Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Banánovník nie je len palma…

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokRastliny v teráriu, S anglickým prekladom Kto by ho nepoznal...
Milujú ho deti i dospelí. Ale banán nie je len na konzumáciu. Touto dekoratívnou rastlinou možno si vyzdobiť byt či dokonca i pralesné terárium.

Skutočnosť, že banánovník potrebuje pre svoj správny rast dostatočný priestor len máloktorého pestovateľa tohto nádherného a atraktívneho ovocia odradila. Napokon veď v súčasnosti sa na trhu ponúka aj tzv. trpaslíči banánovník, ktorý dosahuje veľkosti len 1,5 až 2,5 m. Dôležité je, aby pestovatelia mu dokázali zabezpečiť dostatok tepla počas jeho krátkeho života.
Banánovník (Musa sp.) totiž nie je strom alebo palma, ako sa domnieva prevažná väčšina laikov, ale bylina tropického a sčasti aj subtropického pásma. V úvode sme už spomenuli, že banánovník je krátkoveký, veď sa dožije cca. len 24 až 36 mesiacov, potom po odkvitnutí rastlina odumrie.
Ale v čase, kedy prináša plody, jej vyrastá v blízkosti kmeňa 3 - 5 obnoží, vlastne budúcich rastlín, ktoré v novom cykle prinesú ďalšiu bohatú úrodu plodov. V dobrých a vyhovujúcich podmienkach banánovník dosahuje výšky až 2 m, dĺžka listov je vyše 1 m pri ich šírke 40 až 45 cm. Po vyrastení najmenej 45 listov (nie všetky sú na rastline súčasne, zväčša ich je na nej asi 15 - 18) sa nečakane objavia dva posledné menšie listy - prvý o tretinu a druhý o ďalšiu tretinu menší ako posledný normálny list. Je to neklamný znak, že rastlina bude kvitnúť.



Mať možnosť vidieť na vlastné oči kvitnúci banánovník, je nezabudnuteľný zážitok. Aj ja som mal túto možnosť v tropickom pralese v Arnheme pri svojej ceste po Holandsku. Človek by ani neveril, že kvet banánovníka dokáže byť takých veľkých rozmerov a sýto krvavo červenej farby.
Je veľmi výhodné, keď obdobie kvitnutia pripadne na neskorú jar či začiatok leta, aby sa plody mohli zväčšovať vo svetelne a tepelne najvýhodnejších podmienkach. V opačnom prípade sa ich počet redukuje a dosahujú menšiu veľkosť. Výhodou je, že v našich podmienkach pestovaný banánovník vytvorí plody bez predchádzajúceho nutného opelenia.
Po odkvitnutí celého trsu treba čakať, podľa množstva a intenzity svetla a tepla najmenej 90 dní, na úplné dozretie plodov, ktorých môže byť až vyše 200.

Pre rastlinu vo veku 21 mesiacov a celkovej výške 2 m, je potrebná nádoba (kvetináč) o objeme aspoň 65 litrov, v ktorej je ako substrát zemina zložená z 50 % kyslej neupravenej rašeliny a 35 % výživnej záhradnej zeminy. Zvyšok tvorí hrubá, premývaná antuka a agroperlit. Drenáž je z 5 cm vrstvy rozbitých hlinených črepníkov, na ktorej sú položené dve tabletky hnojiva napr. Preform. Takáto veľkosť nádoby zabráni rýchlemu preschnutiu substrátu - rastlina má dostatok vlahy (o tejto skutočnosti nás presvedčia padajúce kvapky z okrajov listov banánovníka) a hnojivo sa uvolňuje z tabletiek rovnomerne, čo priaznivo vplýva na vývoj celej rastliny.

Základom úspešného pestovania banánovníka je teplota, v lete 25 - 30°C, v zime nie menej než 18°C. Pri nižších teplotách prestáva rastlina rásť a môže uhynúť. Druhou podmienkou je dostatok svetla, treťou dostatok vlahy.
Po dvoch rokoch starostlivosti o túto vysoko exotickú rastlinu sa môže pestovateľ dočkať jej plodov, ktoré sú údajne omnoho chutnejšie, než tie na pultoch obchodov.

V neposlednom rade je banánovník vhodný aj do rozmerovo väčších terárií pralesného typu, v ktorých chováme menšie druhy obojživelníkov či plazov.

Summary:
The banana-tree is not just a palm ...
The banana-tree is a plant, living up to 24 - 36 months. For its cultivation we use a 65 litre flower-pot. The soil used, composes of a 50% acid, untreated turf, and 35% of nutritious garden soil. The rest is a coarse, washed clay and agropearlite. The drainage is a 5 cm layer of broken clay flower-pots, on which 2 tablets of fertilizer, e. g. Preform are put. The basis of a successful banana growing it the temperature, 25 - 30 °C in summer, and not less than 18 °C in winter.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šefredaktor | 22.8.2007 19:29 | 0 komentárov | 18783x


Dátum: 18.4.2024 11:32:28
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/163