Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Geoffroy Saint-Hilaire Étienne

Článok zo sekcie Žabčonoviny

obrázokPrírodovedci, ktorí zmenili svet (* 15. apríl 1772, Étampes – † 19. jún 1844, Paríž) bol francúzsky prírodovedec.

Člen a od roku 1833 prezident francúzskej AV. Prvý profesor zoológie v Múzeu, člen Napoleonovej expedície do Egypta (1798-1801), kde objavil rad nových živočíchov; po návrate založil v Paríži prvú európsku ZOO.

Geoffroy Saint-Hilaire bol evolucionista, stúpenec Lamarcka a odporca Cuviera. Pri klasifikovaní živočíchov dospel k poznatku o existencii spoločných čřt v štruktúre všetkých stavovcov.

Roku 1830 predložili dvaja Saint - Hilairovi stúpenci Akadémii prácu, v ktorej dokazovali, že stavba hlavonožcov zodpovedá principiálne stavbe stavovcov. Proti tomu však vystúpil Cuvier, a tak sa začal slávny spor, ktorý sa ukončil Cuvierovým víťazstvom. Spor bol ostrý i preto, že Cuvier bol odporcom a Saint-Hilaire obhajcom transformizmu - premeny druhov. Saint-Hilaire uznával evolúciu. Domnieval sa však, že nové vlastnosti nevznikajú cvikom orgánu, ale iba vplyvom vonkajšieho prostredia.

Geoffroy Saint-Hilaire Étienne (vyslov etién žofroa sentylér) pripravil práve svojimi prácami pôdu pre reformu klasifikácie stavovcov na základe porovnávacej anatómie.
Len pre zaujímavosť: keď mal len 21 rokov, vymenovali ho za profesora zoológie stavovcov v parížskom prírodovednom múzeu.

Na sklonku svojho života, podobne ako Lamarck oslepol.



Šéfredaktor | 22.9.2010 21:33 | 0 komentárov | 3631x


Dátum: 25.4.2024 19:21:22
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/1642