Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Turecko, 1991, čistá

Článok zo sekcie Vivaristika na známkach

obrázokVivaristika na známkach Peknú a nesporne zaujímavú sériu známok v roku 1991 vydalo Turecko Gaye Matbaasi A.S. v Ankare. Na štvorici známok predstavuje druhy hadov, z toho jedného príslušníka pytónov, jedného príslušníka užoviek a dvoch príslušníkov vreteníc.
Okrem vedeckých názvov zobrazených vreteníc sú uvedené aj ich domorodé názvy.

Turecko leží na Maloázijskom polostrove a na juhovýchodnej časti Balkánskeho polostrova. Prevažná časť krajiny patrí k Ázii a menšia k Európe. Oddeľuje ich prieliv Bospor a Dardanely a Marmarské more. Turecké brehy obmýva niekoľko morí. Na severe je to Čierne more, na západe Egejské a Marmarské a na juhu Stredozemné more. Turecko susedí s viacerými krajinami. V európskej časti susedí s Bulharskom a Gréckom. Vázijskej časti má spoločné hranice s Gruzínskom, Arménskom, Azerbajdžanom, Iránom, Irakom a Sýriou.

Turecko je pomerne hornatá krajina. Nížiny sa nachádzajú iba v európskej časti. V ázijskej časti je veľká časť územia rozložená na náhornej plošine, obklopenej pohorím Pontus a Taurus. Obidve pohoria dosahujú výšku medzi 3 až 4 tisíc metrov nad morom. Najvyšší vrch Turecka Veľký Ararat sa nachádza v Arménskej vysočine. Jeho nadmorská výška je až 5.165 m. Pobrežie Turecka je tvorené väčšinou strmými zrázmi a je výrazne členité. Príjemné pláže sa vyskytujú hlavne na pobreží Egejského mora a v južnom Turecku pri Stredozemnom mori.
Politicky sa Turecko člení na provincie a tie sa ďalej delia na kraje.

Rozloha: 779.452 kilometrov štvorcových

Počet obyvateľov: 65 mil.

Obyvateľstvo sa skladá prevažne z Turkov a národnostných menšín, z ktorých najväčšie zastúpenie majú Kurdi. Ostatné menšiny tvoria Arabi, Čerkesi, Gruzínci, Gréci, Bulhari a ďalšie národnosti. Prevažná časť obyvateľstva sa hlási k islamu, ale časť vyznáva kresťanstvo a židovské náboženstvo.

Hlavné mesto: Ankara

Mena: TRL - Turecká líra

Séria zobrazuje tieto druhy (uvedené podľa údajov na známkach):

Eryx jaculus (Mahmuzlu Yilan) – 250 lira
Elaphe quatuorlineata (Sari Yilan) – 500 lira
Vipera xanthina (Seritli Engerek) – 1000 lira
Vipera kaznakovi (Siyah Engerek) – 1500 lira











Zo zbierok Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šefredaktor | 26.8.2007 16:31 | 0 komentárov | 4921x


Dátum: 29.3.2024 11:04:11
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/268