Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Papagáj červenokrídly v našich chovoch

Článok zo sekcie Žabčonoviny

obrázok(Aprosmictus erythropterus) Trieda: Vtáci
Rad: papagáje (Psittaciformes)
Čeľaď: papagájovité (Psittacidae)
Výskyt: Austrália a Papua Nová Guínea
Veľkosť: 32 až 35 cm (vrátane chvostu)
Hmotnosť: 140 g
Krúžok: 6,5 mm
Počet vajec: 2-4
Inkubačná doba: 18 dní, mláďatá vylietajú po 35 až 37 dní
Potrava: krmivo pre stredné papagáje + ovocie a zelenina

POPIS: Papagáj červenokrídly sa ľahko pozná podľa nádhernej zelenej farby. Samec je pestrejšie sfarbený a má výraznejšiu kresbu. Hlava u samčeka je intenzívne zelená a jeho krídla sú sýtejšie červené než u samičky. Vrchné krovky chvostové a celá spodná časť je svetlo žltozelená, lopatky a horná časť chrbátu sú čierne a na letkách ramenných prechádza do tmavo zelenej. Samičky nemajú tak pestré sfarbenie. Mladí vtáci sa skôr podobajú samičke.

POVAHA: Papagáj červenokrídly nie je veľmi spoločenský vták a najlepšie mu bude v samostatných voliérach vždy po páre. V hniezdnom období sú samčekovia značne neznášanliví a agresívny voči iným vtákom a okoliu. Inak je mierne temperamentný, ale nehlučný. Mimo hniezdenia môže byť chovaný v spoločnosti rovnako veľkých papagájov. Sú otužilí, ale musia mať vo voliére úkryt. Na prezimovanie stačí úkryt s teplotou asi 5 °C. Vo voliére znášajú aj teploty -20 až -25 °C takže môžu byť vonku celoročne.


CHOV A HNIEZDENIE: Na úvod tohto odstavcu treba uviesť, že jeho odchov v klietkach je nemožný. Voliéra pre tento druh by mala byť alspoň 4 m dlhá, 1 m široká a 2 m vysoká. Papagáje červenokrídle môžu byť chované celoročne vo vonkajších voliérach bez pritápania, ale vždy musia mať možnosť sa ukryť pred nepriaznivými vplivmi počasia. Je dobré použiť dvojité pletivo. Papagáj červenokrídly je pri volbe partnera väčšinou veľmi vyberavý. Samčekovia sú schopni hniezdiť až vo veku dvoch až troch rokov a samičky môžu hniezdiť už vo veku jedného roku. Keď sa pár papagájov červenokrídlych chystá hniezdiť, poskytneme mu búdku o rozmeroch základne 30x30 cm a výške cca. 1 m s vletovým otvorom 10 cm. Búdka má mať sklon 45-75° a pásik pletiva alebo rebríček v búdke na šplhanie. Bol zaznamenaný aj odchov v malej búdke, ktoré sa dávajú rozelám.
Tento druh dáva prednosť kmeňovým búdkam, ale zahniezdi i v búdke z dosák. Najdôležitejšie je, aby pár harmonizoval. Po vyliahnutí mláďatá v búdke kŕmi len samička a až keď mláďatá opustia búdku, začína ich kŕmiť i samček. Mláďatá sa podobajú skôr samici a môže trvať až dva roky, niekedy i dlhšie, než sa naplno vyfarbia. Niekedy zvyknú hniezdiť aj dva krát za rok.

POTRAVA: Základnou potravou pre papagáje červenokrídle je zmas zrnín pre stredné, ale i pre veľké papagáje, ktorú doplňujeme ovocím, zeleninou a zeleným krmením. V období hniezdenia pridávame vaječnú miešanicu pre mláďatá a zrno v naklíčenom stave. Papagáj musí mať možnosť sa podľa potreby zásobiť gritom (piesok na trávenie) a musí mať k dispozícii sépiovú kosť pre dostatok vápníka. Dôležité sú konáre k ohryzu (vŕba, jabloň, hruška...), ale pozor na chemicky striekané konáre. Vodu na pitie a výnimočné kúpanie, častejšie sa kúpu vystavením sa dažďu.

POZNÁMKA: Papagáj červenokrídly sa na dne voliér zdržuje čo najmenej, pretože rád lieta. Nemá tendenciu ničiť okolie voliéry alebo drevenú konštrukciu. Do voliéry môžeme vysadiť i menšie stromčeky napr. konifery, ktorých si papagáj nebude všímať.



Šéfredaktor | 6.1.2011 12:38 | 0 komentárov | 6193x


Dátum: 25.4.2024 23:46:42
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/1738