Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Chov tropických chrobákov

Článok zo sekcie Teraristika

obrázok V poslednom čase sa aj na Slovensku začína s chovom tropického a subtropického hmyzu, medzi ktoré patrí napríklad chov exotických modliviek, pakobyliek, motýľov a niektorých druhov chrobákov.
Väčšina chovaných druhov sú zástupcovia čeľade Scarabaeidae. Skupina tohto hmyzu je zaujímavá nielen tým, že v prírode ich vývojové štádium larvy má významnú úlohu v procese dekompozície odumretej rastlinnej biomasy, ale aj preto, že má pomerne malé chovateľské nároky.

U nás bol donedávna chov chrobákov obmedzený len na niekoľko druhov zlatohlávkov (Pachnoda peregrina, Smaragdesthes africana). V krajinách západnej Európy, ako je napríklad Nemecko sa chová už dlhšiu dobu mnoho veľkých a nápadných druhov. Konečne sa ľady prelomili, a aj u nás chovatelia spoznali nové možnosti ich rozmnoženia.


Foto: Marcel Bodnar

Pre začiatok je najlepšie vybrať zástupcov menších až stredných rozmerov, ktoré sú ale neskutočne pekné (napr. druhy rodov Eudicella, Dicranorrhina, Coelorrhina, Cheilorasia), a pri ktorých možno chovať väčší počet lariev v chovných nádobách o menšom objeme. Je to výhodné hlavne v obmedzených bytových priestoroch.
Pre dlhoročných a skúsenejších chovateľov s väčšími chovnými priestormi možno prejsť na chov väčších druhov chrobákov (zástupcovia rodov Dynastes, Megasoma, Chalcosoma), ktorých larvy bežne dosahujú hmotnosti v poslednom instare cca. 500 gramov. Chov týchto lariev je náročný a kladie okrem priestorových aj potravné nároky. Pri tomto chove sa musí dodržovať určitá hustota lariev v nádobe. Po presiahnutí stanovenej hustoty môže prísť k napádaniu sa medzi larvami, čo vedie v mnohých prípadoch až ku kanibalizmu. Je výhodnejšie, ak sa chová menší počet lariev v určitom priestore, čo sa prejaví v konečnej veľkosti chrobákov. Pri chove väčších chrobákov sa osvedčilo dávať larvy do oddelených nádob, čím sa dosiahne chov veľkých jedincov.

Pri chove chrobákov je nevyhnutné dodržiavať niektoré zásady:
1/ používať insektáriá, ktoré sa môžu zhotoviť z terárií,
2/ insektáriá musia okrem substrátu obsahovať konáre, po ktorých budú chrobáky loziť,
3/ dôležité je osvetlenie s využitím časového spínača ( asi na 12 hodín ),
4/ ďalším dôležitým bodom je substrát, resp. jeho zloženie. Substrát má tvoriť zmes z opadaných listov našich stromov ako je dub, buk, javor zbavený rôznych predátorov.


Foto: Marcel Bodnar

Pri chove je dôležité zabezpečiť primeranú vlhkosť substrátu. Nie je dobré, keď je veľmi vlhký, ani keď je veľmi suchý. Substrát využívajú chrobáky k norovaniu, kladú do substrátu vajíčka a používajú ho ako úkryt pred vyrušením.
Najdôležitejšiu úlohu má substrát pre larvy ako potravinová báza. Substrát nie je dobré sterilizovať pomocou tepla, pretože pri ňom dochádza k zničeniu dôležitých mikroorganizmov, ktoré pomáhajú tráviť larvám organické látky.
Substrát sa rozmiestňuje v teráriu tak, že na dno sa poukladá asi 3 cm vrstva jemne rozomletého substrátu, ktorý môže byť premiešaný pieskom. Stredná vrstva je asi 10 cm, tvorená z hrubšie nadrvených listov. Hornú vrstvu tvoria nerozdrvené listy, po ktorých sa pohybujú chrobáky.


Foto: Martin Baran

Vyliahnuté larvy sa dávajú do samostatných krabíc na tmavé miesto s novým substrátom po celý čas svojho vývoja (okolo 5 - 10 mesiacov). Teplota by mala kolísať medzi dňom a nocou, ale stačí aj keď sa v miestnosti dodržiava štandardná teplota 23°C.
Oddelením od dospelých chrobákov sa zabráni poškodeniu lariev. Keď larvy dosiahnu určitú veľkosť, začne sa aktivizovať hormón, ktorý zabráni, aby larva prijímala potravu a rástla. Larva začína si vytvárať komôrku zo substrátu, v ktorom žije a v tomto kokóne dochádza k premene larvy na kuklu. Po zakuklení sa chrobák vyvíja 5 týždňov. Po tomto období sa musia nádoby kontrolovať a chrobáky umiestňovať do insektária na ďalší chov.
Životnosť chrobákov je od 4 do 6 mesiacov. Staré chrobáky strácajú aktivitu a trpia stratou končatín.
Dospelé chrobáky sa kŕmia ovocím, pričom výrazne uprednostňujú banány.
Párenie prebieha bez problémov. V insektáriu sa umiestňuje na samčeka viac samíc.

Publikovaný "návod" na chov chrobákov je zovšeobecnený, ale pre milovníkov hmyzu poskytuje základné informácie.

Text: Miroslav Ďatko
Foto: Marcel Bodnar,www.majlo26.blog.cz a Martin Baran



Šéfredaktor | 4.2.2013 15:29 | 0 komentárov | 3562x


Dátum: 23.4.2024 09:21:26
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2214