Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Anolis carolinensis Duméril et Bibron, 1837, v teráriu

Článok zo sekcie Teraristika

obrázok Čeľaď: Iguanidae
Podčeľaď Anolinae
Druh: Anolis carolinensis

....Tropické monzúnové dažde prichádzajú nečakane. Tak tomu bolo i teraz. Pršalo, ak sa tomuto mohutnému lejaku či skôr vodopádu z nebies tak dalo povedať, 12 hodín bez prestávky. Takmer žiadneho živočícha nebolo vidieť, každý sa snažil pred vodou čo najlepšie ukryť....

....I ja som bol nútený vyhľadať provizórny úkryt. Pod veľkými listami zeleného nízkeho stromu, na ktorom kmeni sa nachádzalo množstvo obrovských tŕňov, bolo pomerne sucho. Ako som tak tam kvočal, stŕpla mi noha. Musel som sa chytiť kmeňa susedného stromu, ktorý nemal tŕne, a skúsiť rozhýbať stŕpnutú nohu. Až vtedy som si všimol akéhosi zelenohnedého tvora, ktorý sa snažil predo mnou i lejakom ukryť na druhej odvrátenej strane kmeňa stromu. Nedalo mi to. Opatrne som sa snažil obísť strom, ale ten tvor bol oveľa zvedavejší, než ja.



Najprv povystrčil hlavičku s pomerne drobnými očkami, neskôr vysúkal takmer celé telo. Postavil sa na vetvičku i list a snažil sa ma zastrašiť inak. Nafúkol sa, zväčšil svoje drobné telíčko, vzpriamil na všetky štyri končatiny a začal svoju hru. Hrdielko sa mu zmenilo na červenú látku, ktorú používa toreador pri boji s rozzúreným býkom. Tým som mal byť asi ja. Aspoň neveľký anolis karolínsky si to myslel....

Rod Anolis sa rozdeľuje na niekoľko skupín. Anolis carolinensis spolu s A allisoni, A. isolepis, A. porcatus patrí práve do skupiny carolinensis, ktorá zahŕňa väčšie, dobre vedecky popísané druhy týchto jašterov.
Oblasť výskytu tohto leguána je celá juhovýchodná Amerika, Mexiko, Stredná Amerika i Bahamy či dokonca Západoindické ostrovy, kde obýva hlavne koruny stromov. Často ho nájdeme v parkoch i záhradách v blízkosti ľudských obydlí.
Loví prevažne hmyz, ale nepohrdne ani ovocím.



Vzhľad:
Tento 14 až 22 cm veľký druh dokáže meniť farby od zelenej až po hnedú, ale prevažne má zelenú farbu. Samce sú a chrbtovej strane zelené, na bruchu biele a hrdlo majú žiarivo červené. Samičky sú obyčajne hnedé. Farby dokáže meniť aj v závislosti od teploty, pri 10 st. C sú hnedé, pri 20 st. C zelené a pri teplote do 40 st. C zelenosivé. Aj podľa toho dostal svoje „ľudové“ označenie ako nepravý chameleón, i keď s nimi nemá takmer nič spoločné. Ďalším jeho typickým znakom je ružovo-červený lalok na krku, ktorý slúži hlavne na obranu (snaží sa vystrašiť protivníka) alebo pri párení (ak chce upútať samičku).



Výrazné sú aj jeho nohy. Zadné nohy sú svalnaté a slúžia hlavne na dlhé skoky, ktoré využíva na skákanie z konára na konár. Na predných ako aj na zadných nohách má prsty, ktoré sú na konci rozšírené(na zadných nohách je jeden prst väčší ako ostatné, aby sa mu lepšie odrážalo pri skokoch) a osadené pazúrom, ktorý mu uľahčuje šplhanie. Dôležitú úlohu v jeho živote zohráva aj dlhý chvost (tvorí viac ako polovicu jeho veľkosti) pomocou ktorého udržiava rovnováhu a pomáha mu pri lezení. Jeho veľkosť sa pohybuje od 20 až 25cm.



Samček sa od samičky líši veľkosťou (samička je menšia), farbou laloku, ten je u samcov červený, ale samičky ho majú ružovkastý. Samce môžu aj vztyčovať 2 mm vysoký lem na svojom chrbte. A, navyše, samec má dve veľké šupiny pod kloakou.

Správanie:
Keďže sa jedná o denné živočíchy, tak aktívne sú hlavne cez deň. Sú veľmi zvedavé a aktívne.
Sú veľmi plaché, ale po čase si dokážu zvyknúť aj na prítomnosť ich chovateľa.

Chov:
Ideálne podmienky pre chov sú pri teplote 26-30 stupňov s nočným poklesom na 20-22 stupňov. Odporúča sa použiť aj UV žiarenie. Terárium je vhodné s rozmermi 60x40x60 (DxŠxV), alebo pre skupinku 1,3 o veľkosti 100x80x80 cm.



Na dno umiestnime vrstvu lignocelu alebo rašeliny, nutné je umiestniť tenké konáre alebo korene, pretože sa jedná o druh, ktorý prevažnú časť svojho života trávi v korunách stromov. Nemala by chýbať ani napájačka s vodou, aj keď u anolisov je známe, že neradi pijú z nádob, terárium rosíme 2x denne a snažíme sa orosiť aj stenu terária, z ktorej olizujú kvapky vody. Vhodné je umiestniť do terária tak živé ako aj umelé rastliny.

Kŕmime ich cvrčkami (hlavne prvými štádiami, keďže tieto leguány nedorastajú do veľkých rozmerov), rôznymi druhmi červov, hmyzom, larvami ale aj ovocím. Dôležité pri ich chove je podávanie vitamínov a vápnika i minerálov (najlepším spôsobom je obaliť potravu v tomto prášku). Často prehltnú aj zrnká piesku, ktorý im pomáha pri trávení.

Pre správne rozmnožovanie by sme im mali dopriať aj asi 2 mesiace zimného kľudu pri teplote 20-24st. C a skrátenému svetelnému režimu na 8-10 hodín.



Odchov:
Samička po spárení nakladie v osemdenných intervaloch znášku po 2 vajíčkach, ktoré zahrabané v substráte sa pri teplote 22-25 st. C vyvíjajú 55 - 66 dní.
Ja mám tento druh len veľmi krátko a môžem len potvrdiť, že to je krásny a nenáročný druh leguána. Mám môjho anolisa „Mazzyho“ len niečo viac ako mesiac a zatiaľ som s ním nemal žiadny problém.

Teraz je dočasne umiestnení v teráriu 40x25x30cm (dxvxš), pretože jeho nové terárium ešte nie je hotové (bude mať rozmer 80x40x40cm). Keďže je to ešte len mláďa, tak mu zatiaľ dočasné terárium stačí. V ňom je umiestnený jeden konár, kôra z borovice a kameň na ktorý sa chodí často vyhrievať, samozrejme je tam aj nádoba s vodou a menšia vrstva lignocelu.



Teplota sa pohybuje od 27 do 30 stupňov s nočným poklesom na 22 stupňov a jemne rosím 2-3 krát týždenne.
Je veľmi zvedavý, aktívny a plachý, z nádobky na vodu začal piť až asi po 3 týždňoch v chove, dovtedy stále olizoval kvapôčky vody zo steny, s kŕmením to bolo podobné - lovil veľmi opatrne a stále sledoval okolie, postupne som ho skúšal kŕmiť z ruky a dnes si bez problému vezme cvrčka aj z mojej dlane. Kŕmim ho 2-3 krát týždenne (to závisí od veľkosti ponúkanej potravy).

Anolis carolinensis je vhodný ako pre začiatočníkov, tak aj pre skúsených chovateľov.


Text a foto: Tomáš Pavlík, Štefan Čambal a Peter Hoffmann, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 10.10.2013 10:14 | 0 komentárov | 3111x


Dátum: 17.4.2024 01:18:36
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2550