Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Prvé kroky mladého vivaristu (I.)

Článok zo sekcie Žabčonoviny

obrázokSeriál Žabčo(no)vín pre mladých teraristov a vivaristov na pokračovanie Začiatky záujmu o teraristiku i vivaristiku ako takú, o chov teráriového živočícha (či už je to pavúk, žabka, plaz alebo exotický hlodavec) bývajú rôzne.

Hĺbka tohto záujmu je tiež rôzna. Veľmi často, a to nielen u mládeže, sa možno stretnúť s javom, ktorý nemá nič spoločné s chovateľstvom ako takým. Nejeden jednotlivec sa zámerne rozhodne pre teraristiku a ňou chce upútať na svoju osobu pozornosť najširšieho okolia. Toto rozhodnutie ho „núti“ vystavovať na obdiv čo možno najjedovatejšieho, najagresívnejšieho, najvzácnejšieho či najväčšieho živočícha.
Pre takých však tento seriál nie je určený. V prvom rade chceme upútať skutočného záujemcu o teraristiku a poskytnúť mu pokiaľ možno ucelený pohľad na situácie, príjemné i negatívne, ktoré ho môžu pri tejto ceste stretnúť.

Na úvod nášho seriálu si treba povedať, že teraristika nie je len samotná a nikdy nekončiaca starosť o chovanca. Je to aj o neustálom prehlbovaní poznatkov o danom druhu, študovaní a porovnávaní odbornej literatúry, vlastnom pozorovaní a publikovaní nadobudnutých poznatkov. Je to cesta neľahká, ale o to dobrodružnejšia. Cieľom a odmenou nám za to bude pohľad na krásne zariadené terárium s exoticky vyzerajúcim živočíchom. Živočíchom, ktorý je na nás plne závislý. A na to nikdy netreba zabudnúť.



Skôr než začneš s teraristikou, mal by si si veľmi dobre rozmyslieť, či splníš prísne a náročné kritériá na chov aj toho najmenšieho a najnenáročnejšieho teráriového živočícha.

V prvom rade odporúčam, aby si na príchod aj malej jašteričky či hada pripravil svoju najbližšiu rodinu. Častokrát je práve ona príčinou nedorozumení a „zatrhnutia“ chovu. Tvrdiť jej, že nám had určite neujde, je hazard. Nepoznám chovateľa, ktorému nikdy nič neušlo.

Jedna rada: riaď sa a zamysli sa nad nasledovnými zjednodušenými pravidlami, tzv. teraristovým jedenástorom:

1. Rozhodni sa pre druh zvieratka a typ terária.
2. Preštuduj dôkladne základnú odbornú literatúru.
3. Netrýzni zvieratká v nedostatočnom priestore.
4. Nedávaj dohromady zvieratká a rastliny rôzneho prostredia.
5. Snaž sa vytvoriť v teráriu biologickú rovnováhu.
6. Nechovaj viac zvieratiek než uživíš.
7. Udržuj v teráriu správnu teplotu.
8. Dbaj o čerstvý vzduch.
9. Dbaj o správnu teplotu.
10.Dbaj o správnu vlhkosť.
11.O živote v teráriu si veď presné zápisy.

K niektorým bodom sa v nasledujúch pokračovaniach vrátime.

Text a foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 23.9.2013 11:21 | 0 komentárov | 2932x


Dátum: 29.3.2024 10:36:00
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2506