Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Trachycephalus (Phrynohyas) resinifictrix (Goeldi, 1907)

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokATLAS Animalia
Chordata
Vertebrata
Amphibia
Anura
Hylidae
Trachycephalus

Synonymum: Phrynohyas resinifictrix Lutz, 1973

Výskyt: Južná Amerika: Venezuela, Surinam, Brazília, Francúzska Guyana, kde žije na stromoch, kroch v blízkosti pomaly tečúcich vôd. Na zem zlieza len výnimočne.







Popis: Rosnička včelia, čo je slovenský názov pre tento druh žabky, je pomerne veľký druh žabky aktívnej za súmraku a v noci, dosahujúci veľkosť 6-10 cm. Dospelé žabky sú sbarbené do ľahko sivastej farby s hnedými alebo čiernymi pruhmi a škvrnami, zatiaľ čo juvenilné až mladé jedince sú sfarbené viac kontrastne, najčastejšie bielou a čiernou farbou. S vekom sa ich koža mení a to nielen sfarbením, ale sa stáva aj hrbolatejšia. Prsty sú zakončené veľkými modrozelenými prísavnými terčami. Veľké oči majú zlatavú dúhovku symetricky prerušovanú štvoricou tmavých škvŕn.





Potrava: V závislosti na veľkosti žabiek im podávame svrčky, šváby, červov, mory, muchy, najrôznejší hmyz (nie avšak bodavý), myšie holíčatká. Častokrát potravu prijímali doslova akrobaticky zavesené dolu hlavou a potravu si do tlamky posúvali pomocou predných končatín.











Chov: Pralesné terárium pre tento druh peknej a zaujímavej žabky by malo byť riadne zarastené tropickými rastlinami (kombinácia živých s umelými) s tým, že súčasťou vnútorného zariadenia budú aj konáriky, samorastmi. Na dno radšej umiestnime hrubší piesok a suché lístie. Nemal by chýbať ani bazénik či nádoba s vodou o výške hladiny vody 10 cm. Veľkosť vhodného terária pre párik žabiek je 50x1000x50(DxVxŠ), ktoré často rosíme a teplo zabezpečuje žiarovka (žiarivka) umiestnená mimo samotnej ubikácie.
Teplotu udržujeme v rozpätí 22-28°C s miernym nočným poklesom.







Odchov: Tento druh rosničky v prírode na rozmnožovanie využíva stromové dutiny zaplavené vodou, ktoré samce obhajujú. Pre úspešné rozmnožovanie tejto žabky je nutné napodobniť obdobie sucha a dažďov. V období sucha terárium rosíme iba 3x týždenne, v období dažďov (v prírode november až máj) vlažnou vodou aj niekoľkokrát denne. Po týždňoch častého rosenia premiestime dospelý pár do terária, na ktorého dne je približne 10 cm vody. V teráriu nezabudnime ani na konárik, koreň či rastlinku. K páreniu (amplexu) dochádza v noci, kedy samica vypustí zhluky vajíčok (až 2500), ktoré samec oplodňuje. Vývoj vájíčok je rýchly, vodu s vajíčkami ale musíme prevzdušňovať pomocou akváriového vzduchovacieho motorčeka s kameňom. Za približne 3 dni sa z vajíčok liahnu žubrienky. Im ako potravu podávame sušenú potravu pre akváriové rybky a drobný živý hmyz, napr. octomilky, drobné šváby, svrčky. Žubrienky sa ale živia aj ostatnými nakladenými vajíčkami. K premene v miniatúrnu žabku dochádza za 35-45 dní. Pohlavne dospievajú okolo dvoch rokov a dožívajú sa aj 20 rokov. Samce sú zvyčajne menšie než samice a vydávajú bučivý zvuk.









Pozn.: V nebezpečenstve tento druh rosničky vylučuje kožnými žľazami silný mliečne sfarbený jed. A preto tento druh rosničky nechováme s iným druhom obojživelníka.



Text a foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 16.1.2014 15:59 | 2 komentáre | 3005x


Dátum: 24.4.2024 19:23:13
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2758