Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Adam Timm: Käfer-Fibel

Článok zo sekcie Literatúra

obrázokZ knižnice teraristu Vydavateľ: Dähne Verlag
strán: 96
rok vydania: 2014
jazyk: nemecký
rozmer: 22,2 x 17,5 cm
ISBN: 978-3-93517597-5

Podtitulok: Pflegeleichte Arten und ihre Vermehrung



Nemecké vydavateľstvo Dähne Verlag už vydalo nejednu zaujímavú publikáciu. Či už pe akvaristov alebo teraristov. Aj dnes predstavovaná knižka pochádza z jej dielne. Hoci zlatoň na titulnej stránke knižky môže zmiasť čitateľa, že ide o knižku venujúcu sa čoraz populárnejším zlatoňom, nosorožíkom, roháčom at%d., nie je tomu celkom tak. Všimnite si poditulok a každému bude hneď jasné, že v knižke nájde aj informácie o ďalších druhoch, ktoré sa dobre a pomerne ľahko chovajú a i množia. Samozrejme, že vám v tom táto knižka sa bude snažiť pomôcť a poradiť. Na to ju Timm Adam napísal a vydavateľstvo vydalo.



Ako si priaznivci tohto nemeckého vydavateľstva už stihli všimnúť, ich knižka sú radené do jednotlivých kapitol, ktoré predstavujú hmyz, chrobákov ako predovšetkým zaujímavý objekt nášho chovu. Knižka nám hmyz predstavuje aj ako tú po všetkých stránkach najbohatšiu skupinu živočíchov na Zemi. A, skutočne, je tomu tak. Nebyť hmyzu, tak sa naša planéta už dávno bola premenila na jedno veľké biologické smetisko. Ale na to, aby sme dostatočne prenikli do tajov poznania týchto jedinečných živočíchov, musíme spoznať ich biológiu, etológiu a anatómiu ich tela. Knižka nám podrobne predstaví popis a stavbu tela ako lariev, tak aj dospelcov, teda imág.



Knižka svojho čitateľa nechce príliž zdržovať a postupne ho vedie do jednotlivých čeľadí s predstavením aspoň niekoľkých zástupcov ako sú napr. Anthia circumscripta, Manticola latipennis, Thermophilum sexmaculatum, Tefflus meyerlei, Dorcus titanus sika, Passalus affinis, Megasoma actaeon actaeon, Chalcosoma chiron, Dynastes hercuies hercules, Xylotrupes gideon gideon, Pachnoda marginata peregrina, Pachnoda sinuata flaviventris, Dicranorrhina derbyana layardi, Eudicella euthalia hereroensis, Mecinorrhina polyphemus confluens, Mecynorrhina torquata ugadensis, Chlorocala africana oertzeni, Anomalipus elephas elephas, Prionotheca coronata coronata, Blaps polychresta, Zophobas atratus, Tenebrio molitor.



Nuž, ako isto sami uznáte, rodov a druhov (o mnohých ste doteraz nemuseli ani počuť, iné sú ale notoricky známe či aspoň povedomé) je v tejto neveľkej knižke uvedených viac ako dosť. Každá kapitola nám najskôr predstavuje rod, nároky na terárium a samotný chov. Na ďalších svojich stránkach knižka priblíži jednotlivých zástupcov rodov a čeľadí. Nielen textovo, ale aj fotograficky.



Po prečítaní alebo aspoň prelistovaní stránok tejto knižky vás isto zarazí fakt, že koľko druhov a to nesmierne zaujímavých a exotických sa vo svete chová a koľko z nich by ste mohli chovať vo svojich ubikáciách.
Obrovským plusom a prínosom knižky je aj pomerne dobre spracovaný návod ako ísť na zariadenie chovného zariadenia pre tieto živočíchy.
Knižka ale svojmu čitateľovi ešte viac rozšíri tento vnem o ďalšie, aspoň okrajovo, spomenuté skupiny bezstavovcov.



Obrovská hodnota knižky je, predovšetkým, v podrobných chovateľských informáciách o danom taxone, založenom na základe osobných skúseností autora knižky, ktoré sú, ako isto viete, na nezaplatenie. Tým sa dostávame k samotnému chovu. Publikácia na svojich ďalších stránkach podrobne a trpezlivo poradí, ako
vhodne a správne zariadiť insektárium pre jednotlivé skupiny hmyzu a ich vývojové štádia. Kto sa zaoberá chovom zlatoňov alebo roháčov veľmi dobre vie, že ide o priam alchýmiu, do ktorej preniknúť nie je žiadna sranda. A to isté platí aj o správnom zložení substrátu i potrave, ktorú jednotlivé štádiá potrebujú iné. Dospelec sa často živí nektárom, ale jeho larva trúchom zo stromu. A aj tu treba vedieť, aký strom či drevo z neho možno aplikovať. Ako správne a vhodne je nutné namixovať drebo a lístie, aby larvičky nezahynuli od hladu. Niekoľko druhov je potravne ak špecializovaných, že chovateľovi nezostáva nič iné, len sa vybrať na pastvinu a tam pozbierať výkali alebo ak chcete lajná z dobytka. Aj tie je nutné správne ďalej spracovať, aby ich nebolo cítiť po celom byte alebo aj dome či paneláku. Nie je nič nepríjemnejšie, než naštvaný celý 12 poschodový panelák na suseda, čo potrebuje pre "nejaké" chrobáky lajno z kravy...Našťastie, u mnohých druhov si chovateľ plne vystačí s potravou vo forme ovocia. Aj v tomto smere šlo chovateľstvo dopredu a zo zahraničia sa k nám dostali tzv. Beetle Jelly v hneď niekoľkých príchutiach. Knižka nám ale ponúka aj recept, ako si ho možno doma vyrobiť.

Zaujímavou kapitolou je socializácia alebo ak chceme spoločný chov niekoľkých druhov bezstavovcov. Človek by ani nebol povedal, čo všetko možno vzájomne kombinmovať a pritom vychádzať z prírody.



Nuž, pevne verím i dúfam, že táto zaujímavá knižka si isto nájde dôstojné miesto v knižnici nejedného teraristu. A možno niekoho aj dovedie do chovu krásnych zástupcov bezstavovcov.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 12.8.2021 09:06 | 0 komentárov | 565x


Dátum: 24.4.2024 21:23:05
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/12180