Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Biológia, etológia a chov švába Nauphoeta cinerea (Olivier, 1789) (Blaberidae: Panchlorinae)

Článok zo sekcie Teraristika

obrázok Medzi chovateľmi obojživelníkov, plazov ale aj hmyzu sa teší v poslednej dobe pozornosti aj tento po etologickej ale aj biologickej stránke zaujímavý a veľmi ľahko chovateľný druh švába Nauphoeta cinerea.

Prekážkou k ešte väčšiemu preniknutiu tohto druhu do insektárií je jeho neuveriteľná schopnosť pohybovať sa po skle a schopnosť prežívania a rozmnožovania sa v našich bytoch. Existujú možnosti ako tomuto švábovi aspoň čiastočne (ak už nie celkom) zabrániť v jeho expanzii v našom (ale aj susedovom) byte.



Samica Nauphoeta cinerea

Pôvodný výskyt tohto mramorového švába Nauphoeta cinerea sa nedá presne vymedziť. Ako druh má svoju domovinu vo východnej Afrike južne pod rovníkom. Ale zo svojej pôvodnej vlasti sa s najväčšou pravdepodobnosťou lodnou dopravou rozšíril aj na Madagaskar, Maurícius, do Indonézie a Singapuru. Pritom ho ale v Japonsku nenájdeme. Druhá vetva sa rozšírila a siaha až do Brazílie a Mexika, odtiaľ sa mu podarilo preniknúť až do severne i južne položených miest a neobišiel dokonca ani samotnú Austráliu. Nie nadarmo by sa jeho latinský názov dal preložiť ako popolavo sfarbený cestujúci po mori. Nauphoeta cinerea je druhom priam kosmopolitným, vyskytujúcim sa prakticky vo všetkých subtropických a tropických oblastiach celého sveta.

Tento druh švába, ktorý má vďaka schopnosti liezť po skle a zamorovať byty medzi chovateľmi (nielen) hmyzu naštrbené renomé.



Samec Nauphoeta cinerea

Na začiatku som ho (šč) skúšal chovať v teráriách, kde vetracie otvory boli zakryté umelohmotnou alebo kovovou sieťovinou. Vďaka schopnosti tohto švába zožrať a úspešne stráviť prakticky akúkoľvek hmotu (silikónové lepidlo, vazelínu a molitan nevynímajúc), sa tomuto švábovi s úspechom darilo prenikať do bytu a takmer ho zamoriť. Preto odporúčame pre jeho chov (predovšetkým za účelom namnožiť veľké množstvo) zriadiť terárium, ktorého veľkosť podriadime veľkosti nášho chovu, bez vzduchových otvorov (až na pár do skla navŕtaných dierok). Lepiacou páskou treba natesno a dôkladne zalepiť všetky aj tie nepatrné medzery a netesnosti okolo napr. výsuvných dvierok terária. Len tým zamedzíme švábom dostať sa do okolia nádrže, resp. do ďalších terárií, kde by tento šváb mohol ohroziť ďalšie chované živočíchy.

Na dno chovnej nádoby je možné dať Lignocel premiešaný s dubovým či bukovým suchým lístím, ale ako substrát sa osvedčilo aj drevné trúchno zo starých padnutých stromov. Priestor rozčleníme stromovou kôrou či väčšími kusmi strúchniveného dreva, ktoré vyzerá mimoriadne efektne.

Na osvetlenie i vyhriatie priestoru nám postačí 15-25 W žiarovka (el. káble odporúčame chrániť lepiacou páskou pred obhrýzaním švábmi!). Potravu tvorí akékoľvek ovocie, zelenina, psie granule i konzervy, jogurt, ovsené vločky, šrot, suché lístie, pečivo a podobne stráviteľná potrava. Občas im treba pridať aj mechanicky usmrtený hmyz alebo varené nekorenené mäso. Tento šváb je v potrave skutočne nevyberavý. K uhaseniu smädu postačí pravidelné rosenie terária, resp. vyradenie ventilátora z činnosti).


Nymfa Nauphoeta cinerea s dospelou samičkou

Za účelom výmeny vzduchu v teráriu, ktoré v krátkom čase a pri väčšej kolónii švábov cítiť nakyslým pachom, sa osvedčilo inštalovať malý ventilátor (napr. z PC), ktorý je uchytený k vyvŕtaným otvorom prekrytím umelohmotnou sieťovinou z vonkajšej strany terária.
Pred párením je možné často pozorovať tanec samčekov so zodvihnutými krídlami. Pri chove s nízkou hustotou populácie sa dá zaznamenať aj teritoriálne správanie samčekov. Prvé párenie nastáva asi 6 dní po dospení švába, prvú žltkastú a pomerne veľkú ootéku možno zazrieť o týždeň na to. Samička ju vystrčí z genitálneho otvoru, pootočí a zasunie naspäť do inkubačného vaku, kde ostáva až do doby liahnutia sa mladých. To nastáva asi za 35 dní pri teplote 25 st.C, pričom samička pri mladých ostáva ešte nejakú dobu a stráži ich. Od jedinej samičky možno za jej ročný život čakať asi 15-20 ooték, ktoré obsahujú po 26 - 40 vajíčok. S vekom sa ale ich počet znižuje.


Dospelá nymfa Nauphoeta cinerea

Čokoládovohnedé nymfy sa do dospelosti zvliekajú 7-8 krát. Celý cyklus trvá 87-94 dní pri teplote asi 30 st. C. Počas niekoľkoročného chovu sme u tohto švába zaznamenali aj kanibalské sklony, ktoré sa sústredili nielen na čerstvo narodené šváby. Častou obeťou spolubývajúcich švábov boli predovšetkým čerstvo zvlečené nymfy a imága ako aj poranené jedince.
Niekoľkokrát sme mali možnosť pozoroval aj skratovú situáciu v chovaní práve rodiacej samičky. Tá totiž tesne po samotnom vytlačení ootéky a teda pôrode svojich mladých (ovoviviparia) ich jedno po druhom aktívne napádala a konzumovala. Čo vyvoláva takéto kanibalské sklony ťažko povedať. Možno sa len domnievať, že príčinou takéhoto sociálneho správania je vysoká koncentrácia jedincov jedného druhu v danom priestore (v tomto prípade insektária). V prírode takéto správanie nebolo pozorované.


Dospelý pár Nauphoeta cinerea

Udržať správnu populačnú hustotu nie je za normálnych okolností v umelých chovoch možné. Prirodzené teritóriá samčekov sú dosť veľké. Správne však odhadnúť veľkosť jednotlivej populačnej hustoty je ale obtiažne, ak nie priam nemožné. Čiastočným riešením by možno bol samostatný chov jednotlivých štádií, ale ten je len s veľkou obtiažou zrealizovateľný v praxi.
Vďaka už spomenutej schopnosti tohto švába pohybovať sa aj po skle a pretiahnuť sa tými najužšími štrbinami, treba byť veľmi opatrný.

Tento šváb sa o. i. bráni aj vydávaním stridulačných zvukov, ktoré vznikajú trením mierne vystúpenej kostálnej žily predného krídla o predohrudný štít. Aj dávenie už natrávenej potravy a pomerne veľká defekácia mu môžu slúžiť na obranu pred predátormi. Preto pri akejkoľvek manipulácii s nimi si treba umyť ruky. Mnoho chovateľov najrozličnejších živočíchov pokladá práve tento druh švába za vhodný k skrmovaniu ako živej potravy. Chovatelia sa však obávajú z jeho úteku a následného preniknutia do okolia terária. Preto odporúčame tesne pred skrmovaním schladiť švábov uložením nádoby s nimi na najnižšiu poličku v chladničke na dobu aspoň 10 minút. Švábom takéto schladenie nijako vážne neublíži, po ich umiestnení v izbovej teplote sa začnú šváby opätovne pomaličky pohybovať. Rovnako je účinné, ak pred ich podaním im mierne stlačíme hlavu, čím zabránime úniku švába mimo terárium a priamo podávame na skŕmenie. Len pre názornosť odolnosti tohoto švába uvádzame, že aj šváb bez hlavy či dokonca rozkrájaný (!) je schopný žiť ešte niekoľko dní kým neuhynie od hladu a smädu.


Dospelý pár Nauphoeta cinerea

Nauhoeta cinerea je okrem kŕmnych účelov druh švába priam predurčený na chov vo vhodne upravenom insektáriu.

Nesmierne zaujímavé prvky správania a veľmi ľahké rozmnožovanie z neho robia ideálny modelový druh vhodný na chov aj pre chovateľov začiatočníkov, rovnako ako aj pre milovníkov exotického hmyzu.

Summary:
The biology, ethology and blackbeetle-keeping (Nauphoeta cinerea). (Olivier, 1789), (Blaberidae: Panchlorinae)
The keeping, but first of all the ethological behaviour of the N. cinerea, as a convenient species not only for the beginnres, is described in this article in details.

Text: Štefan Čambal, Ľubomír Vidlička
Foto: Štefan Čambal
S anglickým súhrnom



Šéfredaktor | 25.9.2013 09:44 | 2 komentáre | 2930x


Dátum: 26.4.2024 03:02:23
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2513