Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Ako "dospieva" Acanthoscurria brocklehursti F. O. P.-Cambridge, 1896

Článok zo sekcie Teraristika

obrázok Každý živočích musí rásť. U pavúkov je to napokon jediná možnosť, ako dospieť v dospelca.

Problémom totiž je, že u nich pevná vonkajšia schránka, tzv. kutikula, nedokáže sama od seba zväčšovať svoj objem. Teda až na zadoček. No ani ten sa nemôže donekonečna zväčšovať.
Pavúk, a to málokto vie, dokáže aktívne rásť iba tesne po samotnom zvliekaní, kedy je jeho nová pokožka ešte mäkká a teda i poddajná.

Do pohlavnej dospelosti sa samček Acanthoscurria brocklehursti začal zvliekať po polroku od svojho predošlého zvleku. Ale tento krát to bolo rozhodujúce zvliekanie. Mal dospieť v pohlavne zrelého a na rozmnožovanie pripraveného samčeka.


Subadult Acanthoscurria brocklehursti

Všetko sa začalo tým, že si pavúk pripravil jemné pavučinové lôžko, ktoré si určil pre svoje zvliekanie (toto lôžko slúži na to, aby si pavúk nezničil alebo nejako nepoškodil ešte nestvrdnuté a teda ľahko zraniteľné telo).


Procez zvliekania sa práve začal...


...postupne si pavúk vytiahne všetky svoje končatiny i cheliceri, ktoré sú zatiaľ biele

Po dokončení samotnej prípravy lôžka, ktorá mu zabrala aj pol dňa, kým si vybral to podľa jeho názoru správne miesto v teráriu, si pavúk doprial trochu času na oddych a prišiel na rad samotný akoby tajomný proces zvleku (tento okamih je pre pavúka veľmi dôležitý a preto nie je vhodné ho nijako vyrušovať).

Po chvíľke oddychu si „ľahol na chrbát“ a práve vtedy sa v pavúčom tele začali odohrávať veci, ktoré pozorovateľ nemá možnosť ani zaznamenať. Prišiel okamih, kedy samotný tento tajuplný proces sa spustil.


Celý proces zvliekania trvá dlho a občas sa pozorovateľovi zdá, že sa nič nedeje. Opak je ale pravdou...





Pavúk síce leží takmer bez pohybu, ale to neznamená, že sa v jeho tele nič nedeje. Medzi pôvodnou starou a novou pokožkou sa práve teraz objavuje exuviálna tekutina, pomocou ktorej sa stará pokožka od tej novej ľahko oddelí. Odpoja sa aj vnútorné zmyslové chĺpky a znovu sa prepoja na nové. Práve teraz ho nemožno nijako rušiť či dokonca prekladať na iné miesto.


Všetky končatiny sú už mimo zvleku, začína sa samotný proces rastu



Proces zvliekania pokračuje. Samček napínaním svojich končatín spôsobí tlak a teda i puknutie svojho starého tesného panciera, ale i pokožky na zadočku. Takto vzniknutým otvorom pavúk postupne vytiahne celé „nové“ telo. Po niekoľkých hodinách sa mu podarilo vyslobodiť zo starého panciera a nasledovalo vytiahnutie zadočku zo starej kože. Táto fáza trvá najdlhšie a je aj najnamáhavejšia. A práve v toto okamihu začína pavúk aktívne rásť. Vo vnútri tela pavúka sa vytvorí tlak a do toho sa pripojí aj pumpovanie hemolymfy, čím sa napne nová pokožka do požadovaného a od daného druhu závislého tvaru i veľkosti.







Po tomto namáhavom procese si pavúk doprial znovu kratší oddych a po ňom prišlo na rad „cvičenie“ kedy si pavúk rozťahoval končatiny a pomocou ešte bielych a mäkkých chelicier si ich čistil. Čakal aj na to, kým mu stuhne nová pokožka a dokáže sa postaviť na svoje nohy.
Potom nasledovala finálna fáza, kedy si pavúk takmer bez pohybu oddýchol a po niekoľkých hodinách, keď pancier trochu stvrdol, sa pretočil na končatiny, aby sa ukázal v plnej kráse.


Práve teraz pavúk rastie...


... ale aj odpočíva








Samček sa už pretočil do normálnej polohy, ale jeho rast pokračuje a spevňujú sa mu všetky údy. Vpredu vľavo vidno spermatické vačky




Samček Acanthoscurria brocklehursti pripravený si nájsť samičku


Zvlečka Acanthoscurria brocklehursti

Text a foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 21.10.2013 13:38 | 0 komentárov | 4213x


Dátum: 26.4.2024 23:23:50
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2577