Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Obria krevetka Atyopsis moluccensis v akváriu

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázok Vedecky popísaná: De Haan, 1849
Kmeň: Arthropoda
Podkmeň: Crustacea
Trieda: Malacostraca
Podtrieda: Eumalacostraca
Rad: Decapoda
Čeľaď: Atyidae
Podčeľaď: Atyinae
Rod: Atyopsis

Synonymá: Atya armata; Atya bisulcata; Atya lineolata; Atya moluccensis

Výskyt: India, Srí Lanka, Thajsko (Phuket), Sumatra, Sulawesi, Jáva, Nová Guínea.
Tu obýva rieky, často v blízkosti vodopádov (Taotong, Patong, Sekayu).

Veľkosť: až 10 cm.

Teplota vody v akváriu pri chove a odchove: 22 - 28 °C,
pH: 6 - 7 (pre odchov treba pH zvýšiť na 7 - 8,
dGH: 6 - 15 °N,
Voda: sladkovodná, pre odchov ale slaná – morská (34 ‰); čím menej NO3, tým lepšie.

Krevetka Atyopsis moluccensis je vari najznámejšia chovaná filtrujúca krevetka, ktorá patrí svojou veľkosťou k skutočne veľkým druhom, hoci je o čosi menšia než Atyopsis gabonensis. Treba poznamenať, keďže začiatočníci - akvaristi si túto otázku kladú veľmi často, že je popri svojej veľkosti mierumilovná a neškodná ako k rybám, tak i ostatným krevetkám, vrátane mláďat. Umiestňujeme ju iba s kľudnými menšími druhmi rýb, pretože sa pred väčšími a dravejšími rybami nedokáže ubrániť. Napriek tomu je ale najvhodnejší jej chov v druhovom akváriu (teda len A. moluccensis), alebo v krevetkáriu s inými druhmi menších krevetiek. Veľmi často sa pri chove s rybkami totiž stane, že uhynie bez akýchkoľvek sprievodných znakov. Na rozdiel od populárnych riasožravých krevetiek táto nezbaví nádrž od rias, ale pár či skupinka Atyopsis moluccensis sa isto môže stať krásnou dominantou nielen väčšieho krevetkária.

Základné sfarbenie je veľmi variabilné, môže byť tmavohnedé, čierne, oranžové i červené. Chrbtom sa ale vždy tiahne jasno biely alebo žltý pruh. Na bokoch po celej dĺžke tela sú zas naznačené drobné svetlé pruhy. Sfarbenie veľmi záleží na podmienkach v ktorých je krevetka chovaná a farbe substrátu či predmetu na ktorom sa krevetka najčastejšie vyskytuje. Najtypickejším znakom, podľa ktorého tento druh môžeme identifikovať, a ktorý ju preslávil asi najviac, je prvý a druhý pár predných končatín (chelipedy), ktoré sú zakončené filtrujúcimi vejárikmi, do ktorých krevetky lapajú svoju potravu.

Údaje o dĺžke života sa u tohto druhu líšia. Najčastejšie sa uvádza približne 5 rokov, existujú ale aj informácie o tom, že sa jedinec môže dožiť až 10 rokov.

Samce A. moluccensis sa podľa literárnych prameňov vyznačujú nápadne veľkým prvým párom kráčavých končatín. Pri svojej praxi v akvaristikách mi nie raz prešli cez nádrže tieto krásne krevetky, no napriek snahe som tento pohlavný dimorfizmus nemohol potvrdiť. Rozpoznať samca od samice je dosť komplikované a spoliehať sa dá (pri rovnako starých jedincov), dajme tomu, na ich veľkosť a mohutnosť.



Druh má nepriamy vývoj. Po spárení a niekoľkých týždňoch vývoja vajíčok sa liahnu larvy, ktoré sú riekou unášané k ústiu rieky do mora. Larvy vyžadujú celkom slanú morskú vodu, v ktorej prechádzajú cez niekoľko vývojových štádií (instarov). Z posledného instaru sa po zvleku liahnu malé krevetky, ktoré vypadajú takmer ako adultné jedince. Tieto 1 – 1,5 cm veľké krevetky následne putujú cez ústie nazad do horných partií toku, kde dospievajú.

Nádrž: Tento druh kreviet vo vodnom stĺpci takmer nepláva a je schopný i niekoľko dní zotrvať na jednom mieste a lapať potravu do klepietok premenených na vejáre. S touto skutočnosťou musíme počítať už pri tvorbe nádrže tak, že vytvoríme vyvýšená miesta proti ústí filtru, na ktoré si krevetky môžu vyliezť a mnohokrát pri väčšom pošte jedincov v danej nádrži vytvárajú skutočne mohutné zhluky jedincov lapajúcich potravu prinášanú prúdom z filtra. Pri nebezpečenstve sa tieto krevetky snažia aktívne uniknúť skokmi vo vodnom stĺpci. Pri manipulácii a odlove sieťkou treba dať pozor na ich občasnú snahu o aktívny únik.

Na chov nie sú náročnejšie než bežne chované druhy drobných riasožravých krevetiek. Vzhľadom k ich veľkosti by sme im mali poskytnúť dostatočne veľkú nádrž (aspoň 50 l). Teplota by v nej nemala klesnúť pod 18 ºC, zároveň by nemala prekročiť 30 ºC. Predovšetkým pri vyššej teplote sa krevetky nie dobre cítia. Na parametre vody nie je tento druh nijako náročný, ale pozor by sme si mali dávať pri aplikácii hnojív, tie totiž neznášajú. Vyvarovať by sme sa mali aj aplikácii hnojiva určeného výhradne pre krevetky či raky. A to aj v malom množstve. Zaujímavou je skutočnosť, že predošlé varovanie sa musí brať vo všeobecnosti. Stalo sa mi, že jedna várka zásielky Atyopsis moluccensis zo zahraničného veľkoskladu nijako negatívne nereagovala na pridanie liečiva pre rybky a ani na hnojivo pre rastlinky. Iná skupinka z toho istého zdroja ale uhynula deň po aplikácii týchto liečiv a hnojív.
Rovnako ako u ostatných druhov kreviet sa mi osvedčila častejšia výmena vody.

Krevetky tohto druhu radi prijímajú takmer akúkoľvek potravu (vločky – občas ich prijmú s nechuťou, granule, žihľavu, nitenky – tu pozor na predávkovanie, zaznamenal som hromadný úhyn po podaní dobre prepraných niteniek, patentky či ďalšia vhodná rozmrazená potrava predávaná v obchodoch) s podstatnou podmienkou, že táto potrava musí byť rozdrvená a unášaná prúdom z filtra. Pri nedostatku potravy krevetky schádzajú aj na dno a vyberajú si potravu zo substrátu.

V každom prípade ide o nádhernú, atraktívnu, mohutnú a mierumilovnú krevetku, ktorej jedným problémom zdá sa byť nečakaný úhyn pri pokusoch o jej chov. Aj to ale žiaľ dokáže odradiť akvaristu o opakované zaradenie do chovu, čo je len na škodu veci. V neposlednom rade je tu aj zbytočná obava akvaristov – amatérov prameniaca z veľkosti a zdanlivej náročnosti na chov i pomerne vyššia cena, za ktorú sa momentálne ponúka na našom trhu.

Text: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk
Foto: Peter Hoffmann, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 21.1.2013 13:13 | 1 komentár | 5739x


Dátum: 29.3.2024 15:05:44
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2201