Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Goniurosaurus luii Grismer, Viets et Boyle, 1999

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokAtlas Čeľaď: Eublepharidae, podčeľaď Eublepharinae, [rad Squamata, podrad Sauria].

Rozšírenie: Disjunkčný areál – J kontinentálna Čína (poľnohosp. Krajina v okolí Longzhou a Pingxiang), ostrov Hainan – zrejme bez výskytu, (popísaný v Journal of Herpetology), popísaný z okruhu G.lichtenfelderi. V roku 2000 bol tento druh doložený zo severného Vietnamu.

Obýva kamenisté, suťové stráne, skalné formácie, okolie jaskýň či priamo jaskyne (jedince sa nachádzali až niekoľko metrov (5) od vchodu), cez deň sa ukrýva v úzkych štrbinách a pod kameňmi vo výške 700 až 770 m.n.n.. V noci však G. luii lezie po zemi, na skalách i po kroch. Boča našiel jedinca (samičku, podľa ktorej bol tento druh potvrdený pre Vietnam) vo výške cca. 3 metre na strome. Miesta, kde sa Goniurosaurus luii vyskytuje, sú obklopené zbytkami tropického lesa so sezónnym striedaním obdobia sucha a dažďov (v lete). Podľa Pacalaja (2009, in verb.) je nejedna vietnamská lokalita turisticky natoľko narušená, že hrozí velké riziko vyhynutia alebo potlačenia G. luii na iné lokality. Aj preto bol tento druh zanesený do Red Data Book Vietnamu.
Aktivujú predovšetkým od júla do augusta, kedy samičky kladú znášky. Koncom októbra sa opätovne ukrývajú.



Adultná, gravidná samička (s regenerovaným chvostom) dala základ na popis novej lokality pre Vietnam

Popis: Štíhly, velký gekončík s výrazne zrnitou pokožkou vplyvom husto rozmiestnených tuberkulov.

Veľkosť: Celková dĺžka 197 – 220 (214) mm, pričom chvost predstavuje asi 46 % celkovej dĺžky. Oko zaujíma svojím dlhším priemerom 19-20% dĺžky hlavy a tá sa podieľa približne 24% na dĺžke tela (Lc/L).

Sfarbenie: Základné sfarbenie pozostáva zo šedožltej až svetlo žltohnedej farby, ktorá je husto čierno škvrnitá. Výraznú kresbu tvoria priečne dvojice čiernych pruhov – prvá od očí obchádza šiju, ďalšie tri sa nachádzajú na chrbte, jedna na koreni chvosta. Oblasť vo vnútre pruhov je intenzívne žltá až oranžová (či biela). Chvost je smerom ku koncu sýto čierny, poznačený 4-5 priečnymi bielymi pruhmi. Ventrálna strana je špinavo biela. Juvenilné jedince nesú modročiernu až modrofialovú farbu s oranžovými priečnymi pruhmi na chrbte a bielymi na chvoste.
Intenzita a odtieň sfarbenia sú ale individuálne variabilné a podliehajú určitej fyziologickej farbozmene (hlavne medzi dňom a nocou).



Lokalita, kde sa daná samička našla






(Pozn.: Presný názov lokality neuvádzame zámerne)

Terárium: Pre chov páru nám postačí nádrž o veľkosti napr. 50x40x40 cm. Tú vybavíme kamenitými skalkami, skôr suchým substrátom (len časť zvlhčujeme + miska s vodou a kladisko s vlhkým substrátom na znášky), ale s vysokou vzdušnou vlhkosťou pri skôr nižšej a vyrovnanej teplote (24-28 °C, nočný pokles na 22-25 °C). Goniurosaurus luii nesvedčia teploty vyššie nad 30 °C a dlhodobo nízka vzdušná vlhkosť, ani príliš nízke nočné teploty a prevlhčený substrát. V zime rosíme obdeň, v lete intenzívne denne.

Potrava: Primerane veľký hmyz (svrčky, šváby…).

Pohlavný dimorfizmus: Samce majú nápadne zosílenú spodnú stranu koreňa chvostu, keďže tam sú uložené hemipenisy a preanálne póry. Počet preanálnych pórov u G. luii je 23 – 29.

Rozmnožovanie: Samica zahrabe do zeme 3-5 znášok s 1-2 vajíčkami o rozmeroch 22,10-26,88 x 11,84-15,06 mm. Pre úspešnú inkubáciu je vhodná teplota 23-27 °C a vysoká relatívna vlhkosť. Mláďatá s celkovou dĺžkou 89,6-96,1 mm (chvost 35-41,9 mm) sa liahnu za 57-69 (až 90) dní.

Poznámka: Goniurosaurus luii bol popísaný z okruhu G. lichtenfelderi (na pevnine) a G. lichtenfelderi hainanensis (na o. Hainan). Terra typica: Pingxiang, Gungxi Province, Peoples of China.

Rod Goniurosaurus Barbour, 1908 prešiel v posledných rokoch množstvom taxonomických zmien. V súčasnosti veda rozlišuje druhy:
Goniurosaurus araneus Grismer, Viets et Boyle, 1999
G. bawanglingensis Grismer, Haitao, Orlov et Anajeva, 2002
G. hainanensis Barbour, 1908
G. kuroiwae (Namiye, 1912)
G. lichtenfelderi (Mocquard, 1897)
G. luii Grismer, Viets et Boyle, 1999
G. orientalis (Maki, 1930)
G. splendens (Nakamura et Uano, 1959)
G. toyamai Grismer, Ota et Tanaka, 1994
G. yamashinae (Okada, 1936).
Možno predpokladať, že v najbližšom čase sa popíšu ďalšie druhy tohoto zaujímavého rodu.

Text a foto: Štefan Čambal, VIVARISTA.sk a Marián Pacalaj




Šéfredaktor | 18.3.2010 16:34 | 0 komentárov | 4253x


Dátum: 28.3.2024 16:57:54
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/1415