Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Prvé kroky mladého vivaristu (V.): Získanie chovných zvierat

Článok zo sekcie Žabčonoviny

obrázokSeriál Žabčo(no)vín pre mladých teraristov a vivaristov na pokračovanie Spôsobov nadobudnúť si vytúžené zvieratko je viacero. Terárium už máme zariadené, kŕmne zvieratá (alebo ich chov) je zabezpečený a rozbehnutý. Až potom sa rozhodneme pre nákup. Hneď v úvode však upozorním, že nie nákupom u priekupníka so zvieratkami.
Mnohokrát som sa stretol s jednaním, ktoré nemá obdobu. Priekupník bol schopný predať kupujúcemu spolu so živými jedincami aj mŕtveho! Preto, prosím, pozor pri nákupe na rôznych výmenných podujatiach (burzách).

Platí jedno pravidlo, že spočiatku sa vyhýbame nákupu vzácnych a náročných druhov. Radšej skúsme chovať bežné a teda i cenovo prístupnejšie druhy (rody Trachemys, Hyla, Xenopus, Pleurodeles, Gekko, Eublepharis, Anolis, Chalcides, Ophisaurus, Elaphe, Thamnophis, Epicrates /potrebný CITES/ atď.).
Skúsiť možno návštevu miestneho obchodu so zvieratkami, ale tu treba počátať s častou neodbornosťou personálu a oveľa vyššími cenami. Nápomocné v hľadaní nám budú aj inzeráty napr. v Magazíne chovateľa, resp. skúsiť možno podať si inzerát. Zaujímavá bude aj ponuka zvierat na internete či v odborných časopisoch.



Pri výbere nášho chovanca je vhodné osobne navštíviť predajcu a porozprávať sa s ním o návykoch a vhodných podmienkach chovu. Skutočný a seriózny majiteľ nám bude vedieť toho povedať oveľa viac, než priekupník prahnúci za ziskom. Pri výbere zvieratka si všímajme jeho zdravotný stav. Zdravý jedinec má primerané proporcie tela a typické sfarbenie, je dráždivý, reaguje na dotyk. Pochopiteľne, že tieto príznaky sa u jedinca nemusia vyskytnúť zároveň a treba rozlíšiť skrotené zviera od malátneho. Napokon, rozlíšiť bežnú variabilitu chovania a vzhľadu od príznakov ochorenia si vyžaduje určitú skúsenosť.



Zakúpené zvieratká prepravujeme vo vhodných obaloch podľa daného druhu, vo väčšine prípadov je to plátenný sáčok, menším druhom jašterov je vhodné vložiť do sáčku zmačkaný papier, stromovým druhom vetvičku, obojživelníky prenášame v umelohmotných nádobách s kúskom vlhkého molitanu. Vhodné je (predovšetkým v chladnom počasí) umiestniť transportný sáčok priamo na svoje telo a tak chrániť tvora pred prechladnutím. Nebezpečné a agresívne druhy ale takto radšej neprenášajme a na ich prenos použijeme polystyrénovú izolovanú chladničku. Na výhrev vnútra možno použiť plastovú fľašku s teplou max.30 st. vodou.



Samostatnou kapitolou je cena živočícha. Skúsme sa v tejto veci poradiť so svojím známym teraristom a za námahu stojí aj vyhľadanie si a porovnanie ceny daného druhu v inzertných prílohách časopisov či internetovských stránkach. Samozrejmosťou je umiestnenie nového zvieratka v karanténe mimo vlastnej chovnej miestnosti a vyšetrenie trusu.

Text a foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 8.10.2013 10:11 | 0 komentárov | 3523x


Dátum: 24.4.2024 08:37:32
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2543