Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Otázky okolo chovu vodných korytnačiek

Článok zo sekcie Teraristika

obrázokZ mailov našich čitateľov Otázka: Čítal som článok ohľadne chovu korytnačky písmenkovej (http://www.vivarista.sk/m/clanky/114). V minulosti som už korytnačky tohto druhu choval a tiež sa mi stalo, že začal korytnačkám mäknúť pancier. V zverimexe mi poradili dávať do vody vitamín A. Chcem sa spýtať či je nejaký daný pomer alebo ho mám dávať tak ako ste napísali Vy, teda injekčne. Ďalej sa chcem spýtať či dávať tento vitamín preventívne alebo až keď nastanú komplikácie s mäknutím panciera. Výhrevnú lampu treba mať zasvietenú v priebehu dňa a v noci ponechať na dennú teplotu?.   Ďakujem pekne za rady  pekný deň prajem 
Tomáš 

Odpoveď redakcie časopisu VIVARISTA.sk:

Ďakujem za Vašu otázku. Vo vode rozpustný vitamín A potrebuje zvieratko prijať perorálne, preto jeho aplikácia do vody neprináša taký úžitok, hoci sa počíta s tým, že korytnačka, ako akékoľvek iné zvera musí vodu piť. Predajne s chovateľským sortimentom ale nie sú pre kupovanie vitamínov vhodné. Skôr by som odporúčal návštevu skúseného veterinára so špecializáciou na teraristiku. S ním by ste sa mali poradiť o aplikácii a vhodnosti jednotlivých medikamentov a ich následnú aplikáciu. Pri mäknutí panciera by som skôr do jedálničku zvieratka zaradil živú potravu, ktorá by mohla pomôcť opačnému efektu, teda náprave stavu panciera (nevykostené rybky, dážďovky, ulitníky aj s ulitami, hmyz...). 

Výhrevné lampa, ako akýkoľvek iný svetelný zdroj, by mala byť v prevádzke iba cez deň a v noci by mala byť, samozrejme, vypnutá. Berme si príklad z prírody. Ani tam nesvieti Slniečko deň a noc. Ak máme chladnú miestnosť s teráriami a chovanec vyžaduje vyššiu nočnú teplotu, vhodné by bolo nainštalovať iný, nesvetelný ale výhrevný zdroj (topný kábel či v akvaristike používané výhrevné teleso).  Pri vodnej korytnačke rodu Trachemys ale nevadí ani mierny nočný pokles, ku ktorému napokon dochádza aj v prírode. 

Text a foto: (šč), VIVARISTA.skŠéfredaktor | 21.1.2021 10:12 | 0 komentárov | 252x


Dátum: 8.3.2021 10:58:29
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/11752