Trieda: Reptilia
Rad: Squamata
Podrad: Sauria
Čeľaď: Gekkonidae
Podčeľaď: Diplodactylinae
Výskyt: Ostrovy Novej Kaledónie – tropické dažďové pralesy
Veľkosť a váha: cca 20cm i s chvostom (v tele cca 10cm). Sfarbenie je veľmi variabilné – vytvára mnoho atraktívnych farebných foriem, 40-50g
Vek: Dožíva sa i viac ak 10 rokov. Jedná sa o gekóna s nočnou aktivitou.
Potrava: svrčky obalené vo vitamíne (roboran + plastin) doplnené o detskú výživu (najlepšie nesladenú). Mláďata krmíme každý večer, dospelé zhruba 2-3x týždenne.
Terárium: Chováme skupinky 1,2 v teráriách 40 x 40 x 50 (d x š x v). Tie vyhrievame 25 W žiarovkami.
Teplota: leto: deň: 23°-27°/noc: 18°-22°
zima: deň: 20°-24°/noc: 15°-20°
citlivý na vysoké teploty
Vlhkosť: 70-80%, rosiť večer (kvapky na stenách a rastlinách slúžia ako prísun tekutín
Substrát: lignocel s pieskom, jedlová kôra
Vybavenie: pozadie možno zostaviť z kôry či opieskovať, nesmú chýbať vetvy, kôra, kvetiny (najideálnejšie druhy s veľkými tuhými listami)
Rozmnožovánie: samica zahrabáva raz mesačne 2 kožovité vajíčka do vlhkého substrátu, pár dní pred kladením rozhrabáva substrát a hľadá vhodné miesto na odloženie znášky, vajce inkubujeme na vermikulite pri izbovej teplote cca. 23°, mláďatá sa liahnu po 60-70 (55-80) dňoch.
Odchov mláďat: mláďatá začínajú loviť svoju prvú potravu po vyliahnutí, tou sú 5mm veľké cvrčky, mláďatá je najideálnejšie umiestniť do dobre vetraných plastových boxoch o rozmeroch cca. 30x20x20cm na papierových obrúskoch, ako vybavenie možno použiť umelú rastlinu a korkovú kôru.
Určenie pohlavia: to možno určiť medzi druhým a piatym (4) mesiacom veku podľa análnych pórov a neskôr aj podľa zväčšených hemipenálnych vreciek u samcov.
Poznámka: Tento druh bol prvýkrát opísaný v roku 1866 ako Correlophus ciliatus podľa francúzskeho zoológa Alphone Guichenota v článku s názvom "Notice sur un nouveau genre de sauriens de la famille des geckotiens du Muséum de Paris" ("Notes on a new species of lizard in the gecko family") in the Mémoires de la Société Scientifique Naturelle de Chérbourg" v Mémoires de la Société SCIENTIFIQUE Naturella de Cherbourg. Až následne bol premenovaný na Rhacodactylus ciliatus.
Jeho už starší názov Rhacodactylus je Gréckeho pôvodu "Rhakos" čo znamená "chrbtica" a Dactylus znamená "prst" . Špecifický názov ciliatus je odvodený od latinského slova a znamená "Riasy" "okrajové " a odkazuje na obrubu kože nad očami zvieraťa, ktorá sa podobá na riasu.
Tento druh bol dlho pokladaný za vyhynutý, až kým nebol opätovne objavený v roku 1994.
Text: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk
Foto: Juraj Zaťko