Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Duttaphrynus (Bufo) melanostictus Schneider, 1799

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokATLAS Animalia
Chordata
Amphibia
Anura
Bufonidae
Duttaphrynus


Syn.: Bufo melanostictus (zlý tvar, s korým sa možno často stretnúť, je druhový názov melanosticus)



Výskyt: Tento druh krásnej ropuchy pochádza z juhovýchodnej Ázie, Indie, J Číny, Cejlonu, Filipín a ďalšie indoaustrálske ostrovy. Táto terestricky žijúca ropucha obýva rozličné typy biotopov od nížin až do vyšších polôh hôr, napr. v Himalájach vystupuje až do značných nadmorských výšok. Jej aktivita je súmračná až nočná.


Detail pokožky s parotídami

Popis: Jej sfarbenie je hnedé, tmavosivasté, žltohnedé až červenohnedé. Parotídy sú u tohto druhu dobre vyvinuté, bradavice na tele bývajú zakončené čiernou tŕnistou špičkou. Brucho je špinavo biele. Dorastá do asi 9-12 cm dĺžky, pričom samec je menšieho vzrastu, než samička.


Pohľad zvrchu

Terárium: Pre tento druh ropuchy zariadime polovlhké pralesné terárium (vhodný je aj plastový box) s veľkou plochou dna, s množstvom priestranných úkrytov (prehnuté kusy korku či kôry iných neplesnivejúcich našich stromov), samorastami, robustnými rastlinami s veľkými listami a veľkou miskou s vodou, ktorú veľmi často meníme za odstátu vodu. Častým rosením odstátou vodou sa snažíme udržiavať vlhkosť aspoň 60-70%, v noci by vlhkosť mala byť vyššia (90%). Ako substrát vo výške aspoň 10 cm je vhodné použiť 100 percentnú rašelinu bez chemických prísad s pieskom s prímesou suchého dubového a bukového lístia i lišajníku (Lignocel dôrazne nedoporučujem). Teplotu udržujeme v rozpätí 24-30°C s nočným poklesom na 20-24°C.


Ilustrácia z diela Illustrations of Indian Zoology 1. (1830-1832) od autora Thomas Hardwicke (1755–1835)

Potrava: Tvoria ju rôzne druhy hmyzu primeranej veľkosti, slimákov bez ulity, dážďoviek, v teráriu jej podávame vitamínom a mineráliami posypané svrčky, šváby, nasmýkaný hmyz a môžeme skúsiť ponúknuť aj čerstvo narodené holíčatko myšky.


Ropucha D.melanostictus sa rada zahrabáva do vyššieho substrátu

Rozmnožovanie: Samček v období rozmnožovania má žiarivo žlto sfarbené hrdlo. K amplexu dochádza vo vode po predošlom období sucha, ktoré trvá 2-3 mesiace za nižšej teploty. Následne rosíme vlažnou vodou denne a zvýšime vlhkosť. Samičky znášajú až 3000 vajíčok, z ktorých sa žubrienky liahnu za 48 hodín. Ako potravu podávame napr. Tetramin, Terraphyll. Žubrienky metamorfujú za 40–50 dní a ako potrava im slúžia octomilky a malé svrčky.


Duttaphrynus (Bufo) melanostictus

Za predpokladu dodržania základných podmienok jej chovu a získania zdravého jedinca (problémom u dovozov je ich zlý zdravotný stav spôsobený útrapami pri transporte) je to druh nenáročný na chov v opatere človeka, vhodný aj pre pokročilejších chovateľov.

Text a foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 30.12.2013 08:45 | 1 komentár | 1954x


Dátum: 25.4.2024 07:49:48
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2721