Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Trpaslík Corydoras habrosus Weitzman, 1960 v akváriu

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázok Čeľaď: Callichthyidae
Výskyt: Venezuela - Rio Salinas; Rio Pao Viejo
Dĺžka života: cca 4 roky

Pancierníček Corydoras habrosus svojou veľkosťou 3,5 až 4 cm (samček je o niečo menší 2,5 cm) sa radí medzi skutočných trpaslíkov, ktorým vyhovuje aj 30 - 60 litrová nádrž a spoločenstvo iných príslušníkov svojho druhu. Preto pri kúpe pamätajme na tento fakt a nekupujme jedného či dvoch jedincov, ale radšej 6 až 8 (i viac) kusový kŕdlik. Môžeme ho chovať v biotopnej nádrži v spoločenstve rovnako kľudných a pokojných druhov rybiek z Južnej Ameriky. Mne sa ich chov v spoločnosti "endleriek" zatiaľ zdá byť bez problémov.

Sfarbenie oboch pohlaví C.habrosus je rovnaké. Na bledohnedom podklade sa od úst cez oko až k chvostovej plutve tiahne nepravidelný čierny pás, ktorý sa rozpadá hlavne za okom na jednotlivé čierne škvrny. Tieto sa nachádzajú aj na temene a zasahujú až do chrbtovej plutvy. Chvostová plutva je ozdobená 5. - 6. radmi čiernych bodiek. Dúhovka oka je oranžová až čierna. Väčšina dospelých rýb má teba na boku nepravidelný tmavý (čierny) pás, v chovoch sa vyskytnú aj jedince s rozpadnutým pásom. Pri náhlom poľakaní sa tmavý pás rozpadne a zbledne. Mladé ryby majú tmavý pás zložený z troch častí, pričom najväčšia škvrna je v chvostovom násadci - teda mladé ryby vyzerajú rovnako ako dospelé jedince.

V chovoch sa ale vyskytne aj iné sfarbenie, ktoré je svetlo sivé až svetlo hnedé s čiernym pruhom v brušnej polovici tela a nepravidelné čierne škvrny (bodky) na hlave a chrbte. Niektorí samci majú čierna bodky na brušnej polovici a okolí stredovej čiary. C.habrosus je veľmi podobný s C.cochui, ktorý má aspoň 3 krát prerušenú čiernu čiaru na spodnej (brušnej) polovici, zatiaľ čo C.habrosus má len 2 alebo menej prerušení tejto čiary - vytvárajúc 3 a menej škvŕn. Je možná farebná podobnosť s C.cochui. V zoopodnikoch tento druh možno získať aj pod iným názvom a to Corydoras pygmaeus, čo sa stalo aj mne.



Ako sme už spomenuli, pancierníčkovi Corydoras habrosus postačí aj menšia nádrž, ale jej dno by malo byť z tmavého piesku (dobre sa cítia aj na svetlom jemnom piesku) alebo z nie ostrého štkrku, osadená podľa daného biotopu juhoamerickými rastlinkami. Je vhodné vybudovať mu v akváriu úkryty z kameňov, koreňov, kokosových orechov ap. V mojom chove som na úkryty použil tehlu s množstvom primerane veľkých otvorov. Je to ryba citlivejšia na zmeny teploty a pH vody (hlavne pri premiesťňovaní). Nádrž musí mať dobrú filtráciu a potrebné je ju pravidelne odkalovať.
Tento druh pancierníčka vyžaduje vodu o teplote 23 - 27°C; pH 6,2 - 7,4; tvrdosť stredne tvrdá až tvrdá.
Na jeho odchov ale potrebujeme vyprovokovať ryby v dobrej kondícii výmenou vody, pričom chemizmus vody nie je rozhodujúci. Pre úspešný odchov je vhodné použiť mäkkú, dažďovú vodu s pH 6,5 - 6,8. V stredne tvrdej až tvrdej vode ikry zbelejú. Samica pri trení odloží za 1 - 2 dni až 40 ikier asi 1 mm veľkých. Tieto s obľubou lepí napr. do jávskeho machu, v menšej miere na sklo. Drobný plôdik po rozplávaní s ochotne prijíma naupliá žiabronožky soľnej. Rastie pomerne rýchlo.



Corydoras habrosus je typický všežravec a ako potrava mu slúži nielen jemné vločkové krmivo, ale aj tablety, mrazená i živá potrava (s obľubou prijímajú drobné pakomárie larvy a artémie). Patrí medzi veľmi žravé druhy.

Problém je u tohto krásneho trpaslíčieho pancierníčka paradoxne jeho "veľkosť" či skôr malosť. Tá je príčinou, že o tento, podobne ako aj iné trpaslíčie druhy, druh pancierníčka je medzi širokou laickou akvaristickou verejnosťou malý či skôr žiadny záujem. U skutočných "fajnšpekrov" je to ale naopak a obchody nestačia pokrývať záujem o ne. Zákazníci majú zväčša záujem o veľké a nápadne sfarbené druhy rýb a to tento druh pancierníčka nespĺňa. Pri tom je to veľká škoda. Corydoras habrosus spĺňa všetky podstatné podmienky, aby zaujal: na jeho chov nepotrebujeme veľkú nádrž, ktorú i tak nie je v malom byte kam umiestniť, je to sfarbením pekný pancierníček, môžeme ho chovať v spoločenstve aj iných druhov kľudných rýb a čo je podstatné, do každého akvária vnesie pokoj a dojem, že v akváriu sa neustále niečo zaujímavého deje. Stačí sa pozrieť na malý, možno 10 hlavový húfik pacierníčkov Corydoras habrosus a isto mi dáte za pravdu.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 4.2.2013 11:54 | 0 komentárov | 3169x


Dátum: 29.3.2024 13:16:34
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2212