Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Prvé kroky mladého vivaristu (II.): Výber terária

Článok zo sekcie Žabčonoviny

obrázokSeriál Žabčo(no)vín pre mladých teraristov a vivaristov na pokračovanie Po triezvom výbere sme sa rozhodli pre určitý druh živočícha, ktorého nám „udobrila“ aj rodinná rada. Teraz potrebujeme pre neho zariadiť terárium.

Je už na nás, či si ho sami zhotovíme, alebo kúpime už hotové, či dokonca špeciálne zhotovené pre daný druh živočícha. Samozrejme, lacnejšie nás „vyjde“ terárium zhotovené svojpomocne, resp. za pomoci skúseného človeka. V každom prípade je na terárium vhodná celosklenená (elementky z liateho alebo lepeného skla), rámová (nespornou výhodou je ich možnosť zostavenia do steny), drevená alebo plastová nádrž. Každá z nich má svoju výhodu, ale aj nevýhodu.


Pre chov akvatických druhov živočíchov, alebo takých, ktoré vyžadujú aj väčšiu plochu vody v ubikácii volíme akvateráriá (obojživelníky, vodné korytnačky, hady, jaštery...)

Lepené celosklenené nádrže sú pomerne ľahké, než ťažšie rámové, ale je tu vysoké percento ich rozbitia. Typické akváriá však nie sú, až na výnimky(akvatické druhy obojživelníkov), vhodné pre terárium.Nesnažme sa šetriť na teráriu a nahrádzať ho prikrytým akváriom. Je to cesta k úniku nášho chovanca.


Pre chov napr. exotických druhov hlodavcov a cicavcov, ako v tomto prípade ježkov bielobruchých, volíme iné druhy ubikácií

Veľký dôraz si vyžaduje dostatočná ventilácia v nádrži. V mnohých prípadoch je ventilačná plocha zdvojená (napr. na pravej bočnej a hornej stene), ale plne nám postačí aj jedna na niektorej z bočných stien tak, aby zaberala polovičku steny. V takomto prípade zavesíme žiarovku nízko nad substrátom a o relatívne dobrú cirkuláciu vzduchu máme postarané. V prípade potreby vyššej vlhkosti nám potom stačí prikryť ventilačnú plochu sklom. Tento typ vetrania je vhodný u polosuchého typu nádrže, ktoré vyhovuje prevažnej väčšine chovaných živočíchov.




Pri chove pralesných obojživelníkov a plazov nám bude vyhovovať pralesný typ nádrže, ktorý možno použiť aj pri chov napr. pavúkov a škorpiónov

Pri pralesnom type nádrže sa osvedčilo inštalovať aj ventilátor (napr. z PC), ktorý uvedieme do prevádzky v prípade rýchlej výmeny vzduchu. Samozrejme, za predpokladu, že tým nevznikne prievan, ktorý žiadnemu živočíchovi neprospieva.


Mladé pavúky ale aj mláďatá iných druhov obojživelníkov či plazov možno chovať aj v takomto maličkom teráriu zo skla...

...ale aj z plastu, ktoré v poslednom období získalo veľkú popularitu


Púštne druhy plazov, ako napr. v tomto prípade rod Heloderma, chováme v takomto type terária

Pre púštny typ nádrže umiestnime vetranie na strop, alebo možno zvoliť celkom otvorenú nádrž (napr.pre suchozemské korytnačky). Pri tomto type terária použijeme vyššiu vrstvu substrátu, ktorú je ale vhodné zospodu udržovať stále vlhkú. Vrchná časť napr. piesku musí pritom zostať suchá, čo nám umožní práve horné vetranie a vhodne zvolený tepelný zdroj.

Text a foto: Štefan Čambal



Šéfredaktor | 24.9.2013 14:12 | 0 komentárov | 4566x


Dátum: 26.4.2024 01:10:07
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2512