Článok prebratý zo serveru www.vivarista.sk


Matějů J., Holub M.: Ryby a mihule Karlovarského kraje

Článok zo sekcie Literatúra

obrázokDo knižnice ichtyológa a milovníka živej prírody Karlovarský kraj,
1.vydanie,
134 strán
2019
ISBN 978-80-88017-32-5

Karlovarský kraj po úspešnom vydaní predošlej knižky, ktorá sa venuje obojživelníkom a plazom, sa rozhodol pripraviť a vydať publikáciu, ktorá sa v celej svojej šírke venuje aj rybám a mihuliam. Autorská dvojica Matějů Jan a Holub Miloš na stránky knižky tak priniesli ucelený prehľad o ichtyofaune vôd Karlovarského kraja, ktorý isto zaujme nielen rybárov, ale aj ichtyológov a možno i akvaristov. Mnoho druhov rýb je totiž známych z akvárií alebo by si v nich svoje miesto našlo.



Vo svojom úvode sa knižka venuje dôvodu, prečo takto zameraná publikácia vznikla, čomu sa na svojich stránkach venuje a čo je jej poslaním. V závere tejto úvodnej state autori veria, že ich dielo si nájde uplatnenie nielen u rybárov, pre ktorých knižka nie je primárne určená, ale predovšetkým u širokej verejnosti. Treba len skromne dodať, že sa im tento cieľ úspešne podarilo naplniť.

Čitateľ sa na ďalších stránkach knižky dozvie o druhovom bohatstve, rozšírení, ohrození a ochrane ichtyofauny Karlovarského kraja. V tomto na prírodné prvky bohatom kraji sa vyskytuje 1 druh mihule a asi 42 druhov rýb. Už to je dôkaz o nesmiernej bohatosti biodiverzity kraja. Zaujímavá je aj tabuľka prehľadu druhov rýb podľa jednotlivých rokov (1842, 1888, 2017). Podľa nej sa mnoho druhov doposiaľ vyskytuje v danom biotope, ale pribudlo aj dosť geograficky nepôvodných zástupcov. Knižka vďaka tomu prináša podrobné informácie o druhoch ako sú Lampetra planeri, Acipenser baerii, Acipenser baerii, Ctenopharyngodon idella, Aspius aspius, Abramis brama, Blicca bjoerkna, Gobio gobio, Leuciscus idus, Leuciscus leuciscus, Squalius cephalus, Cyprinus carpio, Carassius carassius, Carassius gibelio, Tinca tinca, Chondrostoma nasus, Alburnus alburnus, Barbus barbus, Scardinius erythrophthalmus, Rutilus rutilus, Vimba vimba, Leucaspius delineatus, Phoxinus phoxinus, Pseudorasbora parva, Hypophthalmichthys molitrix, Arisichthys nobilis, Misgurnus fossilis, Barbatula barbatula, Ameiurus nebulosus, Silurus glanis, Esox lucius, Coregonus sp., Oncorhynchus mykiss, Salmo trutta, Salvelinus fontinalis, Thymallus thymallus, Lota lota, Gasterosteus aculeatus, Cottus gobio, Lepomis gibbosus, Sander lucioperca, Gymnocephalus cernuus, Perca fluviatilis. U jednolivých druhov nechýba ako farebná fotografia, tak aj podrobné oboznámenie sa so životom daného taxonu (veľkosť, trenie, zaradenie druhu do Červeného zoznamu ČR, IUCN a hospodársky význam druhu).



Knižka, ako je už zvykom, prináša aj podrobný prehľad jednotlivých lokalít (Čankov - jezírka po těžbě, Černá, Dlouhá stoka, Medard - Libík, Mokřady pod Vlčkem a Rájovské tůně, Ohře, Střela, Svatava, Teplá, Vodní nádrž Jesenice), kde možno zastihnúť hneď niekoľko druhov ichtyofauny Karlovarského kraje.



Záver tejto nesmierne podnetnej a zaujímavej publikácie patrí zoznamu literatúry a Mennému zoznamu jednotlivých druhov ichtyofauny.



Rád by som sa poďakoval pracovníkom Karlovarského kraja za poskytnutie výtlačku knižky, ktorá si našla v mojej prírodovednej knižnici svoje čestné miesto. Ja len dúfam, že si nájde to isté miesto aj v ďalších knižniciach milovníkov živej prírody a to nielen u našich českých priateľov, ale aj vo svete.

Štefan Čambal, VIVARISTA.sk



Šéfredaktor | 24.10.2019 12:12 | 0 komentárov | 1436x


Dátum: 19.4.2024 14:48:33
URL článku: http://www.vivarista.sk/m/clanky/10575