Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Pseudomystus (Leiocassis) siamensis, Regan, 1913

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokATLAS Animalia
Chordata
Actinopterygii
Siluriformes
Bagridae
Výskyt: Thajsko, Laos, Kambodža
Dĺžka: 14 - 18 cm, ale pri chove v akváriu dosahuje i menšiu veľkosť
Teplota: 22 - 25 °C
Tvrdosť vody: vyhovuje mu ako mäkká, tak aj stredne tvrdá i tvrdá voda do 20°dGH
pH: 6,2 - 7,5
Synonymum: Leiocassis albicollaris, Leiocassis bicolor, Leiocassis siamensis

Ide o veľmi odolného a prispôsobivého sumca, ktorý je relatívne vzácne ponúkaný v akvaristikách a po príchode do predajní je zväčša hneď vypredaný. Zrejme to bude spôsobené aj neinformovanosťou zákazníkov o povahe týchto inak krásnych a zaujímavých sumčekov. U akvaristov sa s ním možno stretnúť asi od roku 1953.



Chov: Akvárium pre skupinku tohto pekného sumca, ktorý je ale v dospelosti pomerne teritoriálny, ba voči iným jedincom svojho druhu až agresívny, volíme o objeme 150 litrov a viac. Dno zariadime tmavé, pretože na svetlom substráte sú ryby dosť ľakavé a stresované. Z kameňov, koreňov, plastových rúrok pre neho vytvoríme dostatok vhodných úkrytov, do ktorých sa dokáže vtesnať celá skupinka chovaných rýb. Ak na úkryty zabudneme, ryby vytrhajú rastlinky a do ich koreňového systému sa cez deň ukryjú. Inak ale rastliny nepoškodzujú. Aktivita je súmračná až nočná. Aj osvetlenie nádrže, ktorú nezabúdame zakryť sklom, volíme radšej tlmené. Ako rastliny zvoľme pevné druhy a môžeme nimi pokryť aj hladinu nádrže.

Pseudomystus (Leiocassis) siamensis možno chovať buď v druhovej nádrži, alebo mu ako spoločníkov volíme ryby stredne veľké. Tie ale nesmú mať predĺžené plutvy či veľké plutvy, pretože niektoré jedince sumca ich radi obhrýzajú. Pri liečení iných rýb alebo použitia chemických látok treba vždy pamätať na fakt, že tieto ryby, podobne ako všetci príslušníci rodu Bagridae sú citliví na ne.



Potrava: V prírode tento sumček loví hmyz a jeho larvy, no nepohrdne ani drobnými rybkami. V potrave je nevyberavý, prijme aj vločkové či mrazené krmivo.



Odchov: Dospelé samice sú v brušnej oblasti plnšie a celkovo robustnejšie.
Odchov sa darí pri použití hormonálnej stimulácii.



Zaujímavosti: Teritoriálne chovanie tohto sumca pozostáva aj z vrčivých zvukov.
Dosť je podobný menšiemu druhu Microglanis iheringi, Gomes, 1946, s ktorým ho často zamieňajú.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk
Foto z internetových zdrojov a z vlastnej filatelistickej zbierky



Šéfredaktor | 19.12.2013 11:03 | 2 komentáre | 2688x


Dátum: 29.3.2024 06:54:21
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2701