Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Chovateľský krúžok trnavskej "PTŠky" oslavuje

Článok zo sekcie Reportáže

obrázokPre Strednú odbornú školu poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Trnave bude nadchádzajúci rok plný práce, no i príjemného bilancovania. Škola oslávi deväťdesiat rokov svojej existencie a jej chovateľský krúžok slávi svoje prvé desaťročie. Tí starší školu skôr poznajú ako trnavskú "PTŠ"-ku (Poľnohospodársko technickú školu), ktorá sa neskôr premenovala na Strednú poľnohospodársku školu v Trnave.

Z pôvodne poľnohospodársky orientovaných odborov sa škola, prispôsobujúc sa meniacim požiadavkám doby, vyprofilovala na jedinú odbornú školu v regióne, ponúkajúcu študentom o.i. odbory ako Veterinárstvo či Kynológia. Budúci rok by mal byť otvorený nový odbo,r Chov cudzokrajných zvierat – zameraný na chov plazov, jašterov a iných obyvateľov terárií a akvárií. Teráriá a akváriá sú napokon prirodzenou súčasťou školy už od vzniku chovateľského krúžku. „Ako prvého sme si zaobstarali do chovu veľhada kráľovského, neskôr pribudlo veľké akvárium,“ spomína na začiatky vedúci chovateľského krúžku veterinárny lekár, MVDr. Vladimír Holkovič. V priebehu ďalších rokov pribudli do vivárií školy ďalšie živočíchy – užovka červená, šťúry obrovské, agamy bradaté, korytnačky, mnohonôžky, chameleón, gekončík africký či hlodavce a hmyz. „Jedným z posledných prírastkov je leguán zelený (Iguana iguana), ktorého nám daroval pán Valerián Búrik z levického vivária Levex. Študenti, členovia krúžku mu vybudovali priestranné terárium, vybavili ho doplnkami, ako je výhrevné teleso s UVA a UVB spektrom, teplomerom a vlhkomerom. Študenti zaznamenávajú teplotu, vlhkosť, ako aj frekvenciu kŕmenia do špeciálnych chovateľských denníkov, ktoré im slúžia ako podklad pre ich komplexné odborné práce v maturitnom ročníku či stredoškolskú odbornú činnosť.“, dopĺňa MVDr. Holkovič.

Prezentácia zvierat krúžku neprebieha len akváriami a teráriami vystavenými v priestoroch školy, ale časté sú i zaujímavé prezentácie na partnerských podujatiach – napr. výstave kaktusov či Majstrovstvách Slovenska v agility. „Ľudí exotické zvieratá zaujímajú a pýtajú sa na podrobnosti o ich chove či kŕmení,“ potvrdzuje Jeannette Bališová, študentka školy. „Nie vždy, samozrejme, vieme odpovedať na všetko, preto sa pýtame ďalej odborníkov, veterinárov a chovateľov s mnohoročnými skúsenosťami.“

V rámci práce krúžku sú i exkurzie do ZOO, chovateľských staníc a návštevy domácich a zahraničných výstav zvierat. „Pravidelne sa zúčastňujeme napríklad rakúskej burzy EXOTICA v Sankt Pöltene, či českej burzy v Brne. Keďže sme chceli aj my podporiť predajcov a vystavovateľov exotických zvierat a záujem verejnosti o akvaristiku a teraristiku, rozhodli sme sa usporiadať podobné podujatie aj u nás,“ približuje vznik vlastnej burzy jej organizátor Mgr. Martin Broniš. Akvaristicko-teraristická burza TERRANO FAUNA sa postupne vyprofilovala medzi najlepšie chovateľské podujatia svojho druhu na Slovensku. „Nejde o počet predajcov, či predajných miest – za najdôležitejšie považujem spokojnosť návštevníkov a to, že sa k nám vrátia. Sprievodný program je koncipovaný tak, aby si na svoje prišiel odborník, aj laik či začínajúci chovateľ,“ dodáva.

(bm)



Šéfredaktor | 25.3.2011 21:18 | 0 komentárov | 5565x


Dátum: 29.3.2024 14:29:55
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/1797