Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Kubánsky endemit (Byrsotria fumigata) v teráriu

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokHlboko v podzemí, tam, kde by sa mohla nachádzať krajina večného ticha, sa rozprestierajú kubánske horúce krasové jaskyne, v ktorých to priam životom vrie. Tento najväčší antilský ostrov nesie na svojom chrbte hneď niekoľko živočíšnych endemitov. Mnohé z nich sa sústredili na život v Cuevas de calor – horúcich jaskynných systémoch s extrémnou vysokou teplotou (28-35°C), vlhkosťou (99%) a prítomnosťou biologicky podstatného elementu – upíra druhu Phyllonycteris poeyi. Práve jeho obrovská masa, prítomnosť tlejúceho vlhkého guána, stabilné až priaznivé podmienky sú prostredím, kde okrem obrovských kolónií švába amerického (Periplaneta americana), švába Pycnoscelus surinamensis a Blaberus craniifer sa vyskytuje aj Byrsotria fumigata(Guérin – Méneville,1857).
Tieto šváby v takomto zdanlivo nehostinnom prostredí vykonávajú úlohu „zdravotnej polície“ pri odstraňovaní telíčok mŕtvych upírov a ich guána. Posledný druh švába nájdeme iba tu. Je na toto prostredie veľmi úzko viazaný.

Byrsotria fumigata je známa svojím výrazným pohlavným dimorfizmom, pričom samice sú apterné, teda nemajú krídla. Ich veľkosť 45 mm a podobnosť so samičkami švába Blaptica dubia ostro hraničí s oveľa menšími samčekmi (30 mm). Samica je zavalitá, slabo klenutá. Pronótum má mohutné, hlava je pod ním sklonená, pričom pri pohľade z hora nie je viditeľná. Prvý pár krídiel je v porovnaní so samčekom výrazne skrátený a druhý pár je rudimentálny. Tri páre končatín sú silno otŕnené. Celkovo je samička tmavo hnedá, lesklá, iba okraj pronóta a kroviek nesie žltohnedé silné ohraničenie. Samček je však oveľa plochší a krídla sú rôzne skrátené. V chovoch sa vyskytujú samce, ktoré majú plne vyvinuté, s polovice, ale aj úplne skrátené krídla. Prečo tomu tak je, však nevedno. Nymfy sú sivohnedo mramorované a ploché.

Tieto šváby chovám v plastových nádobách a sklenených teráriách, pričom veľkosť chovnej nádoby zodpovedá populačnej hustote v nich. Pre chov je vhodná teplota 26-28°C s aspoň 5 cm vrstvou substrátu (lignocel) a niekoľkými kúskami stromovej kôry, ktorá slúži ako úkryt. Imága i nymfy sa radi zahrabávajú aj do mierne vlhkého substrátu, ktorý nikdy nesmie príliš vyschnúť, inak dochádza k hromadnému úhynu. Pri chove je podstatná vzdušná vlhkosť, vlhkosť substrátu a teplota ovzdušia. Ako potravu možno predkladať akékoľvek ovocie a rôzne kuchynské zbytky i suché mäsové psie krmivo. Zeleninu prijímajú v menšej miere.

Imága (dospelci) začínajú aktivovať s príchodom večera, inak po celý svetelný deň vysedávajú na kôre, alebo sú zahrabané v pôde. Párenie pozostáva v tanci samčeka okolo samičky, pričom podstrkuje svoje telo pod samičku za účelom kopulácie. Nadvihovanie krídel, tak typické u iných druhov švábov, som nepozoroval.
Samičky sa správajú polygamne a pária sa viackrát. Po spárení samička si vajíčka v blanitom obale podobnom ootéke pootočí a posunie do inkubačného vaku, s kade asi po mesiaci „porodí“ nymfy 1.instaru, ktorých býva 20-28. Samičky sa po „pôrode“ na dlhšiu dobu stávajú útočišťom pre svoje potomstvo. V pokoji zostávajú na jednom mieste obklopené čerstvo vyliahnutými nymfami. Prvý nymfálny instar dobre rozlišuje postavenie svojej matky od iných cudzích samičiek. Slúži mu na to aj afregačný feromón, ktorý produkuje matka. Keď sa nymfy zvlečú na druhý instar, slabne ich viazanosť na vlastnú matku a úspešne sa dokážu votrieť do priazne i susednej samičke. Samičky držia svoje telo v dostatočnej výške, aby sa ich potomstvo mohlo pod nimi zhromažďovať po niekoľko dní, počas ktorých je vysoko zraniteľné. Do dospelosti dorastú za 8-12 mesiacov, ale táto doba je priamo závislá na chovnej teplote. Samice sa za túto dobu zvlečú šesťkrát, samčekovia sedemkrát. Pohlavie sa dá rozpoznať už u malých nýmf. Posledný sternit (brušný článok) je u samici veľký a nedelený. Byrsotria fumigata je po skle nelezúci, pomerne ľahko chovateľný a pri dodržaní určitých zásad nenáročný druh. Jeho nevýhodou je však dosť pomalé rozmnožovanie.

Napriek tomu má tento druh veľkú nádej na obhájenie si svojho miesta u našich teraristov.


Samička Byrsotria fumigata
Foto: Štefan Čambal


Samec Byrsotria fumigata
Foto: Štefan Čambal


Samec Byrsotria fumigata
Foto: Štefan Čambal


Nymfa Byrsotria fumigata
Foto: Štefan Čambal


Nymfa Byrsotria fumigata
Foto: Štefan Čambal


Adultný pár Byrsotria fumigata
Foto: Štefan Čambal

Text: Štefan Čambal



Šéfredaktor | 9.11.2012 08:44 | 0 komentárov | 2726x


Dátum: 28.3.2024 11:03:26
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2145