Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Africký bielobruchý trpasličí ježko – Atelerix albiventris 1.časť

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokNové trendy na Slovenku v chove domácich miláčikov V tejto úvodnej časti sa chcem venovať africkému bielobruchému trpasličiemu ježkovi – Atelerix albiventris, kde poukážem na vznik tohto druhu a na jeho farebné mutácie.
V následnom pokračovaní predstavím výhody i nevýhody tohto domáceho miláčika, komu ich odporúčam, ako ich chovať, kŕmiť a starať sa o ich zdravie.



Vidíme už aj v mene – africký bielobruchý trpasličí ježko – Atelerix albiventris, že tento druh pochádza z Afriky, kde sa vyskytuje od Senegalu po Sudán. Africký bielobruchý trpasličí ježko patrí v súčasnosti k najčastejšie chovaným druhom ježkov v ľudskej starostlivosti. Je z kríženia ježka bielobruchého (Atelerix albiventris) a ježka alžírskeho (Atelerix algirus), ktorý má svoju domovinu v Alžírsku a Španielsku. Vyšlachtenie afrického bielobruchého trpasličieho ježka začalo v rokoch 1980 a hoci 30 rokov nie je dlhá doba, dnes máme už viac ako 100 farebných variácií. Malí ježkovia sa stali populárnymi aj v Európe, na Slovensku sa chovajú od roku 2011.
Veľkosť dospelého ježka sa pohybuje okolo 17-23 cm. Váha je v rozmedzí od 300 do 700 gramov. Dĺžka života ježkov je v prírode okolo 2 – 3 roky, v opatere človeka sa ježkovia dožívajú 8 až 10 rokov. Africký bielobruchý trpasličí ježko v prírode nezimuje, preto sa aj my môžeme z „pichliača” tešiť po celý rok.



Samičku od samca rozpoznáme ľahko: samičky majú genitálie blízko análneho otvoru a samčekovia majú genitálie posunuté vyššie. Ježkovia pohlavne dospievajú vo veku dvoch mesiacov. Samec vo veku 7 - 9 týždňov, samička 8 - 12 týždňov. Pripustenie takto mladých jedincov ale nie je vhodné, najvhodnejší vek pre prvé pripustenie samičky je 6 – 7 mesiacov. Gravidita u samičiek trvá 34 – 36 dní. Mláďatá sa rodia slepé a hluché, pichliače sa im začínajú vytvárať' niekoľko hodín po narodení (spočiatku sú biele a až za niekoľko dní sa začínajú vyfarbovať). Mlád'atá začínajú otvárať oči vo veku 18 dní, potravu začínajú prijímať okolo 25.dňa. Malí ježkovia sa od samičky odstavujú vo veku 6.týždňov, kedy už sú úplne samostatní.

Ježkovia sú samotárske zvieratá ktoré vyhľadávajú spoločnosť partnerov len v období párenia, spoločný chov v páre preto nie je vhodný.



Ježkovia sú hmyzožravce, preto je na kŕmenie vhodný kŕmny hmyz (cvrčky, šváby, Zophobas morio, Tenebrio molitor...). Ďalej je možné podávať mleté chudé mäso (kuracie vnútornosti, hovädzie a kuracie mäso ,kuracie krky s kosťami), postrúhané jablko, mrkvu. Ježka je tiež možné kŕmiť kvalitnými mačacími granulami. Musíme ale dávať pozor, aby nám ježko zbytočne netlstol, majú totiž sklony k obezite!

Poznáme už viac ako 100 farebných mutácií. Farby trpaslíčieho ježka ovplyvňuje farba kože, oči, nos a fabra pichliačov.
Základné farby:
Black (čierne)
Salt &Pepper (korenie - soľ)
Dark Grey (tmavosivé)
Grey (sivé)
Chocolate (čokoláda)
Brown (hnedé)
Cinnamon (škoricové, rubinové alebo tmavé oči)
Cinnicot (farba škoricovo - marhulová, rubinové alebo tmavé oči)



Champagne (šampanské)
Apricot (marhuľa)
PaleApricot (svetlomarhuľová)
Ďalej existujú ešte farby albino – bez pigmentu, white, leuzist.

Spottedface:



Štefan Havran
Pokračovanie



Šéfredaktor | 18.7.2012 20:59 | 164 komentárov | 8283x


Dátum: 25.4.2024 10:21:32
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2083