Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Republica Argentina, Correo Oficial, 2002, čistá

Článok zo sekcie Vivaristika na známkach

obrázokVivaristika na známkach Štvorica známok zobrazuje (nielen) v Argentíne sa vyskytujúce druhy plazov. Tieto obývajú veľkú časť Južnej Ameriky a sú, dá sa napísať, notoricky známe i medzi širokou verejnosťou. Veď kto by nepoznal medzi teraristami nesmierne obľúbeného veľhada kráľovského či kajmanať

Argentína, dlhý tvar Argentínska republika, je štát na juhu Južnej Ameriky s 4 984 km dlhým pobrežím Atlantiku. Na severe hraničí s Bolíviou (832 km) a Paraguajom (1 880 km), na východe s Brazíliou (1 224 km) a Uruguajom (579 km) a na západe s Čile (5 150 km).
Meno krajiny je odvodené z latinského argentum – striebro, pretože keď sa prví Európania, stroskotanci z nevydarenej expedície vedenej Juanom Diazom de Solis stretli s domorodými obyvateľmi, dostali od nich do daru predmety vyrobené zo striebra.
Na území Argentíny vystupuje päť výrazne odlišných krajinných oblastí – západné pohraničie zaberajú Andy s rozsiahlym predhorím, ktoré má charakter skalnatej púšte, na severnej časti sú horúce stepi, savany a lesy argentínskej časti oblasti Gran Chaco, južne od nej sa takmer na štvrtine územia Argentíny rozprestiera oblasť pámp so subtropickým, suchým podnebím, nížinná, miestami močaristá oblasť medzi riekami Paraná a Uruguaj, patrí k hlavným poľnohospodárskym územiam Argentíny, a napokon južnú časť Argentíny, asi od 38° južnej šírky zaberá suchá Patagónia.
Zalesnených je asi dvanásť percent územia krajiny. Navyše veľmi rozdielne klimatické pásma Argentíny samozrejme majú veľký vplyv na rozmanitosť rastlinného a živočíšneho sveta.
Na tropickom severe je živočíšny svet najrozmanitejší. Nachádzajú sa tu rôzne druhy opíc, jaguár (Panthera onca), puma americká (Panthera concolor), ocelot (Leopardus pardalis), medvedíky (Proycon), mravčiare, pekari pásavý (Tayassu tajacu), kapybara močiarna (Hydrochoeris hydrochoeris) tiež tapír (Tapirus terrestris) a rôzne plazy ako hady a aligátory, napr. kajman okuliarnatý (Caiman crocodilus). Z operencov sa tam nachádzajú kolibríky, plameniak červený a papagáje. V riekach je okrem mnohých druhov rýb možné nájsť tiež obávané pirane.

Kolekcia je výtvarne (hoci autora nepoznáme) poňatá tak, že v pozadí jednotlivého plaza sa nachádza štruktúra jeho ošupenia či veľhad kráľovský je umiestnený na konároch, keďže ide o sromový druh plaza. Menším mínusom je zobrazenie korytnačky uhoľnej. Absentuje tu jej typické sfarbenie hlavy, končatín a i samotného karapaxu.
V každom prípade je to krásna kolekcia, ktorá i napriek mierne vyššej hodnote/cene si isto nájde svoje zaslúžené miesto v zbierkach nielen herpetológov.

Vyobrazené druhy (podľa údajov na segmentoch kolekcie):

Boa constrictor occidentalis Boa lampalaqua – 25c + 25c
Caiman yacare Yacaré – 50c + 50c
Tupinambis merianae Lagarto overo – 50c + 50c
Chelonoidis carbonaria Tortuga carbonaria – 75c + 75c

Zo zbierok Štefan Čambal, VIVARISTA.sk












Šéfredaktor | 18.3.2012 07:33 | 0 komentárov | 4904x


Dátum: 29.3.2024 15:22:45
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/2018