Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Rozmnožovanie u raka Orconectes limosus

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázok Veľmi zaujímavým živočíchom chovaným v akváriách je americký rak riečny (Orconectes limosus), pochádzajúci z Ameriky, z ktorej sa rozmnožil do mnohých sladkých vôd v Európe (najmä jej západnej časti).

Rozmnožovanie tohto raka nie je zložité a pri dodržaní určitých zásad ho zvládne i začínajúci chovateľ. Ako chovné zariadenie postačuje asi 30 l akvárium s úkrytmi, vytvorenými kameňmi a koreňmi. Vo väčšom množstve by sa mal v akváriu nachádzať jávsky mach, ktorého “služby” oceníme najmä po vyliahnutí malých ráčikov. V jávskom machu nájdu ráčiky dostatok úkrytov, takže sa nám podarí odchovať čo najviac jedincov.
Do akvária môžeme dať odstátu vodovodnú vodu, pričom jej najvhodnejšia teplota je okolo 20 – 22 st.C, vodu filtrujeme a zároveň prekysličujeme molitanovým filtrom. Do takto vytvoreného akvária dáme pár jedincov amerického raka čierneho.

Samčeka od samičky môžeme rozoznať podľa nasledujúcich znakov:
- samček má zadoček rovnako široký, alebo užší ako hlavohruď,
- samička má širší zadoček ako hlavohruď,
- u samčekov sú prvé dva páry nôh na zadočku mohutnejšie ako u samičky, u ktorej zakrpateli,
- vyústenie pohlavných orgánov je u samčeka pri zakladaní piateho páru kráčavých nôh, u samičky pri zakladaní tretieho páru kráčavých nôh,
- klepetá u samčeka sú štíhlejšie ako u samičky.

Pri veľkosti rakov okolo 5 cm prichádza k páreniu, kedy môžu byť už vajíčka oplodnené. Pri vlastnom akte párenia samček uchopí samičku za klepetá, potom sa samička obráti na chrbát a samček sa primkne svojim bruškom k brušku samičky. Párenie trvá približne 12 – 20 minút a v priebehu tohto času samček nalepí zhluky spermatozoidov do blízkosti vývodov pohlavných orgánov samice. Približne po10 – 14 dňoch (podľa teploty vody) kladie samička vajíčka. Sliznatý obal vajíčok zároveň rozruší blanku spermatoforov, uvolní spermatoziody, ktoré oplodnia vajíčka. Vajíčka o veľkosti asi 1 mm sa prichytia pod zadoček na zadočkove nôžky, ktorými samička často pohybuje, čím privádza okysličenú vodu k vajíčkam. Vývoj je priamy a asi po 25 – 30 dňoch sa bez larválneho štádia liahnu asi 3 mm mladé ráčiky. Rast malých ráčikov je rôzny, za prvý mesiac dosahujú najväčšie jedince približne 1 cm, za druhý mesiac 2,5 – 3 cm, za tretí mesiac 3,5 – 4 cm a za štvrtý mesiac 5 – 5,5 cm.

Práve v období tohto rýchleho rastu nám na určitú dobu ušetrí veľa práce s triedením ráčikov a odlovovaním rodičov jávsky mach, ktorý im poskytne dostatok úkrytov. Malé ráčiky nie sú prieberčivé na potravu a prijímajú takú potravu ako rodičia (vločky, nitenky, patentky, dafnie atď.).

Ak chce chovateľ dosahovať čím viac mladých ráčikov, je potrebné ich triediť podľa veľkosti, aby väčšie a silnejšie jedince nepožrali svojich menších a slabších súrodencov. Spôsobom bez odlovovania rodičov a bez triedenia ráčikov podľa veľkosti sa nám podarilo odchovať od 37 do 53 ráčikov v 30 l akváriu do veľkosti 1,5 – 3 cm. Najlepšie výsledky pri rozmnožovaní sme dosiahli pri párení dospelých jedincov o priemernej veľkosti 8 cm.

Summary:
Multiplying at Orconectes limosus
The article describes sex resolution, multiplying and crayfish breeding (Orconectes limosus) in aquariums.

Text: Dr. Ing. Ladislav Veterány Doc., Ing.Svätoslav Hluchý, CSc. VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 3.4.2013 23:34 | 0 komentárov | 2726x


Dátum: 19.4.2024 01:00:45
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2299