Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Vanuatu, čistá, bez vročenia

Článok zo sekcie Vivaristika na známkach

obrázokVivaristika na známkach Nádherná kolekcia. Aj takto dvojslovne by sa mohla vyjadriť skutočne krásna kompletná zbierka známok. Tá tentoraz nám predstavuje päticu koralových druhov rýb, ktorých výskyt sa sústreďuje na koralové útesy Vanuatu.

Vanuatu, dlhý tvar Vanuatská republika (bývalý názov Nové Hebridy), je štát v Austrálii a Oceánii. Súostrovie, na ktorom tento štát leží, sa stále nazýva Nové Hebridy. Hlavné mesto je Vila.
Územie štátu sa skladá zo súostrovia Nové Hebridy v juhozápadnej časti Tichého oceánu, ktoré tvorí korálové ostrovy a ostrovy vulkanického pôvodu.
Ostrovy objavili roku 1606 Portugalci a roku 1774 ich preskúmal britský moreplavec James Cook. Roku 1906 sa stali britsko-francúzskym kondomíniom. Roku 1977 sa Veľká Británia a Francúzsko dohodli, že udelia Novým Hebridám nezávislosť. Roku 1978 vznikla vláda zo zástupcov všetkých strán a predstavitelia koloniálnych mocností schválili roku 1979 novú ústavu.
V máji 1980 sa uskutočnil pokus odtrhnúť ostrov Espiritu Santo, ktorý však britské a francúzske jednotky potlačili. 30. júla 1980 sa Nové Hebridy stali pod menom Vanuatu nezávislou republikou. Prezidentom sa stal Vanuatskou stranou navrhnutý George Kalkoa. Britské a francúzske jednotky boli nahradené jednotkami z Papuy-Novej Guiney a austrálskymi vojenskými poradcami. (Vanuatu nemá vlastnú armádu.).
Vanuatu je tvorené súostrovím Nové Hebridy. Tvorí ho zhruba 83 ostrovov a ostrovčekov, zoskupených do tvaru písmena Y. Najväčšie ostrovy sú Espiritu Santo a Malakula. Pobrežie veľkej časti ostrovov, ktoré sú sopečného pôvodu, tvoria koralové útesy. Najvyšším vrchom krajiny je Tabwemasana vysoká 1 877 m. Na súostroví sa nachádza aj niekoľko činných sopiek, medzi najznámejšie patrí Lopevi, Marum a Benbow. Zvláštnosťou je sopka Gaua, krotej kráter vypĺňa jazero Letas.

Mimoriadne zaujímavé je vlastné výtvarné stvárnenie celej kolekcie. V nej práve portrét jednotlivých druhov rýb predstavuje ťažisko známky. Pod portrétom nájdeme celé zobrazenie jednotlivého druhu rýb. Hoci ide „iba“ o ilustráciu, a to veľmi zdarilú, plne nahrádza tú najlepšiu fotografiu. A, ako to už tak býva, práve ilustrácia pozornému pozorovateľovi dáva možnosť poodhaliť aj jemné detaily daného druhu koralových rýb.

Žiaľ, ani u tejto kolekcie nenájdeme autora ilustrácií a dokonca absentuje i vročenie vydania. No i tak ide o krásnu a zaujímavú kolekciu, ktorá si isto nájde svoje opodstatnené miesto v zbierke nejedného tematicky zameraného zberateľa.

Vyobrazený druh (podľa údajov na segmentoch kolekcie):

Pomacanthus xanthometopon, Yellow – faced Angelfish – 25
Centropyge loriculus, Flame Angelfish – 55
Centropyge flavissimus, Lemonpeel Angelfish – 60
Pomacanthus imperator, Emperor Angelfish – 70
Centropyge multifasciatus, Multi-barred Angelfish - 140

Zo zbierok Štefan Čambal, VIVARISTA.sk














Šéfredaktor | 4.11.2012 09:14 | 0 komentárov | 3753x


Dátum: 19.4.2024 04:35:45
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2140