Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


František Kovařík: Sklípkani

Článok zo sekcie Literatúra

obrázokDo knižnice teraristu Recenzia FRANTIŠEK KOVAŘÍK (1998): Sklípkani. - Nakladateľstvo MADAGASKAR, Jihlava, 1998, 119 strán, 90 farebných fotografií, 8 farebných fotografií na obálke, 5 čiernobielych fotografií, 33 kresieb, 13 máp, 211 x 149 mm, omývateľná väzba. ISBN 80-86068-08-0. Vydanie prvé.

Unikátna publikácia podrobne venovaná pavúkom (sklípkanom), ktorá okrem atraktívneho obalu každého okamžite zaujme svojím obsahom.
Aj keď je to v poradí už 27. publikácia úspešného nakladateľstva Madagaskar z Pávova pri Jihlave, ktorému šéfuje Jiří Janda, knižka s veľavravným titulom Sklípkany od predného českého arachnológa Františka Kovaříka, je to to najlepšie, čo sa v roku jej vydania objavilo na českom knižnom trhu.
Po unikátnej a nádhernej publikácii Madagaskar - umírající přírodní ráj od autorskej dvojice Jan Ptáček a Jiří Trávníček, je tu konečne knižka, ktorá tak dlho chýbala.

Kniha obsahujúca množstvo až unikátnych informácií o chove a odchove pavúkov, bohato ilustrovaný kľúč k určeniu podčeľadí a k tomu ešte aj zoznam všetkých druhov do vydania knižky vedecky popísaných pavúkov, ju predurčuje stať sa publikáciou číslo 2 na rok 1998 (po knižke Madagaskar - umírající přírodní ráj).

V knihe záujemca o tieto nesporne zaujímavé a možno i tak trochu aj záhadné tvory - pavúky nájde zoznam všetkých štátov a území, na ktorých bol výskyt pavúkov preukázaný, spolu s uvedením niektorých konkétnych druhov. Autor dokázal na 98 snímkoch predstaviť spolu 65 druhov pavúkov s ich prirodzenými prejavmi (párenie, zvliekanie, prečerpávanie spermatu samcom atď.).

Publikácia je rozdelená do niekoľkých bodov, ako napr.: jedovatosť, agresivita, terárium, nároky na potravu, výber pavúkov a ich choroby, úvod ku kľúču k rozlíšeniu podčeladí pavúkov, prehľad literatúry doporučenej k ďalšiemu štúdiu pavúkov. Vo fotografickej časti sa podarilo jeho autorovi čitateľom prezentovať aj také vyslovené rarity, ako nový druh popísaný G. Smidtom Chaetopelma anatolicum, ktorý neskôr dostal doteraz platný názov Chaetopelma gracilis. Samicu tohto nového druhu pavúka objavili zoológovia z Čiech v roku 1994, vzácneho kubánskeho pavúka Citharacanthus longipes poddruh niger, paratypus druhu Cyrtopholis flavostriatus, Lasiodorides polycuspulatus z Peru opísaný len v roku 1997 a mnoho ďalších.

Na záver chcem poďakovať za poskytnutie tejto publikácie kolegovi Jiřímu Jandovi z nakladateľstva Madagaskar.

(šč), VIVARISTA.sk



ToPaS | 22.8.2007 19:30 | 0 komentárov | 5077x


Dátum: 28.3.2024 17:21:18
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/164