Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Blaptica dubia, Serville, 1839

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokATLAS Arthropoda
Blattaria
Blaberidae
Blaptica

Výskyt: pralesy Costa Rica, Francúzska Guyana, Brazília, Argentína

Veľkosť: 4-4,5 cm

Rozlíšenie pohlavia: Samička je väčšia, mohutnejšia a bez krídiel, samček je o niečo štíhlejší a menší, hoci veľkosť mu pridávajú krídla. Dokáže vcelku dobre lietať, ale tento druh nebehá po skle. Rozlíšiť pohlavie sa dá aj podľa deleného posledného článku na ventrálnej strane bruška u samčeka. Samička tohto druhu sa podobá s iným, kubánskym druhom, Byrsotria fumigata.


Samička Blaptica dubia


Samec Blaptica dubia

Teplota: 25 - 30°C, vlhkosť pod 40%. V teplejšom prostredí je ich vývoj rýchlejší, ale taktiež omnoho skôr dochádza u nich k úhynu. Pri priemerných teplotách 28-30°C šváb žije až 1 rok, ale pri priemerných teplotách nad 32°C šváb hynie už po 3 - 4 mesiacoch. Teplotu pri chove tohto druhu možno udržovať pomocou výhrevného kábla, žiarovky či výhrevnou fóliou.


Samička nemá krídla...


... ale je robustnejšia, než samček

Chov: Druh Blaptica dubia, kedže ide o po skle nelezúci druh, možno chovať v plastovej či sklenenej primerane veľkej nádobe. U tohto druhu ale pozor na dve rozhodujúce špecifiká pre ich úspešný chov: ak dáme do zdanlivo veľkej a priestrannej nádoby menšie množstvo jedincov, prestane sa nám tento druh množiť a častokrát celá populácia zanikne. Preto u jeho chovu radšej voľme menšie nádoby s viac jedincami (kolóniou), než ako naopak. A nezabúdajme aj na to, že ak si zakladáme z vlastného alebo overeného chovu novú kolóniu, prenesme a vložme im do novej ubikácie aj hoci malú časť pôvodného zariadenia. Je na nás, či ako zariadenie použijeme vajíčkové papierové preložky alebo stromovú kôru, rašelinu či kokosové vlákna so suchým lístím. Nádobku na ich chov ale pre istotu vybavme vekom, kedže dospelé samce s príchodom večera a noci občas radi lietajú.
Nádoba by mala byť dobre vetraná, nepostačí nám ale pár vzduchových otvorov.


Samček

Potrava: Blaptica dubia možno s úspechom kŕmiť granulami pre psov a mačky (ak sa nám pošťastí získať aj granule pre svrčky, možno kŕmiť aj nimi, no každopádne by akékoľvek granule mali mať aspoň 20% dusíkatých látok), zeleninou a ovocím. Pri dostatku vlhkej potravy sa zaobídeme aj bez nutnosti umiestniť misku s vodou. Nezabúdajme na pravidelnú kontrolu ovocnej a zeleninovej stravy, pri vysokej teplote je tu riziko plesnivenia dosť veľké.


Samček

Manipulácia: Ak potebujeme skrmovať tieto šváby pre menej pohyblivé zvieratá, stačí ich umiestniť do menšej krabičky a na pár minút vložiť do chladničky.


Nymfa Blaptica dubia


Nymfa Blaptica dubia


Samček

Odchov: Samička po kopulácii rodí v priemere každých 6 týždňov 20-40 bielych nýmf, ktorým v priebehu nasledujúcich hodín stvrdne kutikula. Nymfy, ktoré neoddeľujeme, pohlavne dospievajú podľa teploty a chovných podmienok v rozpätí do 4 – 6 mesiacov.

Štefan Čambal



Šéfredaktor | 4.12.2013 10:13 | 0 komentárov | 2315x


Dátum: 25.4.2024 19:18:41
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2678