Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Anténovec červenochvostý (Phractocephalus hemiliopterus)

Článok zo sekcie Akvaristika

obrázok (Bloch & Schneider, 1801)
Synonymá: Silurus hemiliopterus, Phractocephalus bicolor, Pirarara bicolor
Čeľaď: Pimelodidae (Anténovcovité)
Rod: Phractocephalus
Pôvod: Južná Amerika, Amazonská panva
Sfarbenie: Charakteristická je preňho kresba a oranžovo červená až krvavo červená chvostová plutva, ktorá mení farbu.
Veľkosť: až 120 - 180 cm. V dobrých podmienkach môže dorásť aj viac než 2 m. Váhou až do 56 kg to tiež nie je žiadny drobček. Túto skutočnosť treba mať na pamäti pri kupovaní v zoopodnikoch, kde sa ponúkajú predovšetkým mladé, len niekoľko cm veľké jedince.



Akvárium: dno a stredná vrstva. V nádrži o veľkosti viac než 150 cm ho možno chovať iba krátkodobo ako mláďa, pretože pri dobrom kŕmení rastie pomerne rýchlo a je veľmi žravý. Pri mojej praxi v akvaristických predajniach som sa stretol s jedincami, ktorí prijímali v podstate akúkoľvek potravu (aj mŕtve ryby), vyhýbali sa však pancierníčkom z rodu Corydoras, ktoré majú predsa len tuhšie tŕne v plutvách. Najlepšie sa chová samostatne, alebo s väčšími druhmi kľudných rýb. Má rád tlmené svetlo a cez deň sa zdržuje v úkrytoch či za filtračnou technikou.
Voda: teplota 22 - 28 C
pH: 6,0 - 7,0, mäkká až stredne tvrdá, 2 - 10 dGH
Chovanie: mierumilovná, ale menšie či slabšie jedince pokladá za ľahký terč potravinového reťazca
Obtiažnosť chovu: veľmi náročná predovšetkým pre nutnosť ho chovať do skutočne veľkých akvárií.



Potrava: mäsožravec - patentky, tabletky pre obyvateľov dna, rybie mäso, ryby, nitenky, i hlboko zmrazená potrava, hovädzie srdce. Túto potravu si časom zvykne prijímať priamo z rúk chovateľa. Občas sa stane, že jediný jedinec anténovca doslova vyžerie celé zle zvolené osadenstvo akvária

Rozmnožovanie: V akváriu nebolo rozmnožovanie bez umelej hormonálnej stimulácie zaznamenané.



Popis: Chovom tohto nádherného sumca by sa mal zaoberať iba majiteľ skutočne veľkých nádrží. Ryba by v akváriu mala mať dostatočné množstvo úkrytov medzi pevnými rastlinami, v jaskyňkách a pod dekoračnými koreňmi.
Ryba potrebuje cirkulujúcu čistú vodu a tejto skutočnosti je treba prispôsobiť výber filtračného zariadenia. Častá výmena časti vody v nádrži (najlepšie každý týždeň) je vlastne nutnosťou.
Každopádne ide o nádherný a aktraktívny druh sumca, ktorý pri splnení týchto podmienok predstavuje výnimočného chovanca akvária.

Text: Štefan Čambal
Foto: Juraj Zaťko (2), Alex Mihálik (1)



Šéfredaktor | 30.6.2010 07:16 | 2 komentáre | 4378x


Dátum: 19.4.2024 06:51:24
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/1560