Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Etiópia (Ethiopia), 27 októbra 2016, čistá 

Článok zo sekcie Aktuality

obrázokVivaristika na známkach Nádhernú kolekciu štyroch vzácnych plazov predstavuje séria, ktorá vyšla pred 4 rokmi v africkej Etiópii. Zobrazuje hady, ktoré môžeme nájsť aj priamo v tejto krajine, ale do chovov teraristov sa dostávajú ojedinele a vzácne.
Samotný motív známky predstavuje nie ilustráciu, ale fotografiu daného taxonu, čím sa vypovedacia hodnota kolekcie len zvyšuje. Nechýba vedecký i anglický názov predstavovaného druhu.

Rozmer známok je 40.0 mm x 30.0 mm, rozostup zúbkov 13.5 x 13.5, vydavateľom kolekcie je Ethiopian Postal Service a tlač známok bola pod aktovkou Southern Colour Print.  

Etiópia, dlhý tvar Etiópska federatívna demokratická republika, (historický názov Abesínia alebo Abesínsko [po česky Habeš]), je vnútrozemský štát nachádzajúci sa v Africkom rohu vo východnej Afrike. Susedí na severe s Eritreou, na východe s Džibutskom a Somálskom, na juhu s Keňou a so Sudánom a Južným Sudánom na západe. Hlavným mestom je Addis Abeba, úradným jazykom federácie je amharčina. Slovo Etiópia pochádza z gréčtiny (Αἰθιοπία, Aethiopia) a všeobecne sa dá preložiť ako „krajina opálených ľudí“. Tento výraz sa však nevzťahoval len na dnešné etiópske územie, ale súhrnne označoval krajiny s obyvateľstvom tmavšej pleti. Niekedy sa tiež používal pre označenie krajiny Kuš. 
Rozloha: 1 104 300 km² 
Mena: etiópsky birr (ETB)


1 ETB


10 ETB, 1969


5 ETB, 2005 - 2013


100 ETB, 2007 - 2015

Etiópsky štát patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Poľnohospodárstvo je silno závislé na podnebí a v pomere k rozvinutým štátom málo modernizované. Navzdory značnej korupcii a nedostatočným službám sa ekonomika Etiópie rýchle rozvíja; krajina je však napriek tomu závislá na zahraničnej pomoci. Etiópska armáda predstavuje jednu z najsilnejších ozbrojených síl v Afrike a úzko vojensky spolupracuje so Spojenými štátmi. V oblasti zahraničných vzťahov udržuje Etiópia dobré vzťahy zvlášť s okolitými štátmi s výnimkou Eritrei a Somálska. Zo zahraničných investorov sa tu v poslednom čase najviac presadzuje India a Čína.

Etiópia má rovnako bohatú kultúru založenú na dlhej historickej tradícii aj kontaktoch s okolitým svetom a v krajine je množstvo kultúrnych aj prírodných pamiatok.Na etiópskom území sa dochovali pozostatky jedného z najstarších predkov človeka z rodu Australopithecus.

Etiópia je domovom rozličných živočíšnych druhov, medzi ktoré patria typickí zástupcovia africkej fauny, napríklad lev, leopard, gepard,hroch, slon, zebra, rôzne druhy opíc a gaziel, žiráf, rovnako tak aj vtáky ako plameniak, pelikán, hus, bocian, ibis či marabu.V oblasti sa tiež nachádzajú aj druhy endemické, obmedzené na jedno menšie územie – tými sú napríklad nyala horská, vlk etiópsky alebo dželada. 

Rozmanité je tiež rastlinstvo. Vo vysokohorských oblastiach prevládajú ihličnaté lesy, vresy a mlžné pralesy, v nížinách sa rozkladajú skôr listnaté stromy, dažďové pralesy, rastú tu často liany. Na plániach sa nachádzajú vo veľkom množstve kaktusy, sukulentya veľké sykomory. V teplých oblastiach je možno nájsť nepravý banán známy ako inset. Blízko hlavného mesta rastie v hojnom množstve eukalyptus, dovezený do krajiny z Austrálie. Jednou z najznámejších a najvýznamnejších etiópskych plodín je káva, ktorá pravdepodobne z Etiópie tiež pôvodne pochádza.

Vyobrazený druh (podľa údajov na segmentoch kolekcie):
Ethiopian House Snake (Lamprophis erlangeri) - 0.50 ETB
Abyssinian House Snake (Lamprophis abyssinicus) - 1.00 ETB
Ethiopian Blind Snake (Rhinotyphlops somalicus) - 2.00 ETB
Ethiopian Mountain Adder (Bitis parviocula) - 3.00 ETB


Táto krásna kolekcia môže byť obohatením súkromnej zbierky každého milovníka živej prírody alebo filatelistu zameriavajúceho sa na vivaristiku vo filatélii.

Zo zbierok Štefan Čambal, VIVARISTA.skŠéfredaktor | 31.7.2020 19:31 | 0 komentárov | 159x


Dátum: 12.8.2020 11:51:51
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/11429