Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Megalechis thoracata (Valenciennes, 1840) z Rio Negro

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázokBoeing medzi pancierníčkami Pri zbežnom pohľade sa zdalo byť akvárium akoby bez života. Nič nenasvedčovalo tomu, že by ho mala čo i len jediná rybka obývať...
...Z ničoho nič sa spomedzi napadnutého lístia z vodných rastlín zodvihol živočích, ktorý vyštartoval veľkou rýchlosťou k hladine. Pre vzduch.
Hlasité mľasknutie, prudké otočenie celého živočícha a pomalý až majestátny „pád“ na dno, ktoré je jeho domovom, spôsobilo rozhojdanie inak pokojnej vodnej hladiny...
Prišiel sa nám vskutku majestátne predstaviť krásny sumček s červenými prvými lúčmi v prsných plutvách - panciernik trinidadský.

Tento približne 18 - 20 cm veľký najznámejší zástupca čeľade pancierníčkovitých /Callichthyiade/ pochádza zo strednej Ameriky, kde obýva vody od Panamy až po Paraguaj. Obýva i ostrovy Trinidad, podľa ktorých nesie aj svoje slovenské druhové pomenovanie. Literatúra i chovatelia ho poznajú pod mnohými slovenskými názvami, ako napr. pancierníček bodkovaný, fŕkaný, ale aj vedecké názvoslovie nie je ustálené - Hoplosternum thoracatum, ale podľa niektorých autorov je jeho správny latinský názov Megalechis personatus. Bede atlas ho uvádza pod názvom Megalechis thoracata, ktorého sa držíme aj v našom článku.



Je to rybka vhodná do spoločenského akvária zodpovedajúcej veľkosti /dĺžka minimálne 80cm/ s primerane veľkými rybami. Nie pre agresivitu, ale pre istú dávku nevšímavosti voči ostatným rybám. Jeho trošku neohrabaný pohyb po akváriu veľa chovateľov prirovnáva k dopravnému lietadlu. Keďže rybka dýcha aj atmosférický kyslík, je vhodné aby bolo akvárium zakryté. Vyhneme sa tým možnému prechladnutiu pri dýchaní vodou nezohriateho vzduchu.



Rybky v našich chovoch sú vo väčšine prípadov hnedé, s nepravidelnými čiernymi bodkami, ale niekedy nájdeme jedincov výrazne svetlejších. Ale svetlé sfarbenie je aj ich úľakové či nočné.
Vyhovuje mu voda o teplote približne 21-26 stupňov Celzia, pH 6,5-7,5, mäkká až stredne tvrdá. Akvárium by malo byť väčšie s menšou intenzitou osvetlenia a možnosťami úkrytov (koreň, jaskyne, hustejšie rastlinstvo), keďže ide o druh so súmračnou aktivitou. Inak je to druh veľmi odolný a aj nenáročný, ktorý v lete možno chovať aj v bazénoch či iných nádržiach pod holým nebom.
Na potravu nie je náročný, ale vyžaduje jej veľké množstvo. Ak ho nechceme rozmnožiť, plne mu postačí aj sušené krmivo, ale nepohrdne ani živou alebo mrazenou potravou s podielom rastlinnej zložky. Keďže sa jedná o dnovú rybku, vhodné je potravu dopĺňať tabletovým krmivom, ktoré si pancierníček na dne ľahšie nájde.



Samčekovia majú zosilnený dlhší tŕň v prsnej plutve čerenohnedej farby a sú štíhlejší. Samičky sú v brušku plnšie, ale celkovo trošku menšie než samčeky.
V dobe párenia vyhovuje aspoň 50 litrové akvárium o výške približne 15cm s teplotou vody v rozmedzí 23-24 stupňov. Zloženie vody nemá praktický význam. V nádrži je vhodné mať plávajúce rastlinky, voľne položené široké listy napr. filodendrónov alebo v krajnom prípade postačí aj kúsok polystyrénu, pod ktorý samec postaví penové hniezdo. Trenie je identické s priebehom trenia u iných malých pancierníčkov rodu Corydoras aj s typickou T - polohou a uložením ikier do z brušných plutiev vytvorenej kapsy. Pri jednom trecom akte samička uvoľní asi 10 ikier. Samica potom na spodok listu alebo polystyrénu prilepí ikry /býva ich 700-800/ a ďalej sa o ne stará samec. Samičku po trení oddelíme. Poter sa v závislosti od teploty vody liahne v rozpätí 4 - 6 dní. V priebehu jedného dňa sa rozpláva. Po vyliahnutí plôdiku odlovíme aj samca. Plôdik i rozplávaný poter je citlivý na starú akvarijnú vodu, preto ju treba meniť každý deň. Kŕmime ho naupliami žiabronôžok (aj mrazenými).
Jedná sa o veľmi vďačnú a nenáročnú rybku, ktorá je príjemným spestrením každého spoločenského akvária aj u začiatočníka.

Text a foto: Štefan Čambal, Vlado Hebert



ToPaS | 22.8.2007 20:41 | 1 komentár | 14487x


Dátum: 29.3.2024 08:37:26
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/186