Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Brachylophus fasciatus (Brongniart, 1800)

Článok zo sekcie Teraristika

obrázok Animalia
Chordata
Sauropsida
Squamata
Iguania
Iguanidae
Brachylophus

Ostrovné druhy rodu Brachylophus možno považovať za najkrajšie zeleno sfarbené leguány. Všetky tri dnes známe druhy sú veľmi vzácne a ohrozené.



Tento druh leguána obýva stromy výhradne v tropických dažďových lesov na ostrovoch Fidži (Wakaya, Moturiki, Beqa, Vatulele, Ono, Dravuni, Taveuni, Nggamea, Vanua, Balavu, Avea, Vatu Vara, Lakeba, Aiwa, Oneata, Vanua Levu, Totoya, Kabara, a Fulaga). Pred 300 rokmi bol introdukovaný aj na ostrovy Tonga, New Hebrides, Wallis a Futuna. Časť populácie bola introdukovaná na ostrov Vanuatu. Príbuzný druh rodu Brachylophus vitiensis žije na malom ostrove na severozápade Fidži, Yaduataba.

Celkovú dĺžku tela dosahuje do 60-80 cm. Dospelé samce sa vyznačujú základným tmavozeleným sfarbením s bledšími svetlozelenými až žltými, prípadne svetlomodrými pásmi. Samice sú svetlejšie a majú niekoľko modrastých pruhov. Spoločným znakom oboch pohlaví je drobný chrbtový hrebeň žltozelenej farby, pričom u samcov je výraznejší.



Tieto leguány žijú v malých skupinách a pohybujú sa po menších porastoch. Na zemi bývajú pozorované len výnimočne. Ich potravu tvoria kvety a plody, mladé jedince sa živia aj hmyzom. Obdobie rozmnožovania prebehia v septembri a októbri.

Znášky samíc obsahujú 3-6 vajec, ktoré sa v prirodzených podmienkach liahnu asi po 150-160 dňoch.
Leguán fidžijský patrí k silno ohrozeným druhom, jeho početnosť nedosahuje pravdepodobne viac ako 10 tisíc exemplárov. Na Fidži ho najviac ohrozuje mimo odlesňovania pôdy aj rozšírenie nepôvodných druhov hlodavcov, mačiek a hadov. Všetky tri druhy leguánov z ostrova Fidži sú do zoologických záhrad dovážané len zriedka; skúsenosti s ich chovom je minimum, odchovy raritné.
Prvýkrát v histórií bol zaznamenaný odchov mláďat v roku 1980 v americkej ZOO Knoxville, neskôr ich začali úspešne rozmnožovať aj v San Diegu. V Európe prvý odchov dosiahla v roku 1991 ZOO Rotterdam. V roku 2010 bola zoologická záhrada vo Viedni poverená zostavením európskej plemennej knihy (ESB) pre tento taxón.



Terárium pre chov v páre by malo byť vybavené množstvom rastlín, stromovej kôry a veľkosti 200 x 100 x 120 cm. Tropické terárium rosíme dvakrát denne. Teplota deň: 28-32 ° C, v noci 18 - 23 ° C
Vlhkosť: 60-80% deň, 75-95% noc.

Text a foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 31.7.2013 17:21 | 0 komentárov | 2983x


Dátum: 18.4.2024 10:55:04
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2420