Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Mongolpost, 1998, čistá kolekcia

Článok zo sekcie Vivaristika na známkach

obrázokVivaristika na známkach Čínska dlhoročná nadvláda Mongolska zanechala obrovský a tak trošku i nečakaný vplyv aj na miestnu filatéliu. Dôkazom je i dnes predstavovaná krásna a zaujímavá, hoci jednoduchá, kolekcia. Tá okrem názvu druhu rybky, v niektorých prípadoch zastaralých (napr. Lebistes je starý, dávno už nepoužívajúci názov pre gupku, nahradený názvom Poecilia), vročením a zrejme menom autora kolekcie (je ním T. Otgonbayarť). Nič viac sa z kolekcie ale nedozvieme. Na deviatich segmentoch kolekcie je závonatka predstavená celkovo 3 krát a to hneď v rôznych chovateľských formách. Práve tu sa prejavila už spomenutá nadvláda Číny. Tá, ako vieme z histórie akvaristiky, priniesla svetu práve túto tak populárnu rybku.
Na deviatich známkach sa nám predstavujú nielen sladkovodné (5), akvaristom už notoricky známe druhy rybiek, ale svoje miesto si v tejto kolekcii našla aj štvorica morských rybiek. Vďaka, či práve preto, je predstavovaná kolekcia na prvý pohľad akousi rôznorodou a, možno, aj chaotickou zmeskou. Každopádne jej to neuberie na kráse a zaujímavosti ani pre našich priaznivcov námetovej filatélie.

Mongolsko, dlhý tvar Mongolská republika, je vnútrozemský štát v strednej Ázii, hraničí na severe s Ruskou federáciou a na juhu s Čínskou ľudovou republikou. Má rozlohu 1 566 500 km², ale pri 2,7 milióna obyvateľov patrí k najredšie osídleným miestam sveta.

Veľkú časť Mongolska pokrývajú suché stepi s drsným podnebím, kde hlavným zdrojom obživy je kočovné pastierstvo. Okrem vývozu vlnených tkanín (napríklad kašmíru) a výrobkov z kože je dôležitou súčasťou hospodárstva ťažba nerastných surovín (volfrám, hnedé a čierne uhlie, meď a ropa).

Hlavným a jediným veľkým mestom Mongolska je Ulanbátar, ktorého 844 tisíc obyvateľov predstavuje jednu tretinu obyvateľstva krajiny. Ďalšími mestami sú napríklad Erdenet, Darchan a Čojbalsan. Územie dnešnej Mongolskej republiky sa v starších časoch označovalo ako Vonkajšie Mongolsko, kým takzvané Vnútorné Mongolsko je dnes ako autonómna oblasť súčasťou Čínskej ľudovej repubiky.

Podnebie
Z hľadiska vegetačných a klimatických podmienok je Mongolsko jedným z najnehostinnejších miest na Zemi. Jeho územie zasahuje na severe do pásma ihličnatých lesov sibírskej tajgy a rozprestiera sa cez (pre vývoj krajiny ako takej fundamentálny) pás stepí až po ázijskú oblasť púští na juhu: na sever krajiny zasahujú výbežky saván, Jabloňového chrbta, na juhozápade sa tiahne Mongolský Altaj a Gobijský Altaj. Väčšinu krajiny však, až 85%, tvoria bezodtokové náhorné plošiny s priemernou nadmorskou výškou okolo 1000 m. n. m, z ktorých sa dvíhajú pohoria Changaj a Hentej (najvyšší bod - Nayramadlin Orgil (4 374 m)). Juh a juhovýchod Mongolska nakoniec vypĺňa púšť Gobi, kde zníženiny striedajú pohoria. Najdôležitejšie rieky sú Herlen Selenga a Orhon.

Mena: Tugrik (MNT)

Cena bloku: 2.49 - 3.50 €

Vyobrazené druhy (podľa údajov na segmentoch kolekcie):

Lebistes reticulatus – 20 T
Gold Fish – 30 T
Balistes conspicullum – 50 T
Gold Fish – 100 T
Synchirops splendidus – 150 T
C. auratus – 200 T
Xiphophorus helleri – 300 T
Pygoplites siacanthus (boddaert) – 400 T
Chaetodon auriga (forskai) – 600 T

Zo zbierok Štefan Čambal, VIVARISTA.sk






















Šéfredaktor | 26.6.2011 07:51 | 0 komentárov | 3452x


Dátum: 19.4.2024 14:37:08
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/1867