori nevyskytují vôbec alebo len vzácne, nechávali plazy vedcov, aby sa k nim priblížili na omnoho bližšiu vzdialenosť než plazy žijúce na pevnine. Zo získaných dát taktiež vyplynulo, že na krotkosť všeobecne nemá vplyv rozloha ostrova, ale že úteková vzdialenosť sa znižuje spolu so vzrastajúcou vzdialenosťou ostrova od pevniny.

Porovnanie útekových vzdialeností 66 druhov plazov je zatiaľ najsilnejším dôkazom na podporu Darwinovej teórie „ostrovnej krotkosti“. Tam, kde chýbajú predátori, prirodzený výber zrejme uprednostňuje také jedince, ktoré neplytvajú časom a energií na zbytočné útekové reakcie. Výsledkom je ich absencia alebo aspoň skrátenie útekovej vzdialenosti. Na krotkosti ostrovných zvierat sa naviac môžu podielať i ďalšie faktory, napríklad obmedzené zdroje potravy. Ak je potrava vzácna, je cena za jej opustenie v záujme úteku príliš vysoká.

Zdroj: UC Riverside, Proceedings of the Royal Society B

Ilustrační foto: Zo súkromnej zbierky (šč) VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 17.1.2014 10:25 | 0 komentárov | 2084x


Dátum: 29.3.2024 07:25:15
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2760