Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Acanthoscurria brocklehursti (Cambridge, 1896) v teráriu

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokAtlas Popis
Veľkosť až 7 - 9 cm v tele, rozpätie nôh okolo 17 - 20 cm. Sfarbenie je čierne, kĺbové spoje a články sú béžové. Na zadočku a nohách má dlhšie oranžové až červené chlpy. Tento druh je veľmi podobný s A. geniculata, ale A. brocklehursti je viac tmavší druh a má dlhšie červené chĺpky na nohách. Vertikálne pásiky na nohách nie sú až tak výrazné. Okolo patelly má žlté chĺpky. Dospelé samce strácajú pásiky na nohách.

Doba dospievania: 2 – 3 roky.

Dĺžka života: Samice aj 15 rokov.

Povaha
Pri vyrušení často vykopáva pálivé chĺpky. Ide o agresívnejší a nervóznejší druh, ktorý neváha sa pri vyrušení postaviť do obranného postoja a útočí aj bez varovných signálov.

Rozšírenie
Brazília. Tu obýva dažďové oblasti, kde sa schováva pod kameňmi, v norách alebo pod kôrou.


Samica, subadult

Potrava
Bežný kŕmny hmyz (svrčky, sarančatá, šváby), väčším jedincom môžeme ponúknuť aj myšie holiatko. Je to veľmi žravý druh, ktorý prakticky príjme všetko čo mu predložíme.


Samica, adult

Chov
Teplotu v teráriu sa snažíme udržovať v rozmedzí 24 – 27 stupňov. V noci ale môže poklesnúť na 21 stupňov. Vlhkosť 70 – 80%. Terárium pre stredné zemné druhy, ktoré je ľahko zariadené - úkryt, napájačka. Substrátom je zmes rašeliny a lignocelu pri výške 5 – 6 cm. Pretože ide o pomerne veľkého pavúka, terárium by malo mať rozmer aspoň 30X40X30 cm.
Cez deň sa tento druh často zdržuje mimo úkrytu. Ako osvetlenie nám postačí aj 15 wattová žiarovka, ale pri vhodnej teplote nie je potrebná.


Samec, adult

Samca od samičky rozlíšime podľa tibiálnych hákov. Samičku pred párením musíme poriadne vykŕmiť, pretože býva agresívna a to aj na samca. Do kokónu, ktorý vytvorí 2-4 mesiace po spárení, kladie cez 800 vajíčok.


Samec, adult

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 4.4.2013 00:10 | 0 komentárov | 2455x


Dátum: 28.3.2024 20:40:00
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2300