Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Šváb Ergaula capucina (Brunner v.W 1893) v teráriu

Článok zo sekcie Teraristika

obrázok V pralesných podrastoch Thajska, Barmy (Myanmar), vďaka svojmu nenápadnému čokoládovohnedému sfarbeniu ukrytý v substráte, kdesi pod stromovou kôrou, kde ho nik ani len nehľadá sa vyskytuje šváb kapucín, ktorého v roku 1893 vedecky popísal Brunner v.W.

Patrí do skupiny Polyphagidae, kam zaraďujeme mnohé nielen pralesné druhy švábov (napr. púštna Polyphaga aegytiaca atď.). Svojou dĺžkou, samce i samice merajú cca. 25 mm, sa zaraďuje medzi menší druh švába. Samce sú plochšie, s dobre vyvinutými krídlami, ktoré sú o polovičku dlhšie než je samotný zadoček s pachovými žľazami. Pronotum má trojuholníkovité, jemne ochlpené a na bokoch s pozdĺžnou vtlačenou ryhou. Samičky sú mohutné a široké s mohutným zadočkom, ktorý je takisto dlhý ako krovky. Pohlavie sa u tohto druhu dá spoľahlivo určiť pomocou posledného sternitu – posledného článku na brušku, ktoré má samička veľký, samček ho má menší a delený. Ďalším spoľahlivým znakom je priečna žltobiela páska, ktorá je prítomná na krovkách samčekov.



V mojom chove sa ale našiel samček, ktorému tento determinačný znak sa zredukoval na minimum. Samičky pre svoju mohutnosť nedokážu liezť po skle, no štíhle samčeky to (i keď literárne pramene uvádzajú pravý opak) dokážu bez väčších problémov. A aktívne lietať.



Ja svoje šváby kapucíny chovám nielen v sklenených, ale aj v plastových primerane veľkých nádobách s dostatočným vetraním. Zariadenie pozostáva z aspoň 5 cm vrstvy lignocelu pomiešaného s dubovou a bukovou hrabankou a poukladanými kúskami väčších stromových kôr s prímesou bieleho rozkladajúceho sa dreva. Sem samičky odkladajú svoje ootéky, ktoré sú rovné, 10 mm dlhé, tmavohnedé, pozdĺžne ryhované, pričom bočný šev, odkiaľ sa dostanú mladé nymfy von, je sploštený a bez zubov. Každá ootéka obsahuje 12-16 vajec. Samica ich voľne odloží na vhodné miesto s optimálnou teplotou i vlhkosťou pre vývoj vajíčok. Nymfy sa liahnu v rozdielnej dĺžke inkubačnej doby, ktorá priamo zodpovedá teplote, v ktorej chováme kapucíny. Priemerne ale inkubácia trvá 30-60 dní a celý vývoj asi 10-12 mesiacov. V priebehu tohto obdobia samčie nymfy prekonajú sedem, samičie osem zvlekov.



Je to niekoľko desiatok minút trvajúci náročný a pre život švába riskantný úkon. Pred samotným zvliekaním sa nymfa prestane pohybovať a celá sa nafúkne. Zvliekanie, teda výmena starej pokožky za novú, začína pozdĺžnym prasknutím hrudných štítkov, čím vznikne otvor s kade sa „nový“ jedinec vysúka von. Zvlečený jedinec je biely, iba oči sú čierne. Postupne, ako jeho nová schránka začína tuhnúť, nadobúda charakteristické sfarbenie.



Imága začnú v tomto okamihu narovnávať svoje krídla, pumpovať do ich kanálikov vzduch. Mnohokrát starú pokožku skonzumuje samotný jedinec, alebo padne za obeť ostatným jedincom v skupine. Nymfy sú silno svetloplaché a ukrývajú sa v substráte, ktorým sa vďaka hustému ochlpeniu pokryjú a maskujú. Dospelé jedince (imága) sú aktívne na povrchu aj v priebehu dňa, no najväčšia aktivita je s príchodom večera.



Ako potrava im slúži akékoľvek ovocie, zelenina a na spestrenie jedálnička občas možno podať psie granule. Nymfy obžierajú hrabanku, ktorá sa po čase premení na jemný substrát. Pri uchopení do ruky sa dospelé jedince bránia vychlípením zdvojených pachových žliaz po bokoch tela a slabo zapáchajú. Pomerne rýchlo sa množí.



Pri náhodnom úteku nemá šancu vzhľadom na skrytý spôsob života v sypkom substráte na prežitie v byte chovateľa.

Tento druh má veľkú šancu na uchytenie sa v slovenských chovoch pre svoje síce nenápadné, ale pritom krásne sfarbenie a zaujímavý spôsob života.

Text a foto: Štefan Čambal



Šéfredaktor | 11.2.2013 20:06 | 0 komentárov | 3230x


Dátum: 28.3.2024 14:46:53
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2221